https://telegram.me/empireoflies

کنفرانسی که حقایق را آشکار کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: مخالفت آمریکا با بیانیه نهایی کنفرانس بازنگری ان پی تی، موج جدیدی از انتقادات علیه ایالات متحده و رژیم اشغالگر قدس را به راه انداخته است. واشنگتن با هدف حمایت از بمب های اتمی اسرائیل با بیانیه نهایی این کنفرانس که بر خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای تاکید کرده بود، مخالفت کرده و تلاش های یک ماهه کشورهای جهان را به هدر داد.

در همین راستا، پایگاه اطلاع رسانی شبکه العربیه امارات (Alarabiya) در یادداشتی زیر عنوان “چه کسی بزرگترین تهدید در خاورمیانه است: ایران یا اسرائیل؟” به این موضوع پرداخته که برگردان آن به فارسی از منظرتان می گذرد:

««پس از مذاکرات و تلاش سخت در کنفرانس بازنگری پیمان ان پی تی در سازمان ملل؛ ۱۹۱ امضاء کننده این پیمان، روز ۲۲ ماه می در به نتیجه رساندن مذاکرات شکست خوردند. شکست این گفتگوها به علت مخالفت با ممنوعیت وجود سلاح هسته ای در خاورمیانه بود.

گرچه این عدم، توافق توسط کشورهای خاورمیانه که در این کنفرانس شرکت کرده بودند صورت نگرفت و جالب توجه است که همه کشورهای خاورمیانه حاضر در کنفرانس به جز اسرائیل، در کنار یکدیگر ایستاده و بر منطقه ای عاری از سلاح های هسته ای تاکید داشتند.

ایده کنفرانس ۲۰۱۶ در مورد ممنوعیت سلاح های هسته ای، توسط مصر مطرح و از سوی ایران مورد حمایت قرار گرفته بود. پیشنهاد کشور مصر به روشنی به قصد متمرکز کردن توجه ها بر اسرائیل مطرح شد.

ایران عضوی از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) بوده و به امضای توافق هسته ای احتمالی نزدیک شده است. ایران کشوری نیست که این روزها در اطراف جهان، تیترها [درباره خطر سلاح های هسته ای] را به خود اختصاص داد بلکه این بار نوبت توجه به اسرائیل بود. اسرائیل عضو ان پی تی نبوده و اعتقاد گسترده ای وجود دارد که دارای چنین سلاح هایی است.

اوضاع درباره اسرائیل چگونه است؟

با توجه به احتمال حل پرونده هسته ای ایران، به نظر می رسد درهای این کشور در حال باز شدن به روی بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای است و ایران در حال رد کردن ادعاهایی است که می گویند این کشور برای ساخت بمب اتمی برنامه ریزی کرده است. اما اوضاع درباره اسرائیل چگونه است؟

العربیه: اکنون نوبت تمرکز جهان بر سلاح های هسته ای اسرائیل است

اسرائیل هرگز داشتن سلاح های هسته ای را رد نکرده اما گفته در نظر دارد فقط زمانی پیوستن به ان پی تی را بررسی می کند که به صلح با همسایگان عرب خود و ایران دست یافته باشد. اما صلح در آینده نزدیک به دست نخواهد آمد و تا زمانیکه اسرائیل به حقوق فلسطینی ها توجهی نمی کند، دستیابی به صلح ممکن نیست.

درحالی که آمریکا و اسرائیل می گویند برنامه هسته ای ایران، تهدید واقعی برای منطقه است، اگر این تهدید برطرف شود کدام کشور تهدید بعدی برای منطقه خواهد بود؟

تمرکز توجه بر اسرائیل

پیشنهاد مصر به روشنی به قصد متمرکز کردن توجه ها بر اسرائیل مطرح شد هرچند هیچ کس به صورت رسمی و علنی درباره آن صحبت نکرد.

روزنامه هاآرتص (Haaretz) گزارش داده که یک مقام ارشد اسرائیلی گفته، اسرائیل از این ترسیده که آنچه در کنفرانس قبلی بازنگری ان پی تی در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد، بار دیگر تکرار شود. در آن زمان مصر موفق شد، آمریکا را مجبور کند بخشی را در بیانیه پایانی بگنجاند که به توانایی های هسته ای اسرائیل پرداخته و مصرانه از آن بخواهد همه تاسیسات هسته ای خود را به روی بازرسان سازمان ملل بگشاید.

حمید بعیدی نژاد، مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت خارجه ایران که تیم ایرانی در نشست ان پی تی در نیویورک را رهبری می کرد به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته، حتی فرانسه، روسیه و چین -علیرغم اختلاف نظری که درباره بیانیه نهایی داشتند- مستقیما با آن مخالفت نکردند. وی تاکید کرد: جهان و همه کشورهای غربی در کنفرانس بازنگری ان پی تی با هم متحد بودند به جز سه کشور آمریکا، انگلیس و کانادا که با مخالفت خود، همه زحمات را هدر دادند.

یک دیپلمات خارجی در سازمان ملل که نخواسته نامش فاش شود به من گفت، ممکن است این کنفرانس پس از یک ماه بحث و رایزنی در رسیدن به بیانیه نهایی شکست خورده باشد اما این شکست به روشنی نشان داد که چگونه جهان و به ویژه کشورهای خاورمیانه علیه سلاح های هسته ای متحد هستند. برای من به عنوان یک ناظر، دشمنی منطقه ای با ایران به علت برنامه هسته ای مخفی آن بوده است اما زمانیکه ایران خود را از همه اتهامات تبرئه کند، طبیعتا به متحدی برای کشورهای منطقه تبدیل خواهد شد و این اتحاد حتی با کشورهایی مانند عربستان سعودی، علیرغم اختلافاتی که در بسیاری از موضوعات با هم دارند، صورت خواهد گرفت.

رز گت مولر، معاون وزیر خارجه آمریکا گفته، “هیچ توافقی” به دست نیامد و برخی کشورها را به تضعیف مذاکرات متهم کرده است.

گت مولر نگفته، کدام کشورها تلاش کرده اند با بدگمانی کنفرانس را دستکاری کرده و از مسیر خود خارج سازند، گرچه وی مصر و دیگر کشورهای عربی را به مطرح کردن “شروط غیر واقع بینانه و غیر قابل اجرا” در گفتگوها متهم کرده است.»»

 

انتهای پیام/جام نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme