https://telegram.me/empireoflies

میدل ایست آی: بن سلمان قماربازِ بازنده است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغوبگاه انگلیسی «میدل ایست آی» در یادداشتی درباره «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی نوشت که وی فردی است که قمار می‌کند و بازنده می‌شود. 

میدل ایست آی در این یادداشت تاکید کرد «حباب در حال ترکیدن است. طرح‌های عالی «محمد بن سلمان» یکی پس از دیگری در بیابان، ناپدید می‌شوند و با آن‌ها، ادعاهای بلندپروازانه‌ای که وی برای اصلاح فساد چند دهه‌ای، دگرگونی اقتصاد بر پایه نفت و ظهورش به عنوان مردِ «دونالد ترامپ» در خاورمیانه [در حال نابود شدن هستند]».

میدل ایست آی افزود، اگر این کلمات و گزافه‌گویی‌ها کنار گذاشته شوند، با یک شاهزاده ۳۲ ساله و یک اقتصاد به شدت وابسته به نفت در عربستان که سعی در مهار فرار سرمایه دارد، مواجه می‌شویم. این نسخه‌ای برای ثبات هم مناسب نیست چه برسد، برای اصلاحات. 

این وبگاه انگلیسی افزود، هفته گذشته، سنگ بنای طرح‌های بن سلمان برای وارد کردن نام شرکت نفتی آرامکو در بازار بورس و افزایش ۱۰۰ میلیارد دلاری سرمایه، شکست خورد. هر چه محمد بن سلمان بر رویش دست بگذارد، بحران شدیدی بروز می‌کند که ترکیبی از فرار سرمایه است. حتی قبل از اینکه بن سلمان پسرعموهای خود را از قدرت کنار بزند، ۶۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ از عربستان خارج شد.

میدل ایست آی افزود،‌«انرژی و محصولات مرتبط با آن ۸۷ درصد از بودجه دولت [عربستان] را تشکیل می‌دهد و این آمار نشان می‌دهد چقدر از درآمد دولت به بازار انرژی بین‌المللی وابسته است».

نویسنده ادامه داد، با وجود طرح اصلاحات بن سلمان همچنان دستگیری و سرکوب داخلی در عربستان ادامه دارد. یکی از آخرین موارد، شیخ «صالح الطالب» خطیب مسجد الحرام است که اخیرا دستگیر شد. این اولین بار است یک امام و قاضی مکه، دستگیر شده است. نویسنده تاکید کرد، الطالب تنها درباره منکرات و درباره طاغوتیان ظالم سخنرانی کرد و هیچ اشاره‌ مستقیمی به خاندان «آل سعود» نداشت اما دستگیری وی نشان می‌دهد چقدر بن سلمان احساس ضعف می‌کند.

میدل ایست آی افزود، از سوی دیگر، پروژه بن سلمان برای اینکه خود را حامی حقوق زنان نشان دهد که با اجازه رانندگی به آن‌ها اجرا شد، در حال از بین رفتن است. اخیرا  هشت زن و چهار مرد بدون هیچ اتهامی در حبس به سر می‌برند و عفو بین‌الملل به این مسئله معترض شده است. یک نمونه ظالمانه دیگر، حکم قتل «اسرا الغمغام» اولین زن فعال مدنی در عربستان است که به جرم ملحق شدن به اعتراض گسترده برای حقوق شیعیان دستگیر شد. این اقدام حکومت سعودی مورد انتقاد کانادا هم قرار گرفت و به تیرگی روابط دو کشور انجامید تا جایی که دانشجویان پزشکی عربستان در کانادا مجبور به بازگشت شدند اما این اقدام عربستان بیشتر از آنکه به کانادا لطمه بزند، برای بیمارستان‌های عربستان مضر است.  

نویسنده در ادامه تاکید کرد، دونالد ترامپ، حامی مالی بزرگ بن سلمان نیز دیگر مشکل اوست و این مسئله از دو جهت شاهزاده سعودی را متاثر می‌کند. اولا اینکه افرادی که از داخل عربستان عامل ارتباط سلمان و ترامپ بودند، در حال جداشدن هستند. بن سلمان توافق‌های تسلیحاتی عظیمی با ترامپ منعقد کرده و مبلغی که چندین برابر مبالغی است که وی برای خصوصی سازی لازم دارد، در این قراردادها منعقد شده است.

میدل ایست آی در انتها نوشت،‌ اما مشکل بزرگتر بن سلمان، خود ترامپ است. برای شاهزاده‌ای که پروژه‌هایش در حال شکست هستند و کارگران خارجی را بیرون کرده و باید به ریاضت اقتصادی در کشور روی بیاورد، از دست رفتن اعتبار و قدرت ترامپ در آمریکا، و بد شانسی‌های رئیس جمهور آمریکا یک مشکل بزرگ است.

نویسنده افزود «واقعیتی درباره بن سلمان در حال بروز است. وی فردی است که قمار می‌کند و (همواره) بازنده است».

انتهای پیام/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

یک سایت انگلیسی در یادداشتی درباره بن سلمان نوشت که از دست رفتن اعتبار رئیس جمهور آمریکا برای ولی‌عهد سعودی نیز که فرد بسیار ضعیفی محسوب می‌شود، مشکل بزرگی است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme