https://telegram.me/empireoflies

۲۰ آمریکایی ثروتی بیش از ۱۵۲ میلیون جمعیت این کشور دارند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: خلاصه گزارش: هزینه زندگی خانواده‌های آمریکایی بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ معادل ۱۴ درصد افزایش داشته و در همین مدت، درآمد متوسط خانواده‌ها نیز ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده است. بنابراین، اکنون یک سوم از جمعیت آمریکا آن‌قدر درآمد ندارد که حتی نیازهای اولیه خود را برطرف کند. از طرفی، طبق آخرین برآوردها، رقم بدهی مردم آمریکا به بانک‌های این کشور به یک تریلیارد دلار نزدیک شده است. خانواده‌هایی که پیش از این ۱۵۰۰ دلار در سال می‌توانستند خرج کنند، اکنون هر سال بیش از ۲۳۰۰ دلار از سال قبل، بدهکارتر می‌شوند. اگر میزان بدهی‌ها و درآمد ۲۵ درصد از مردم آمریکا را کنار هم بگذارید متوجه می‌شوید که یک چهارم از مردم این کشور، کم‌تر از ۱۰ دلار دارایی دارند.

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
۱٫۶ میلیون کودک آمریکایی سال ۲۰۱۴ خانه‌ای برای زندگی
نداشته‌اند و در پناهگاه‌های بی‌خانمان‌ها زندگی کرده‌اند

دوره‌ای در تاریخ آمریکا وجود داشت که هر کس را در خیابان می‌دیدید، به نظرتان می‌رسید عضو طبقه متوسط اجتماعی است؛ به این معنا که درآمدی متوسط دارد و اگرچه ثروتمند به شمار نمی‌رود، اما فقیر هم محسوب نمی‌شود. اکنون دیگر از آن دوره هیچ اثری نیست. طبقه متوسط در آمریکا به سرعت در حال کوچک‌تر شدن است و خبر بد این‌که هر یک از اعضای این طبقه که حذف می‌شود، به طبقه فقرا می‌پیوندد، نه به قشر پول‌دار و ثروتمند.

گزارش مؤسسه تحقیقاتی و آماری «پیو» که اواخر سال ۲۰۱۵ منتشر شد[۱]، نشان می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴، نه تنها هزینه‌های خانواده‌ها ۱۴ درصد افزایش پیدا کرده، بلکه درآمد متوسط خانواده‌ها نیز در همین مدت، ۱۳ درصد کاهش داشته است. در نتیجه، اکنون یک آمار عجیب در آمریکا رقم خورده است: یک سوم از جمعیت این کشور اکنون آن‌قدر درآمد ندارد که حتی نیازهای اولیه خود را برطرف کند[۲].

طبق گزارش مؤسسه پیو، سرازیر شدن طبقه متوسط در آمریکا به سوی فقر نتیجه افزایش هزینه‌های آن‌ها به خاطر تجملات یا بالا رفتن سطح توقع مردم هم نیست، بلکه آن‌چه خانواده‌های آمریکایی را در تنگنا قرار داده، بالا رفتن هزینه‌ای است که باید برای تأمین نیازهای اولیه خود مانند مسکن، غذا، درمان و رفت‌وآمد بپردازند. این هزینه‌ها نسبت به یک دهه پیش، به شدت افزایش پیدا کرده است.

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
سیر صعودی و نزولی هزینه (سیاه) و درآمد خانواده‌های آمریکایی
بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴

نکته‌ای که در گزارش پیو به آن اشاره شده این است که هزینه‌های خانوار در آمریکا به وضعیت قبل از رکود اقتصادی اخیر بازگشته است، در حالی که درآمدها افزایش پیدا نکرده‌اند[۳]. متوسط هزینه خانواده‌های آمریکایی در سال ۲۰۱۴ معادل ۳۶٫۸۰۰ دلار در سال بوده است[۴]. جالب توجه است که طبق تعریف مؤسسه پیو، حداقل درآمد در خانواده‌های دونفره آمریکایی باید ۳۴٫۱۸۶ دلار در سال باشد تا این خانواده‌ها عضو طبقه متوسط به حساب بیایند[۵]. طبق این تعریف، متوسط هزینه خانواده‌های آمریکایی از درآمد حداقل خانواده‌های دونفره بیش‌تر است.

در حالی که بخش عمده‌ای از خانواده‌های قشر متوسط آمریکا هنوز هم ممکن است بعد از پرداخت هزینه نیازهای اولیه خود، پولی در حسابشان داشته باشند، اما طبق گزارش مؤسسه پیو، یک سوم از این خانواده‌ها بر اثر افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمدها، اکنون قادر نیستند هزینه‌های اولیه خود را بپردازند، بلکه هر سال بیش از ۲۳۰۰ دلار بدهکارتر می‌شوند.

در این میان، بیش‌ترین فشار اقتصادی را یک‌سوم پایینی جامعه آمریکا از نظر درآمدی متحمل شده است. تا ده سال پیش، خانواده‌های آمریکایی حتی اگر در یک سوم پایینی درآمد قرار می‌گرفتند، به طور متوسط ۱۵۰۰ دلار در سال بیش از هزینه نیازهای اساسی خود، در‌آمد داشتند. با این وجود، ۲۳۰۰ دلاری که این خانواده‌ها اکنون هر سال بر بدهی‌هایشان افزوده می‌شود احتمالاً دلیل رکورد جدیدی است که ماه گذشته میلادی (مارس ۲۰۱۶) در میزان بدهی‌های کارت اعتباری در آمریکا ثبت شد. دارندگان کارت‌های اعتباری در آمریکا اکنون حدود یک تریلیون دلار (دقیق‌تر: ۹۱۷٫۷ میلیارد دلار) به بانک‌ها بدهکار هستند[۶].

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
«بازی وام» (اشاره به یک سریال مشهور به نام «بازی تاج و تخت»)

نکته‌ای که درباره بدهی‌های کارت اعتباری در آمریکا بدانید این‌که مبلغ بدهی‌های جدید کارت اعتباری در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ میلادی در آمریکا، از مجموع بدهی‌های جدید در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، بیش‌تر است. این در حالی است که بدترین نوع بدهی در آمریکا، همین نوع بدهی به بانک‌هاست. نرخ فوق‌العاده بالای سود در کنار هزینه‌ها و جریمه‌های سنگین در این نوع بدهی، می‌تواند هر خانواده‌ای را در یک چشم به هم زدن، از نظر اقتصادی خفه کند.

در کنار خانواده‌های یک سوم پایین، خانواده‌های یک‌سوم میانی درآمدی در آمریکا هم به شدت تحت فشار هستند. این خانواده‌ها تا ده سال پیش، هر سال ۱۷ هزار دلار بیش‌تر از هزینه مورد نیاز برای تأمین نیازهای اساسی خود درآمد داشتند، اما این رقم در حال حاضر به ۶ هزار دلار کاهش یافته است. از آن‌جایی که بخش عمده‌ای از این «درآمد اختیاری» (که شیوه خرج کردن آن در اختیار خانواده است) به سرعتی باورنکردنی خرجِ مسائلی مانند سرگرمی می‌شود، اکثر خانواده‌های آمریکایی اکنون خود را روی لبه‌های پرتگاه مالی می‌بینند[۷].

اگرچه بعد از این آمار، صحبت از پس‌انداز، کمی بی‌مورد به نظر می‌رسد، اما آمار در این‌باره هم قابل‌توجه است. مؤسسه پیو طی یکی از تحقیقات قبلی خود نشان داده که از هر سه خانواده آمریکایی، یک خانواده هیچ پس‌اندازی ندارد[۸]. توضیح بیش‌تر این‌که گزارش اداره آمار و سرشماری آمریکا نشان می‌دهد که کم‌تر از یک سوم از خانواده‌های آمریکایی سالانه ۷۵ هزار دلار و یا بیش‌تر درآمد دارند. در عین حال، یک سوم از همین خانواده‌هایی که ۷۵ هزار دلار یا بیش‌تر درآمد دارند، درآمد ماهیانه خود را صرف نیازهای اساسی و بدهی می‌کنند و بنابراین پولی برای پس‌اندازی برایشان باقی نمی‌ماند. عجیب‌تر این‌که یک‌چهارم از خانواده‌های دارای درآمد بیش از ۱۰۰ هزار دلار نیز همین وضعیت را دارند و نمی‌توانند پس‌انداز کنند.

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
(از چپ) درآمد اختیاری طبقه‌های ثروتمند، متوسط و کارگر در آمریکا
مقایسه میان سال‌های ۲۰۰۴ (زرد) و ۲۰۱۴

واقعیت این است که اکنون سرمایه خانواده‌های عادی در آمریکا از حقوق یک ماه‌شان هم کم‌تر است[۹] و این یعنی توان برخورد با هیچ‌گونه شوک اقتصادی را ندارند، در حالی که این شوک اقتصادی در قالب افزایش بی‌کاری و از دست دادن شغل، اتفاقاً بسیار محتمل است. صنعت انرژی آمریکا از آغاز سال ۲۰۱۵ تا کنون بیش از ۱۰۰ هزار شغل با درآمد مناسب را از دست داده و به همین نسبت، خانواده‌هایی که سرپرست آن‌ها از کار بی‌کار شده، احتمالاً از طبقه متوسط خداحافظی کرده‌اند. هم‌چنین گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت بوئینگ قصد دارد ۸ هزار فرصت شغلی را صرفاً در سال ۲۰۱۶ حذف کند[۱۰].

این آمار صرفاً نوک بسیار کوچکی از یک کوه بسیار بزرگ است که هنوز به طور کامل خود را نشان نداده است. باید توجه داشت که در آمریکا، سطح اشتغال تقریباً همیشه نسبت مستقیمی با سود شرکت‌های بزرگ داشته است. در حال حاضر که سود این شرکت‌ها در حال کاهش است، انتظار می‌رود میزان اشتغال نیز به شدت کاهش یابد[۱۱]. آمریکا به سوی دورانی بسیار سخت گام برمی‌دارد[۱۲]، دورانی که در آن کارگران بی‌شماری که حاشیه امن اقتصادی ندارند، وضعیتشان با از دست دادن شغل، وخیم‌تر خواهد شد و از سوی دیگر، میلیون‌ها آمریکایی طبقه متوسط که قبلاً زندگی راحتی را داشتند، اکنون طعم فقر را خواهند چشید.

همه این‌ها نه اتفاقات جدید، بلکه صرفاً نتیجه شتاب گرفتن روندی است که از ده‌ها سال پیش در آمریکا آغاز شده است: طبقه متوسط در آمریکا به شکلی نظام‌مند در حال نابود شدن است. طبق آمار مؤسسه پیو، ثروت خانواده‌های آمریکایی که از سال ۱۹۸۳ تا سال ۲۰۰۷ روندی افزایشی را طی کرده و از ۷۷٫۸۹۰ دلار به ۱۳۷٫۹۵۵ دلار رسیده بود، بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ (با آغاز به کار دولت اوباما) به یک‌باره به رقم ۸۳٫۶۳۷ دلار کاهش یافت و سال ۲۰۱۳ نیز به ۸۲٫۷۵۶ دلار رسید[۱۳]؛ در حالی که خرج‌های خانواده‌های آمریکایی به هیچ عنوان کم‌تر از قبل نشده است.

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
عده‌ای از افراد بی‌کار در نیویورک طی دوران «رکود بزرگ»
صف گرفته‌اند تا نان و قهوه دریافت کنند

برای درک این واقعیت که طبق متوسط در آمریکا در حال تبدیل شدن به قشر ضعیف است، نیازی به محاسبات پیچیده و اعداد و ارقام هم نیست. مقامات سیاسی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه همین حرف را می‌زنند[۱۴]. به همان اندازه که «برنی سندرز» از یک جنگ علیه طبقه متوسط آمریکا و قرار گرفتن این قشر در وسط «یک سقوط ۴۰ ساله» صحبت می‌کند[۱۵]، «جب بوش» هم از «آب رفتن» این قشر می‌گوید[۱۶]. و همان‌قدر که «تد کروز» تأکید دارد که حرکت قشر متوسط «در جهت اشتباه است[۱۷]»، هیلاری کلینتون هم اعتراف می‌کند که «قاعده اساسی» کار بیش‌تر برای بالا رفتن از نردبام طبقاتی و ورود به طبقه متوسط، دیگر کار نمی‌کند[۱۸].

با این وجود، تا کنون همه سیاستمداران (از هر یک از دو حزب) به محض ورود به کاخ سفید، این واقعیت را فراموش کرده‌اند. فرقی ندارد چه کسی رئیس‌جمهور است و چه کسی نماینده کنگره، قشر متوسط آمریکا هم‌چنان تحت فشار است. آن‌چه در ادامه این گزارش می‌خوانید، برخی از شواهدی است که نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی مردم در آمریکا و به خصوص قشر متوسط چگونه طی سال‌های گذشته رو به وخامت گذاشته است و این طبقه اجتماعی چگونه در آمریکا دارد می‌میرد[۱۹]:

*** برای اولین بار در تاریخ آمریکا، طبقه متوسط در این کشور، تبدیل به یک اقلیت شده است[۲۰]. این طبقه اجتماعی که از مدت‌ها پیش ستون اقتصاد آمریکا و بنیان «رؤیای آمریکایی» تلقی شده است، سال ۱۹۷۱ معادل ۶۱ درصد از جمعیت آمریکایی‌ها را تشکیل می‌داد، اما اکنون به زیر ۵۰ درصد سقوط کرده است.

*** طبق گزارش مؤسسه پیو، درآمد متوسط خانواده‌های طبقه متوسط در آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ معادل ۴ درصد کاهش یافته است[۲۱]. عجیب‌تر این‌که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳ متوسط دارایی خانواده‌های قشر متوسط ۲۸ درصد کاهش داشته است.

*** سال ۱۹۷۰، حدود ۶۲ درصد از درآمد طبقه متوسط آمریکا «درآمد اختیاری» بود. اکنون این رقم به ۴۳ درصد کاهش یافته است[۲۲].

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
«حق [برخورداری از] عدالت اقتصادی»؛ جنبش اعتراضی «تسخیر
وال‌استریت» از جنبش‌های مخالف نظام سرمایه‌داری در آمریکاست

*** به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته برای افزایش فرصت‌های شغلی، آمریکایی‌ها در حال حاضر ۹۰۰ هزار فرصت شغلیِ طبقه متوسط کم‌تر از زمانی دارند که رکود اقتصادی اخیر آغاز شد. این در حالی است که از آن زمان تا کنون، جمعیت آمریکا رشد قابل‌توجهی را تجربه کرده است[۲۳].

*** بنا به گزارش اداره تأمین اجتماعی آمریکا، ۵۱ درصد از کارگران در این کشور طی سال ۲۰۱۴ درآمدی کم‌تر از ۳۰ هزار دلار داشته‌اند[۲۴]. اما این تمام ماجرا نیست: ۳۸ درصد از این کارگران، درآمد زیر ۲۰ هزار دلار و ۱۴٫۲ درصد از این تعداد نیز درآمد زیر ۵ هزار دلار در سال داشته‌اند. متوسط درآمد در دسته آخر، اندکی بیش از دو هزار دلار در سال بوده است[۲۵].

*** دارایی خانواده‌های یک‌پنجم پایینی جمعیت آمریکا از نظر درآمدی (بخوانید: طبقه فقیر)، از منفی ۹۰۵ دلار در سال ۲۰۰۰ به منفی ۶٫۰۲۹ دلار در سال ۲۰۱۱ کاهش یافته است[۲۶]. جالب است بدانید که آمریکا در حال حاضر از نظر سرانه ثروت افراد بزرگ‌سال، در جهان رتبه ۱۹ را دارد. این در حالی است که همه می‌دانند ثروتمندترین انسان‌های جهان در آمریکا زندگی می‌کنند و بیش‌ترین میزان ثروت نیز در این کشور وجود دارد.

*** طی تاریخ، کارآفرینی یکی از موتورهای محرک رشد طبقه متوسط در آمریکا بوده است، اما امروزه کارآفرینی در این کشور به پایین‌ترین سطح خود رسیده[۲۷] و رکورد جدیدی را ثبت کرده است[۲۸].

*** تعداد آمریکایی‌هایی که در مناطق به شدت فقیرنشین زندگی می‌کنند، از سال ۲۰۰۰ تا کنون دو برابر شده است[۲۹].

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
«طبقه متوسط را نجات دهید»؛
قشر متوسط آمریکا در آستانه نابودی است

*** آمارهای عجیب نشان می‌دهد ۴۸٫۸ درصد از آمریکایی‌هایی که ۲۵ سال سن دارند، هنوز هم در خانه پدر و مادر خود زندگی می‌کنند[۳۰]. این آمار در ایالت‌هایی مانند ایلینویز، به ۵۳٫۶ درصد می‌رسد.

*** طبق گزارش اداره آمار آمریکا، ۴۹ درصد از آمریکایی‌ها در حال حاضر در خانه‌ای زندگی می‌کنند که هر ماه از دولت پول دریافت می‌کند، در حالی که حدود ۴۷ میلیون آمریکایی رسماً در فقر زندگی می‌کنند[۳۱].

*** سال ۲۰۰۷، از هر هشت کودک آمریکایی، یک نفر از کوپن غذا استفاده می‌کرد. امروزه این تعداد یک نفر از هر پنج نفر است[۳۲].

*** ۱٫۵ میلیون خانواده در آمریکا «فوق‌فقیر» هستند، یعنی به طور متوسط دو دلار در روز می‌توانند خرج کنند. تعداد این افراد از سال ۱۹۹۶ تا کنون دو برابر شده است[۳۳].

*** هر سال ۴۶ میلیون آمریکایی از «بانک‌های غذا» استفاده می‌کنند. برخی افراد برای آن‌که مطمئن شوند نوبت به آن‌ها می‌رسد تا غذا دریافت کنند، از ساعت شش و نیم صبح مقابل این مراکز صف می‌گیرند[۳۴].

*** تعداد کودکان بی‌خانمان در آمریکا طی شش سال گذشته ۶۰ درصد افزایش یافته است[۳۵]. حدود ۱٫۶ میلیون کودک آمریکایی تنها در سال ۲۰۱۴ در پناهگاه‌های بی‌خانمان‌ها و یا انواع دیگر مسکن اضطراری، زندگی کرده‌اند.

یک‌چهارم از مردم آمریکا کم‌تر از ده دلار ثروت دارند
جوانان آمریکایی امیدوارند «برنی سندرز» رئیس‌جمهور آمریکا شود
و بتواند عدالت اقتصادی را تا اندازه‌ای برقرار کند

*** شاید باور این آمار سخت باشد، اما ۲۰ نفر ثروتمند در آمریکا ثروتی بیش از ۱۵۲ میلیون جمعیت فقیر این کشور دارند. به عبارت دیگر، ۰٫۱ درصد از تمام خانواده‌های آمریکایی ثروتی معادل ۹۰ درصد از خانواده‌های دیگر این کشور دارند که در پایین‌ترین سطح درآمدی هستند[۳۶].

*** اگر گذرتان به آمریکا افتاد، بدهی نداشتید، و ده دلار هم پول در جیبتان بود، یک خبر خوش برایتان داریم: ارزش دارایی‌های شما بیش‌تر از حدود ۲۵ درصد از مردم آمریکاست.

*** و یک آمار جالب دیگر این‌که یکی از نظرسنجی‌های اخیر دانشگاه هاروارد در آمریکا نشان داده حدود نیمی (۴۸ درصد) از جوانان زیر ۳۰ سال در آمریکا معتقدند که «رؤیای آمریکایی مرده است[۳۷].» شاید به همین دلیل هم هست که جوانان آمریکایی بیش‌تر تمایل دارند به برنی سندرز رأی بدهند تا هیلاری کلینتون.


[۱] The American Middle Class Is Losing Ground Link

[۲] One-Third Of All Americans Don’t Make Enough Money To Even Cover The Basic Necessities Link

[۳] Household Expenditures and Income Link

[۴] Attention President Obama: One Third Of U.S. Households Can No Longer Afford Food, Rent And Transportation Link

[۵] Who is “middle income” and “upper income”? Link

[۶] Credit Card Debt In The United States Is Approaching A Trillion Dollars Link

[۷] Family spending is stretching budgets Link

[۸] Why even high earners are struggling to save Link

[۹] Americans are spending more, but earning less Link

[۱۰] Boeing job cuts this year could reach 10 percent Link

[۱۱] This (Crashing) Trend Is Not Your Friend Link

[۱۲] The Rapture Verdict Link

[۱۳] The wealth of U.S. families increased from 1983 to 2007, fell sharply since Link

[۱۴] Most Americans Aren’t Middle Class Anymore Link

[۱۵] The war on the middle class Link

[۱۶] Jeb Bush on Shrinking Middle Class and Immigration Link

[۱۷] Tragic: America’s middle class is headed in the wrong direction. Link

[۱۸] The Numbers Behind Hillary Clinton’s Economic Vision Link

[۱۹] Sayonara Middle Class: 22 Stunning Pieces Of Evidence That Show The Middle Class In America Is Dying Link

[۲۰] Middle-class families, pillar of the American dream, are no longer in the majority, study finds Link

[۲۱] Middle-class Americans ‘no longer majority’ Link

[۲۲] The middle class is losing ground Link

[۲۳] Good Jobs Are Back: College Graduates Are First in Line Link

[۲۴] ۵۱ Percent Of All American Workers Make Less Than 30,000 Dollars A Year Link

[۲۵] Wage Statistics for 2014 Link

[۲۶] ۲۰ Super Wealthy Individuals Have More Money Than The Poorest 152 Million Americans Combined Link

[۲۷] American Entrepreneurship: Dead or Alive? Link

[۲۸] American Entrepreneurship Is Actually Vanishing. Here’s Why Link

[۲۹] Protesters Declare They Are Ready For War As America’s Impoverished Inner Cities Threaten To Erupt Link

[۳۰] Why Are Half Of All 25-Year-Olds Living With Their Parents? The Federal Reserve Answers Link

[۳۱] America’s Poverty Problem Hasn’t Changed Link

[۳۲] One in Five Children Receive Food Stamps, Census Bureau Reports Link

[۳۳] $۲٫۰۰ a Day: Living on Almost Nothing in America Link

[۳۴] ۴۶ million Americans go to food banks, and long lines for dwindling food supplies begin at 6:30 AM Link

[۳۶] US wealth inequality – top 0.1% worth as much as the bottom 90% Link

[۳۷] Nearly Half of Youth Say ‘American Dream’ Is Dead: Harvard Poll Link

انتهای پیام/مشرق

آمریکا به سوی دورانی بسیار سخت گام برمی‌دارد؛ دورانی که در آن کارگران بی‌شماری وضعیتشان با از دست دادن شغل، وخیم‌تر خواهد شد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme