https://telegram.me/empireoflies
اگر تا پیش از این، فعالان اجتماعی از مهمترین مشکل در وقوع آزارهای جنسی را ناشی از کمبود آموزش در سنین کودکی می دانستند، اما گزارش اخیر کمیسیون حقوق بشر استرالیا نشان داد که این آسیب، دامنگیر دانشجویان و دانشگاه ها نیز شده است.

چالش استرالیایی برای BBC؛ آزار جنسی نیمی از دانشجویان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغکمیسیون حقوق بشر استرالیا اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶ بیش از نیمی از دانشجویان این کشور قربانی آزار جنسی شده‌اند. خبر عجیب و شاید کمتر باورپذیر در قرن بیست و یکم. این بررسی که بزرگترین تحقیق در این زمینه در استرالیا بوده، ۳۹ دانشگاه و ۳۱ هزار دانشجو را پوشش داده و درجات مختلف اذیت و آزار جنسی را در تمام دانشگاه‌ها گزارش کرده است.

اگر تا پیش از این، فعالان اجتماعی از مهمترین مشکل در وقوع آزارهای جنسی را ناشی از کمبود آموزش در سنین کودکی می دانستند، اما گزارش اخیر کمیسیون حقوق بشر استرالیا نشان داد که این آسیب، دامنگیر دانشجویان و دانشگاه ها نیز شده است. چندان که کیت جنکینز، رئیس کمیسیون تبعیض جنسی استرالیا، این گزارش را ناراحت‌کننده خوانده و گفته که این گزارش نشان می‌دهد که حمله و آزار جنسی تجربه رایجی در آموزش آکادمیک دانشجویان، زندگی اجتماعی و تجربه آنها در محل اقامتشان است.

تاسف بار تر اینکه، خانم جنکینز گفته از هر پنج قربانی حمله جنسی یک نفر گفته که در دانشگاه یا در مناسبت‌های جمعی به او حمله شده است. حمله جنسی در این گزارش، به مواردی گفته شده که فرد مجبور یا وادار شود یا فریب داده شود که بر خلاف میل یا بدون رضایت وارد عمل جنسی شود.

توجه به این گزارش در ایران از آن رو اهمیت دارد که پس از وقوع حوادث تلخ آزار جنسی کودکان که حتی منجر به قتل قربانی ها شد، بسیاری از رسانه های فارسی زبان خارج از کشور، رخ دادن این دست اتفاق ها را ناشی از مرتبط با نقص آموزش مسائل جنسی به کودکان برای محافظت خود دانستند. سخنی که اگرچه در ظاهر درست می نمود اما بیشتر برای زیر سوال بردن رویکرد دینی در ایران و تحت فشار قرار دادن دولت برای ورود به آموزش مسائل جنسی به کودکان به سبک رویکردهای غرب بود. به ویژه که در دوره ای، علاوه بر رسانه ای شدن حوادث تلخ آزار جنسی کودکان، مساله اجرایی شدن سند ۲۰۳۰ در ایران نیز به سوژه ای برای رسانه های خارج از ایران بدل شد.

بی شک نمی توان از تاثیر آموزش غافل شد، اما آنچه در رسانه ها نمود یافت، نه از زاویه توجه به کودکان و جلوگیری از وقوع رخدادهای تلخ، بلکه بهره برداری های سیاسی بود که اصل مساله را نیز به بیراهه برد.

اما توجه به گزارش اخیر در استرالیا، که آزار و حمله جنسی را گریبانگیر نیمی از دانشجویان استرالیایی اعلام کرده، پرسشی جدی در برابر رویه های غربی در مواجهه با مسائل جنسی قرار می دهد؛ «چرا مساله حل نشده است؟» نظام آموزشی استرالیا که بی بهره از آموزش های جنسی نیست.

برخلاف تمام آموزش های ارائه شده و روش های پیشگیرانه، اکنون در دانشگاه های استرالیا، بنا بر گزارش اخیر، احتمال حمله جنسی به زنان در آن چهار برابر مردان است. این گزارش، چالشی برای BBC است.

اگر بنا به تاکید BBC، آزار های جنسی در ایران ناشی از عدم توجه به مساله آموزش در ایران است، چرا نیمی از دانشجویان استرالیایی در دانشگاه ها قربانی آزار جنسی شده اند؟ از استرالیا صرف نظر کنیم، در گزارشی که روزنامه گاردین منتشر شده بود، مواردی نگران کننده از آزار جنسی توسط استادان مرد علیه دانشجویان دختر مقطع دکتری در دانشگاه های مطرح انگلیس گزارش شده بود. آمار بالای تجاوز و آزار جنسی در انگلیس، ولز، استرالیا، نیوزلند، کانادا باعث شده که آنها همواره در میان ۱۰ کشوری باشند که بیشترین آزار جنسی در آنها رخ داده است. از کشورها نیز صرف نظر کنیم، در خود شبکه بی بی سی، رسوایی های بزرگ کارکنان و مجریان این شبکه در تجاوز و آزار جنسی کودکان و همکاران خود، جایی برای توجیه و ادعا باقی می گذارد؟

این چالش BBC است. چالشی در میان دیگر چالش های بی پاسخ این شبکه. چالشی هایی که باید منتظر ماند و دید که آیا زمانی به آنها پاسخ خواهد داد. البته اگر پاسخ روشنی باشد؛ به دور از فرافکنی.

انتهای پیام/رسانه ایران

اگر تا پیش از این، فعالان اجتماعی از مهمترین مشکل در وقوع آزارهای جنسی را ناشی از کمبود آموزش در سنین کودکی می دانستند، اما گزارش اخیر کمیسیون حقوق بشر استرالیا نشان داد که این آسیب، دامنگیر دانشجویان و دانشگاه ها نیز شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme