https://telegram.me/empireoflies

شما هم سند تاریخی جدید بسازید!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغسایت بی‌بی‌سی فارسی در روزهای گذشته دو سند منتشر کرد و مدعی شد که این اسناد را اردشیر زاهدی -فرزند سرلشکر فضل‌الله زاهدی- به موسسه هوور دانشگاه استنفورد اهدا کرده است. این اسناد حکایت از آن دارد که در جریان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ یا مدت کوتاهی پس از آن، سرلشکر زاهدی به روحانیان سرشناسی نظیر آیت‌الله کاشانی، بهبهانی و فلسفی، در کنار شعبان بی‌مخ و جراید مبالغی را پرداخته است.


سند ادعایی بی‌بی‌سی


سند ادعایی بی‌بی‌سی

اردشیر زاهدی به بی‌بی‌سی گفته است که این صورت‌حساب دست‌خط او یا پدرش نیست و هویت نگارنده آن را به خاطر نمی‌آورد.

زاهدی با این نکته، زمینه هرگونه صحت‌آزمایی و خط‌شناسی را از بین می‌برد، زیرا نمونه خط سرلشکر زاهدی در اسناد ارتش و نخست‌وزیری وجود دارد و به راحتی قابل تشخیص است که این خطوط مربوط به سرلشکر زاهدی است یا خیر؟ اما وقتی معلوم نیست این خطوط مربوط به چه کسی است، بررسی درست یا غلط بودن آن نیز غیرممکن می‌شود.

یعقوب توکلی، مورخ و پژوهشگر تاریخ معاصر نیز در واکنش به سند منتشرشده از سوی بی‌بی‌سی می‌گوید: «آنچه اخیراً از آرشیو اردشیر زاهدی (وزیر خارجه پهلوی و پسر فضل‌الله زاهدی عامل کودتای ۲۸ مرداد) درآمده جعلی است. جالب است آن‌ها که پول گرفتند مانند شعبان جعفری، منکر پول گرفتن می‌شوند اما آن‌هایی که پولی نگرفتند برایشان سند تنظیم می‌شود. اصل سند هم ببینید یک کاغذی است که بدون سربرگ نوشته شده و کاملاً قلم و ادبیاتش متعلق به امروز است و سند تاریخی نیست و دست‌نوشته امروزی با هدف تخریب شخصیت مرحوم کاشانی است.»[۱] این نکته مورد توجه یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

از سوی دیگر، روزنامه کیهان در تاریخ ۲۱ و ۲۶ فروردین ۱۳۵۸ متن مصاحبه کرمیت روزولت طراح کودتای ۲۸مرداد با ‏روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» چاپ آمریکا را به چاپ رساند. وی در این مصاحبه برای اولین بار پرده از ‏جزییاتی راجع به این کودتا برداشته است. روزولت درباره هزینه‌های کودتا می‌گوید:

‏«پس از ورود به ایران، به منزلی در نواحی کوهستانی تهران، که دور از عبور و مرور مردم بود رفتم و به ‏تنظیم کار‌هایم پرداختم. ما یک میلیون دلار داشتیم و کمتر از ۷۵۰۰۰ دلار آن را برای به راه انداختن ‏دمونستراسیون خرج کردیم. بقیه پول را در یک محل مطمئن در سفارت گذاشتیم و چندی بعد آن را به ‏شاه دادیم.» ‏


کیم روزولت، مأمور سیا و طراح کودتای ۲۸ مرداد

روزولت اعتراف می‌کند که ۷۵۰۰۰ دلار به یک شبکه که شامل سه نفر آمریکایی و پنج نفر ایرانی بود برای ‏تجهیز دمونستراسیون پرداخت شد. عوامل ایرانی در این شبکه، با صد‌ها تن مردم محلی ارتباط داشتند. آن‌ها ‏یک گروه را سازمان داده بودند و از طریق آن گروه پول‌ها را بین مردم تقسیم می‌کردند. ‏[۲]

اما این اسناد آنقدر ناشیانه جعل شده که بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی دست به تمسخر و ساخت اسنادی به این سبک زدند.

منابع:

[۱]- https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/05/30/1807848/

[۲]- http://tarikhirani.ir/fa/news/All/bodyView/1173/0

انتهای پیام/فارس

اصل سند را هم ببینید یک کاغذی است که بدون سربرگ نوشته شده و کاملاً قلم و ادبیاتش متعلق به امروز است و سند تاریخی نیست.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 4.9 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme