https://telegram.me/empireoflies

سوء استفاده رسانه‌های ضدانقلاب از یک قاتل !!

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از رسانه ایران، ریحانه جباری زن ۲۶ ساله ای است که به اتهام قتل عمد مرتضی سربندی ۴۷ ساله در آستانه اعدام قرار دارد. ریحانه جباری متهم این پرونده در اظهاراتش مدعی است که قتل به علت دفاع در مقابل تجاوز جنسی بوده اما گزارش های پرونده منجر به صدور حکم اعدام برای متهم شده است.

تلاش ها برای بخشش ریحانه 
با رسانه ای شدن این خبر، افراد سرشناسی درخواست طلب بخشش از خانواده مقتول را داشتند. مادر ریحانه جباری و وکیل مدافع متهم برای بخشش وی تلاش زیادی کرده اند. چهره های مشهور ایرانی با انتشار نامه یا مراجعه به خانواده مقتول مرتضی سربندی خواهان بخشش ریحانه شدند. خانواده ناصر حجازی از جمله افرادی هستند که به تازگی با انتشار نامه‌ای خواستار بخشش ریحانه جباری شده اند.

در بخشی از این نامه آمده است:
“بی گمان در این روزها در کنار کلمه ‘بخشش’ که بارها برایتان تکرار شده است، قضاوت‌های بسیاری چه بسا ناعادلانه شنیده‌اید که داغ عزیز از دست رفته را برایتان صد چندان کرده است. خانواده محترم سربندی‌، قصد نداریم تا طلب بخشایش ریحانه را از شما داشته باشیم، بلکه می‌خواهیم کاری را انجام دهید که برایتان آرامش ایجاد می کند. بی‌شک، آرامش حداقل چیزی است که می‌تواند اندکی داغ مرگ عزیزتان را خنک نماید اما اینکه کسب چنین آرامشی با مرگ ریحانه همراه باشد یا زندگی دوباره به او، اختیاری است در دستان و اراده شما.”

از دیگر افرادی که خواستار بخشش و گذشت خانواده سربندی شده، اصغر فرهادی کارگردان ایرانی است.

او چندی پیش در نامه‌ای خطاب به خانواده مقتول نوشت: “من دلگیریتان را از کسانی که نابخردانه شما را آزردند و شاید خشمی را سبب شدند که بر سرنوشت ریحانه در روزهای پیش رو تاثیر دارد، درک می کنم و با تمام وجودم از شما تقاضا دارم در روزگاری که بخشندگی حتی در جزئی‌ترین امور زندگی روزمره‌مان گم و ناپیداست، او را ببخشایید. من در تقویمم روزی را که شما با وجود همه رنج ها و دردهایتان که تا ابد همراهتان است، این انسان را به زندگی بازگردانید، روز بخشایش نام خواهم داد و نام شما را همواره به خاطر خواهم سپرد.”

جمشید مشایخی، رضا کیانیان، بهزاد فراهانی، رخشان بنی اعتماد، بهاره رهنما، رویا تیموریان و … نیز راهی دادسرای جنایی شدند تا در جلسه صلح و سازش خانوادهی مرحوم مرتضی سربندی و ریحانه جباری شرکت کنند.

در ۲۴ فروردین ماه گروه نمایشی «در انتظار گودو»، این نمایش را به خانواده سربندی تقدیم کرد تا از این خانواده داغدار طلب عفو و بخشش ریحانه جباری کرده باشد.

برای اپوزیسیون قصاص یا بخشش ریحانه جباری مهم نیست 
اما در این میان، اپوزیسیون خارج از کشور با انتشار بیانیه ها، نامه ها و یادداشت های مختلف سعی دارند موضوع را سیاسی جلوه داده و نسبت به مصادره ماجرای رخ داده به نفع جریان سیاسی خود گام بردارند. مشخص است که برای آنها نجات جان ریحانه جباری متهم پرونده اهمیتی ندارد.

download-(5)این در حالی است که پرونده شاکی خصوصی دارد و قصاص یا بخشش به عهده مقتول است و در حوزه اختیارات قوه ی قضاییه و حکومت نیست.

اپوزیسیون با ایجاد سر و صداهای رسانه ای مثل انتشار اخبار و شایعه های نادرست در مورد تاریخ اجرای حکم سعی دارند جو را متشنج کنند تا به اهداف سیاسی خود برسند.

download-(4)در این رابطه عبدالصمد خرمشاهی، وکیل ریحانه جباری با اعلام اینکه زمان اجرای حکم موکلش مشخص نیست، اعلام کرد: “تلاش‌هایی که حالا برای نجات خانم جباری صورت می گیرد صرفا برای رضایت اولیای دم است.”

آقای خرمشاهی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی با انتقاد از حواشی مطرح شده پیرامون پرونده خانم جباری گفت: “حواشی پرونده ریحانه جباری لزوما به نفع او نیست و نباید مسایلی مطرح شود که حق اولیای دم نادیده گرفته شود.”

پوشش خبری رسانه های فارسی زبان خارج از کشور 
رسانه هایی چون رادیو کوچه، بی بی سی، رادیو فردا، رادیو زمانه و … در رابطه با حکم ریحانه جباری همسو با اپوزیسیون سعی در سیاسی جلوه داده موضوع داشتند. این رسانه ها در ظاهر با بهر گیری از ماجرای خانم جباری، حکم قصاص و احکام دینی را مورد خدشه قرار داده اند.

download-(1)

download-(2)

download-(3)

مصاحبه فرزند مقتول و انتقاد از رسانه های بیگانه
در مصاحبه جلال سربندی فرزند مقتول این ماجرا که در روزنامه اعتماد منتشر شده، وی گفته که اول از همه آن چیزی که باید بررسی شود این است که موضع‌گیری‌ای که برخی رسانه‌ها و سایت‌های بیگانه انجام می‌دهند باعث به وجود آمدن این فضا و اتهام‌زنی‌ها شده است و حمایت بیش از حد برخی رسانه‌ها از خانم ریحانه جباری باعث شد این شائبه برای ما که قبلا هم مطرح کرده بودیم بیش از پیش بارز شود که ایشان ممکن است دست نشانده عوامل خارجی باشد؛ اینکه برخی روزنامه‌ها و سایت‌ها هم در این راستا حرکت کردند یا بدون داشتن اطلاعات درست و موثق فقط در پی جلب مخاطب بودند یا هیچ تلاشی برای کند و‌ کاو و بررسی این موضوع از خودشان نشان ندادند و فقط از راحت‌ترین راه یعنی نقل قول از کسی که اتهام زنی کرده بسنده کردند.

پیشتر در این رابطه، شیوا نظرآهاری از فعالان سیاسی در داخل کشور نسبت به توجه یک جانبه رسانه ها به ماجرای ریحانه جباری هشدار داده بود. او در فیس بوک خود نوشت: در مورد ریحانه، همه باید سنجیده‌ترعمل کنیم. اشتباهات رسانه‌ای و احساسی ما می‌تواند موجب ستاندن جان یک انسان شود. همه اینها را نوشتم که بگویم، هر کدام از ما که می‌خواهیم در جریان این پرونده کمک کنیم و تلاشی باشیم برای نجان جان ریحانه، یادمان بماند که در این میان خانواده مقتول را زخمی نکنیم… ما در میان دلسوزی‌ها و تلاشمان برای نجات جان یک انسان، یادمان رفته بود که انسان دیگری هم در این میان کشته شده و خانواده او نیز نیازمند و لایق توجه و همدردی‌اند.

این اظهارنظر خانم نظرآهاری با اعتراض اپوزیسیون به وی همراه شد؛ مه لقا فخرآور از سلطنت طلبان و مینا احدی از فعالان سیاسی کمونیست در خارج از کشور مطالبی در این زمینه منتشر کردند.

download

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme