https://telegram.me/empireoflies

صدای BBC هم در آمد؛ ایرانیانی که قربانی منافع مالی بریتانیا شدند

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغکشور هایی مثل بریتانیا که سیاست هایشان تنها بر اساس لیبرال سرمایه داری است و برای بدست آوردن سود بیشتر دست به هر کاری می زنند نباید از آنها انتظار پایبند بودن به ارزش های انسانی را داشت.

به عنوان مثال در جنگ عربستان بر علیه یمن تا کنون بیش از ۷۰۰۰ نفر از زنان و کودکان و غیر نظامیان در حملات هوایی آل سعود کشته شده اند و خود رسانه های بریتانیایی ادعا می کنند که بخش عمده این سلاح ها از انگلستان خریداری شده است.

این ولع بدست آوردن سود و سرمایه بیشتر تا جایی گریبان گیر دولت انگلیس شد که حتی اتباع خود را به این سرمایه داری فروخت و باعث شد که جان آنها در این راه برای منافع ملکه انگلیس ستانده شود.

یکی از این افراد فرزاد بازوفت است.فرزاد بازُفت خبرنگار ایرانی تبار مقیم در کشور انگلستان بود. وی با نشریه آبزرور انگلستان همکاری داشت.

فرزاد بازفت که در سال‌های دهه هشتاد میلادی از ایران به بریتانیا مهاجرت کرده بود در ماه اوت سال ۱۹۸۹ به عنوان خبرنگار هفته‌نامه آبزرور به همراه عده‌ای خبرنگار دیگر به دعوت صدام حسین، به عراق سفر کرد تا انتخابات در مناطق کردنشین عراق را پوشش دهد.

این ششمین سفر این خبرنگار ایرانی به عراق بود.همزمان با سفر آقای بازفت به عراق، گزارش‌هایی در مورد انفجار سهمگینی در پایگاه نظامی حله در جنوب بغداد منتشر شد.ظن آن می‌رفت که آن زمان حکومت عراق در حال کارکردن روی موشک‌های بالستیک و تولید مخفیانه سلاح‌های شیمیایی بود.

شایع شده بود که این انفجار صدها کشته به بار آورده بود. این خبر توجه فرزاد بازفت را جلب کرد و او برای اینکه از امکان وجود ارتباط میان این انفجار و فعالیت‌های دولت عراق در تولید سلاحهای کشتارجمعی اطلاعاتی به دست بیاورد با کمک دافنه پریش، پرستار بریتانیایی شاغل در عراق دو بار پنهانی به محل انفجار رفت و ضمن عکسبرداری نمونه‌هایی از خاک محل انفجار جمع‌آوری کرد.

فرزاد بازفت سرانجام در فرودگاه بغداد، در حالی که منتظر پروازش به لندن بود، بازداشت و به سلولی انفرادی در زندان ابوغریب منتقل شد. گفته می‌شود او در زندان تحت شکنجه قرار گرفت.

در اول نوامبر سال ۱۹۸۹، شش هفته بعد از دستگیری، آقای بازفت در برابر دوربین‌های تلویزیونی ظاهر شد و به جاسوسی برای اسراییل اعتراف کرد.سرانجام فرزاد بازفت در ۱۰ مارس ۱۹۹۰ در یک محاکمه یک روزه در پشت درهای بسته، به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او ۵ روز بعد اجرا شد.

بی بی سی فارسی در بررسی این موضوع به اسنادی اشاره کرده که در این اسناد نکاتی دیده می‌شود که ظاهرا نشان می‌دهد دولت مارگارت تاچر، نخست وزیر وقت بریتانیا به دلیل نگرانی از آسیب دیدن روابط تجاری آن کشور با عراق، از اعمال فشار زیاد بر حکومت عراق اجتناب کرده بود.

بر طبق اسناد تازه منتشر شده نورمن لامونت که آن زمان معاون وزیر خزانه داری بریتانیا بود، در یکی از این یادداشت‌ها به داگلاس هرد، وزیر خارجه وقت نوشته بود که اعمال تحریم‌های تجاری یا مالی بر عراق،”تاثیری بر مواضع دولت عراق نخواهد داشت” و در عوض “به صنایع بریتانیا لطمه‌ای بیش از حد” وارد خواهد کرد.

داگلاس هرد در پاسخ به یادداشت آقای لامونت اذعان می‌کند که “رفتار حکومت عراق افکار عمومی را عمیقا شوکه کرده است”، اما در ادامه می‌افزاید که او هم موافق است که “بریتانیا منافع تجاری قابل توجهی در عراق دارد که باید از آنها محافظت کند.”

سالها بعد و پس از سقوط صدام همکاران بازفت در آبزرور پیگیر ماجرای او شدند و با دستیابی به اسناد دولت عراق کشف کردند که بازفت با اطلاع مسئولین عراقی به محل حادثه رفته بوده و دادگاه هم با اطلاع از بی گناهی او، با دستور مستقیم صدام حسین حکم اعدام صادر کرده بود. بازفت در آخرین پیامش از قبل از اعدام گفت “بجز کنجکاوی خبرنگاری کاری نکرده ام و بعد از رفتنم جهان خواهد فهمید که من چه نوع آدمی بوده ام”.

خبرنگار روز نامه گاردین که در بی بی سی فارسی حاضر شده بر این نکته تاکید می کند که دولت بریتانیا در سال های گذشته پرونده هایی را که به واسطه تخلفات یا اتهامات وارد بر اتباع این کشور در دولت های دیگر وجود دارد را به نوعی زیر سبیلی رد می کند و همواره منافع تجاری خود را با کشور طرف مقابل بر جان اتباع خود ارجح می داند.

سعید کمالی دهقان که در این خصوص با برنامه شصت دقیقه بی بی سی صحبت می کرد به ماجرای نرگس اشتری ایرانی بریتانیایی که در هند به جرم قتل غیر عمد در زندان به سر می برد اشاره میکند که دولت بریتانیا به دلیل خدشه وارد شدن به روابط تجاری خود هیچ اقدامی در جهت حمایت از این تبعه خود انجام نداد. البته وزیر امور خارجه ایران در سفر به هندوستان شخصا پیگیر پرونده این تبعه ایرانی شد و توانست تا حد زیادی آزادی وی را تضمین نماید.

منابع:

ویکی پدیا

بی بی سی فارسی

وبلاگ دهه شصت

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme