https://telegram.me/empireoflies

چرا میلیاردرها در غرب مروّج اسلام‌هراسی و مهاجرستیزی هستند؟ +عکس

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغاساساً مسائل اقتصادی مهمترین فاکتور رأی‌دهندگان در غرب است اما از آنجا که دو گروهِ همسودِ اصلی در این حوزه، یعنی کارفرمایان و کارگران در تعداد آرا برابر نیستند، اگر قرار باشد همیشه انتخابات بر محور مسائل اقتصادی بگردد، هیچ‌گاه راستگرایان رأی نخواهد آورد.

در حوزه اقتصادی، راستگرایان به حمایت از حقوق کارفرمایان تمایل دارند و چپ‌گرایان به حمایت از منافع کارگران. کارفرمایان تعدادشان اصلاً با کارگران قابل مقایسه نیست، اما می‌توانند با استفاده از راهکارهایی رأی کارگران را به سمت نامزد مطلوب خود جلب کنند. یکی از این راهکارها، تحریک احساسات مردم علیه حضور اقلیت‌های فکری (کمونیسم)، مذهبی (اسلام) و قومی (مهاجران) است.

وقتی کارگران نسبت به حضور یک یا چند مورد از این اقلیت‌ها احساس خطر کنند، راضی می‌شوند که به نامزد راست‌گرا رأی بدهند، چون راستگرایان در مسائل فرهنگی بیش از چپگرایان بر محافظت از ارزش‌های ملی تأکید دارند.

از آنجا که کارفرمایان مخصوصاً مالکان شرکت‌های بزرگ از ثروت هنگفتی برخوردارند، می‌توانند به بکارگیری رسانه‌ها و نشریات یا حمایت مالی از برخی سیاستمدارانِ پرمخاطب، ترس از حضور اقلیت‌ها و امکان سیطره آنها بر مناسبات ملی را در جامعه ترویج کنند تا میوه این اسلام‌هراسی و مهاجرستیزی را در انتخابات بچینند. این حربه مخصوصاً در کشورهایی که نظارت جدی بر ورود پول به سیاست ندارند، راهکاری کارگشا و ساده به شمار می‌آید.

ترامپ و میلیاردرها

رابرت مرسر و شلدون ادلسون دو نمونه از میلیونرهایی هستند که مستقیماً از قدرت‌گیری رئیس‌جمهور آمریکا حمایت کردند و میوه آن را در یکی از اولین لوایح دولت چیدند: کاهش مالیات بر ثروت‌های بزرگ. جالب اینکه لایحه یادشده با مخالفت جدی در کنگره نیز روبرو نشد! این دقیقاً مثل یک معامله است: هزینه کمتر در انتخابات برای جلوگیری از هزینه بیشتر در پرداخت مالیات.

رابرت مرسر، اسپانسر مالی و فنی راستگرایان در آمریکا و بریتانیا

مرسر با استیو بنن در ستاد انتخاباتی ترامپ همکاری کرد تا Breitbart news را به مرکزی برای انتشار راستگرایی در آمریکا تبدیل کند. بنن چند ماهی پس از انتخابات نیز استراتژیست ترامپ ماند اما بعداً از آن کناره گرفت و از Breitbart news هم فاصله گرفت. دیگر آنچه قرار بود در انتخابات رخ دهد، به دست آمده بود. مرسر علاوه بر این از طریق شرکت‌های آی‌تی خود امکان تحلیل داده‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی و تبلیغ هدفمند برای ترامپ را فراهم کرد.

ادلسون نیز از کازینوداران مشهور آمریکا به نوشته هاآرتص ۱۰۰ میلیون دلار برای حزب جمهوری‌خواه خرج کرد و بعد از انتخابات به یکی از محرک‌های ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای تبدیل شد.

اما به جز مرسر و ادلسون، ثروتمندان دیگری نیز در غرب هستند که به صورت غیرمستقیم بر رئیس‌جمهور آمریکا تأثیرگذاری می‌کنند. یکی از آنها سازمان مجاهین خلق (منافقین) هستند که با پرداخت پول به جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ، دولت آمریکا را به سمت جنگ با ایران سوق می‌دهند.

اروپا و میلیونرها

مرسر در اروپا نیز از حامیان مالی کمپین رأی مثبت به برگزیت در سال ۲۰۱۶ میلادی بود. جناح حامی برگزیت در حزب محافظه‌کار بریتانیا از میلیاردرهایی تشکیل می‌شد که می‌خواستند محدودیت‌های اتحادیه اروپا بر سر فعالیت اقتصادی خود را بردارند و به مردم بریتانیا این‌گونه القا کردند که «چرا ما باید هزینه کشورهای ضعیف اروپایی را بدهیم؟»

پایگاه CounterPunch از تعدادی از این میلیاردهای حامی برگزیت نام آورده است: کریسپین اودی، میشل هینتس، پیتر هارگریورز و آرون بانکز. این آخری گفته می‌شود پرونده‌ای در مورد بهره‌گیری‌اش از شرکت فنی مرسر (Cambridge Analitica) داشته که بر اساس آن از طریق شبکه‌های اجتماعی به صورت هوشمند و پنهان به ترویج ضدیت با اتحادیه اروپا پرداخته؛ پرونده‌ای که ترزا می مانع از ادامه دادرسی در آن شده است.

تامی رابینسون، مشاور رهبر جدید حزب استقلال بریتانیا که یک مهاجرستیز و اسلام‌هراس افراطی است.
رابرت شیلمنِ میلیاردر در بریتانیا و کانادا در دو سازمان سیاسی و رسانه‌ای مختلف ولی در یک جهت با تامی رابینسون همکاری می‌کند.

بانکز از حامیان مالی حزب استقلال بریتانیا نیز هست، یعنی ضداتحادیه‌ترین حزب مؤثر در انگلیس که نایجل فاراژ سیاستمدار صریح انگلیسی رئیس آن بود. وجود این اسپانسرهای مشترک میان حزب محافظه‌کار و حزب استقلال بریتانیا موجب شد گروهی از سیاستمداران توری دست به تشکیل یک تشکل مستقل با نام Chang UK بزنند. به نظر آنها حزب محافظه‌کار بیش از حد با راستگرایی متمایل شده است.

حالا حزب استقلال بریتانیا که به رئیس قبلی‌اش نیز در انتخابات اخیر رحم نکرد، یک مشاور جدید برای رئیس جدیدش استخدام کرده با نام تامی رابینسون. وی که گروهی اسلام‌هراس و ضدمهاجر را با نام English Defence League تأسیس کرده، به صورت غیرمستقیم از سوی یک میلیاردر با نام رابرت شیلمن پشتیبانی می‌شود. در عوض رابینسون نیز با یک شرکت کانادایی با نام Rebel Media که شیلمن از سرمایه‌گذاران آن است، همکاری می‌کند. Rebel Media با استخدام بانوان خوش‌تیپ به ترویج نگاه‌های منفی علیه مسلمانان و مهاجران می‌پردازد.

جمع‌بندی

۱- وقتی حمایت مرسر قطع شد، استیو بنن هم از Breitbart دل کَند. به نظر می‌رسد بیش از چهره‌های شناخته‌شده در اسلام‌هراسی و ضدیت با اقلیت‌ها، پشت پرده حامیان مالی آنها در فضای سیاسی و اجتماعی غرب تأثیرگذارند، مخصوصاً اینکه چنین میلیاردرهایی برخلاف سیاستمداران می‌توانند در چند کشور مختلف به صورت همزمان به حمایت از یک جریان فکری و سیاسی بپردازند.

۲- موسولینی رهبر فاشیست ایتالیا در دوران جوانی‌اش از سوی سازمان اطلاعات بریتانیا حمایت مالی شد تا در روزنامه‌اش علیه کمونیست‌ها مطلب بنویسد. آیا حالا نیز این کلاف به هم پیچیده راستگرایانِ جدید که توسط شبکه‌ای از میلیاردرها در اروپا و آمریکا حمایت می‌شوند، یک سلطه فاشیستی دیگر را برای جهان به ارمغان می‌آورند؟

منبع

https://www.counterpunch.org/2019/05/03/the-billionaires-behind-the-far-right

https://www.haaretz.com/us-news/.premium-adelson-reportedly-watches-election-with-trump-1.6632299

https://www.theguardian.com/politics/2019/apr/18/ukip-leader-attacks-farage-party-at-eu-elections-launch-gerard-batten

انتهای پیام/مشرق

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme