https://telegram.me/empireoflies
پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در گزارشی تحت عنوان «محمد بن سلمان مشروعیت مردمی ندارد» به انتقاد از وحشی‌گری‌های خاندان سعودی پرداخت.

محمد بن سلمان برای ادامه وحشی‌گری‌هایش به دوستی با آمریکا نیاز دارد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه اینترنتی میدل ایست آی در گزارشی تحت عنوان «محمد بن سلمان مشروعیت مردمی ندارد» نوشت: عبدالله العوده، فعال سیاسی سعودی، می‌گوید محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی هیچگونه مشروعیت مردمی ندارد. او که پسر سلمان العوده، فعال سیاسی زندانی در عربستان سعودی است، می‌گوید سکوت غربی‌ها در قبال وحشی‌گری‌های ولیعهد عربستان سعودی خشم انسان را برمی‌انگیزد.

این سخنان پیام عبدالله العوده به کشور‌های غربی، به ویژه آمریکا، می‌باشد. او می‌گوید آمریکا با پشتیبانی از ولیعهد عربستان سعودی و نادیده گرفتن بی‌رحمی‌هایی که تحت امر وی صورت می‌گیرد «همه تخم مرغ‌های خود را در یک سبد گذاشته است».

عبدالله العوده از پژوهشگران ارشد مرکز تفاهم مسلمانان-مسیحیان در دانشگاه جرج تاون است. او پسر سلمان العوده است. سلمان العوده از اندیشمندان برجسته سعودی است که در سال ۲۰۱۷ بازداشت (و زندانی) شد. او در قالب عملیات سرکوب مخالفان در عربستان سعودی بازداشت شد. عبدالله العوده می‌گوید دادستان‌ها در عربستان سعودی اتهامات مبهمی را علیه پدرش مطرح کرده و خواستار اعدام وی هستند.

عبدالله العوده بعد از سخنرانی که چند روز پیش در دانشگاه جرج تاون ایراد کرد با «میدل ایست آی» مصاحبه‌ای انجام داد و از مقامات آمریکایی خواست با عامه مردم در عربستان سعودی ارتباط برقرار کرده و با فعالان سیاسی، روشنفکران، اقتصاددانان و دیگر افرادی که برای بهبود وضعیت حقوق‌بشر در این کشور تلاش کرده‌اند، گفتگو کنند.

وی تصریح کرد: «این بسیار خطرناک و غیرعاقلانه است که تصور شود محمد بن سلمان (مساوی) عربستان سعودی است.» العوده از بی‌تفاوتی غربی‌ها نسبت به نقض حقوق‌بشر در عربستان سعودی، به ویژه نقض حقوق پدرش، انتقاد کرد. وی تاکید کرد: «این که گروه زیادی از مردم تا این اندازه ساکت هستند خشم انسان را بر می‌انگیزد. آن چه بیشتر خشم انسان را بر می‌انگیزد این است که انسان شاهد حمایت غرب از محمد بن سلمان است و این حمایت حتی هنگامی که منافع راهبردی غرب به مخاطره افتاده است، ادامه می‌یابد.»

العوده گفت حمایت آمریکا از محمد بن سلمان برای ادامه ماندن وی در قدرت از اهمیت زیادی برخوردار است.

او تصریح کرد: «محمد بن سلمان هیچ گونه مشروعیت مردمی ندارد. او منتخب (مردم) نیست. او نماینده عموم مردم (عربستان سعودی) نیست. او فاقد مشروعیت (لازم) است و این مسئله را به خوبی می‌داند. چنین حاکمی برای این که بتواند به حکومت خود ادامه دهد به حمایت خارجی نیازمند است.»

العوده گفت: «محمد بن سلمان در صدد است از رابطه نزدیکش با مقامات دولت آمریکا، به ویژه جارد کوشنر، داماد رئیس جمهور آمریکا، برای پیشبرد برنامه‌هایی که مدنظر دارد بهره ببرد.» روابط محمد بن سلمان با کوشنر در بسیاری از مقاطع حساس دوره کاری ولیعهد عربستان سعودی مشهود بوده است.

محمد بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۷ به جای پسرعمویش «محمد بن نایف» ولیعهد عربستان شد. قبل از آن، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در اولین سفر خارجی خود بعد از ورود به کاخ سفید به عربستان سعودی رفت. کوشنر و همسر ترامپ هم در میان دیگر مقامات آمریکایی بودند که رئیس جمهور آمریکا را در سفر به عربستان سعودی همراهی می‌کردند.

در اواخر اکتبر همان سال، کوشنر در سفری از پیش اعلام نشده به عربستان سعودی عزیمت کرد. چند روز بعد از این سفر، محمد بن سلمان شماری از اعضای خاندان سلطنتی عربستان سعودی و سران دینی در این کشور را بازداشت و محبوس ساخت. او این کار را در چارچوب پاکسازی مخالفان و تحکیم پایه‌های قدرتش و به بهانه مبارزه با فساد انجام داد.

در اکتبر گذشته و بعد از آن که اخبار مربوط به اقدام عوامل رژیم سعودی در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار ناراضی سعودی، در کنسولگری عربستان در استانبول منتشر شد، کوشنر همچنان به ارتباطات خود با محمد بن سلمان ادامه داد. این در حالی بود که جهانیان از ماجرای قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به شدت خشمگین شده بودند. نشریه نیویورک تایمز سال گذشته به نقل از مقامات کاخ سفید نوشت محمد بن سلمان و کوشنر دوستان نزدیک هستند.

العوده می‌گوید شاید این دو نفر به لحاظ شخصی یکدیگر را دوست داشته باشند، اما منافع مشترکی هم آن‌ها را به هم نزدیک کرده است. او می‌افزاید: «محمد بن سلمان خواستار آن است که غرب وی را بپذیرد. کوشنر هم از این رابطه بهره می‌برد تا بتواند برنامه موسوم به توافق قرن خود را به پیش ببرد.»

اعدام‌ها
دولت دونالد ترامپ حمایت بی قید و شرط خود از محمد بن سلمان را ادامه داده است. با این حال، روابط دیگر موسسات و نهاد‌های آمریکایی با عربستان سعودی دستخوش شکاف‌هایی شده است.

کنگره آمریکا در ماه آوریل طرحی را تصویب کرد که در آن از کاخ سفید خواسته شده بود به حمایت‌های خود از جنگ تحت امر عربستان سعودی علیه یمن خاتمه دهد. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی به این نتیجه رسید که محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرد. هر یکصد سناتور عضو مجلس سنای آمریکا نیز طرحی را تصویب کردند که این استدلال را تایید می‌نمود.

محمد بن سلمان هیچ گونه مشروعیت مردمی ندارد
به رغم انتقاد‌هایی که از عملکرد محمد بن سلمان صورت می‌گیرد، نقض حقوق بشر در عربستان سعودی همچنان ادامه دارد. عربستان سعودی در روز سه شنبه گذشته ۳۷ شهروند سعودی را که اکثر آن‌ها از اقلیت شیعه این کشور بودند، اعدام کرد.

العوده تصریح می‌کند که فشار‌ها بر محمد بن سلمان باید همچنان ادامه یابد تا سوءاستفاده‌های وی به حداقل برسد. العوده در گفتگو با «میدل ایست آی» گفت: «اگر جلوی (کارهای) محمد بن سلمان گرفته نشود، او هر اقدام سبعانه‌ای را که بتوان تصور کرد انجام خواهد داد.» العوده که پدرش یک روحانی زندانی و در بند عربستان سعودی است اعدام‌های سه شنبه گذشته در عربستان را محکوم کرد. او افزود: «محمد بن سلمان (مردم) عربستان سعودی را علیه (شخص) خودش متحد می‌کند.»

گزارش‌هایی منتشر شده است مبنی بر این که اعضای خانواده سلطنتی با ولیعهد عربستان سعودی مخالفند. با این حال، به نظر می‌رسد که محمد بن سلمان قدرت را در عربستان سعودی به شدت قبضه کرده است. عبدالله العوده تصریح کرد محمد بن سلمان محبوبیت زیادی در نزد خانواده سلطنتی ندارد، اما شاهزاده‌های سعودی هر گونه حمله به پادشاه و ولیعهد را تهدیدی علیه حکومت و نیز علیه امتیازات خانواده سلطنتی می‌دانند.

از زمان شروع بحران خلیج (فارس) که طی آن عربستان سعودی و هم پیمانان منطقه‌ای ریاض ارتباط قطر با جهان خارج را قطع کردند از پدر عبدالله العوده خواسته شد قطر را محکوم کند. اما او از انجام این کار خودداری کرد و از عربستان سعودی خواست که به سکوتش احترام بگذارد. العوده می‌گوید: «ما تلاش کردیم سکوت اختیار کنیم, اما این امر کارگر نیفتاد. من همواره بر این باورم که تنها فشار است که می‌تواند تاثیرگذار باشد.»

عبدالله العوده 
در سپتامبر سال ۲۰۱۷ و در حالیکه نشانه‌هایی از کاهش بحران به چشم می‌خورد، سلمان العوده در توئیتی خواستار نزدیکی میان سران کشور‌های منطقه خلیج فارس «به خاطر مردمان این کشورها» شد. این توئیت اکنون حذف شده است. سلمان العوده در این توئیت به نام کشور‌هایی که بر نزدیکی میان سران آن‌ها تاکید کرده بود هیچ گونه اشاره‌ای نکرد.

او در همان هفته‌ای که این توئیت را منتشر کرده بود، بازداشت شد. نیرو‌های امنیتی نیز خانه او را جستجو کردند. در این جستجو‌ها «کتاب‌های ممنوعه» در منزل وی پیدا شد. او گفت که این کتاب‌ها متعلق به وی است. هر چه زمان محاکمه سلمان العوده نزدیک‌تر می‌شود، پسر عبدالله مصاحبه‌های بیشتر و بیشتری را با رسانه‌ها انجام می‌دهد تا وضعیتی را که پدرش در آن گرفتار شده است، تشریح کند. او با نوشتن مطالب متعدد در روزنامه‌های گوناگون در تلاش است این مسئله را هر چه بیشتر در کانون توجه افکار عمومی قرار دهد. عبدالله العوده و خانواده‌اش با محدودیت‌ها و فشار‌هایی از ناحیه دولت عربستان سعودی مواجه هستند. دولت سعودی از تمدید اعتبار گذرنامه آن‌ها خودداری کرده است و ۱۷ نفر از اعضای خانواده وی حق سفر (به خارج از عربستان سعودی) را ندارند.

عبدالله العوده در گفتگوی خود با «میدل ایست آی» گفت: «ما تلاش کردیم سکوت اختیار کنیم، اما این امر کارگر نیفتاد. من همواره این ایده را دارم که تنها فشار وارد کردن است که کارآیی دارد.»

به دنبال قتل جمال خاشقجی در خارج از خاک عربستان سعودی، عبدالله العوده می‌داند که صراحت بیان وی در انتقاد از حاکمان این کشور می‌تواند بهای سنگینی برایش به همراه داشته باشد,، اما به نظر نمی‌رسد که این مسئله وی را به سکوت وادار کرده باشد. او می‌گوید: «گاهی اوقات ممکن است ترس به سراغم بیاید,، اما اصول من بزرگتر از این حرف هاست. عزم من برای نقد کردن به مراتب بزرگتر است.»

انتهای پیام/باشگاه خبرنگاران

پایگاه اینترنتی میدل ایست آی در گزارشی تحت عنوان «محمد بن سلمان مشروعیت مردمی ندارد» به انتقاد از وحشی‌گری‌های خاندان سعودی پرداخت.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme