https://telegram.me/empireoflies

روایت صدام از بی‌عرضگی ارتش محمدرضا شاه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: گفته می شود صدام حسین، رئیس جمهور سابق عراق، پس از دستگیری در دسامبر ۲۰۰۳، توسط ماموران سازمان FBI مورد بازجویی قرار گرفت.

در دومین جلسه بازجویی FBI از صدام به نقل از روزنامه گلف که به صحبت های دیکتاتور عراق در ارتباط با جنگ خونین هشت ساله علیه ایران اختصاص دارد و در یک بازداشت گاه نظامی در فرودگاه بین المللی بغداد انجام شده مطالب جالبی در خصوص رژیم شاه آمده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.
صدام در ابتدای این بازجویی اعلام کرد: “مزرعه ای که در آنجا دستگیر شده ، همان مکانی است که در سال ۱۹۵۹ پس از فرار از بغداد به خاطر مشارکت در ترور ناکام «عبدالکریم قاسم»، رئیس جمهور وقت عراق، در آن پنهان شده بود.”

بازجوی FBI از صدام پرسید: “تصمیم جنگ علیه ایران در سپتامبر ۱۹۸۰ به خاطر تهدیدات تهران گرفته شد یا آنکه این جنگ به دلیل مسائل ارضی میان دو کشور به ویژه آبراه شط العرب (اروندرود) آغاز شد.”

صدام در پاسخ گفت: “به نظر ما جنگ در روز ۴ سپتامبر آغاز شد، نه تاریخ ۲۲ سپتامبر که دولت ایران معتقد به آن است.”

 

صدام مدعی شده: “زمانی که (آیت الله) خمینی در سال ۱۹۷۹ به قدرت رسید، تصور می کرد همه رهبران مشابه شاه ایران هستند و چون شاه را به سادگی از قدرت خلع کرده، می تواند اقدامی مشابه را در هر نقطه دیگری از جمله عراق پیاده کند.”

 

دیکتاتور در عین حال، خود را نماد مردم عراق نامید و دلیل این امر را وجود تصاویر و پوسترهایش در خانه عراقی ها دانست!

صدام گفت: “ارتش ایران در سال ۱۹۸۰، ضعیف و «فاقد رهبری» بود چونکه اکثر افسران عالی رتبه ارتش در وقایع انقلاب از مقام خود خلع شده بودند.”

وی در عین حال ادعا کرد: ” این قضیه در آن زمان تاثیری بر روی تصمیم عراق برای ورود به جنگ با ایران نداشت و اگر ارتش شاه هنوز وجود داشت ، ما آنها را ظرف یک ماه شکست می دادیم.”

دیکتاتور عراق گفته: “در زمان جنگ قوای ایران شامل ارتش و سپاه به رغم فقدان رهبری به هزاران نفر می رسید و ارتش عراق به ویژه در نقاط مرزی شجاعانه می جنگید.”

 

 

 

این اظهارات صدام که پس از  ۱۴ سال منتشر شده نشان دهنده این است که ارتش شاه آنقدر فکسنی و بی درو پیکر بوده که حتی صدام کشوری با امکانات بسیار کمتر از آن ترسی نداشته و ادعا می کند که در مقابل این ارتش کاملا برتری داشته و به راحتی آن را شکست می داده ولی بعد زا انقلاب ارتشی که با دمیدن روحیه انقلابی در آن و با این که بسیاری از امرای ارتش از این نهاد مقدس اخراج شده بودند توانست با یک گردان در خرمشهر رشادت ها بیافریند و تقریبا ۴۰ روز این شهر را در مقابل سپاه تا دندان مسلح عراق حفظ کند و بعد ها نیز در طول دفاع مقدس در عملیات های بزرگی پیروز شود.

ارتش شاهنشاهی ایران نه تنها در زمان محمد رضا شاه بلکه حتی در دوران رضا شاه هم به دلیل وابسته بودن و مبنای آمریکایی داشتن همواره ذلیل و زبون بود تا جایی که در حمله روس ها و انگلیسی ها در دوران اشغال ایران در جنگ جهانی دوم این ارتش به کل از هم پاشید و سربازان و افسران آن با ورود انگلیسی ها به تهران پا به فرار گذاشتند.

انتهای پیام/

 

https://telegram.me/empireoflies

۷ دیدگاه

 1. آیا جمهوری اسلامی دروغ نمی گوید؟

 2. ببخشید ارتشی که در زمان شاه ژاندارم خاورمیانه بوده فکسنی ست؟ در ضمن بلافاصله بعد ار انقلاب ارتش وارد جنگ شد و فرصتی برای دمیدن اون روحیه ای که شما صحبتشو میکنی وجود نداشت. در ضمن اون گردانی که شما داری درموردش صحبت میکنی کسانی نبودند جز تیپ ۶۵ نوهد (تکاوران دریایی بوشهر به فرماندهی ناخدا هوشنگ صمدی) که همگی دست پرورده شاهنشاه بودند. لطفا کمی مطالعاتتون رو درمورد تاریخ علی الخصوص ارتش شاهنشاهی بالا ببرید بعد قضاوت کنید و البته از روی واقعیات نه تعصبات واهی.

 3. ببخشید اقتدار ارتش آن زمان و تجهیزات نظامی محمد رضا شاه کمک زیادی در پیشبرد جنگ داشت. اعراب نگاه چپ به ایران نمی کردند. حالا محمد رضا به کنار چرا خدمان مرحوم رضا شاه را نادیده می گیرید. تا کی دروغ …

  • اعراب دیوانه، از ترس اربابشان آمریکا جرات نداشتند به ایران نگاه چپ بکنند
   الان هم آمریکا پشت سر آنهاست که برای ایران پهناور و عزیزمان، رجز میخوانند
   که البته با یک موشک باران بسیار ساده به مواضع امریکا، دیدیم که عربستان از ترسش خودش را خیس کرد

 4. دیدگاه شما در انتظار تایید مدیر می باشد.

  تاریخ را با این دروغها تحریف نکنید . امکان ندارد عراق در زمان شاه بتواند به ایران حمله کند با وجود ارتش منسجم .
  جنگ ۸ ساله را مدیون کبری و تانک ها و مهماتی بودیم که در زماه شاه خریداری شده بودند . این که یک نظام و یک تفکری مانند شما فقط بخواهد برای درست جلوه دادن خودش نظام قبلی را تحریف و نا کارآمد جلوه بدهد یک مقلطه بزرگ است . حالا کاری نداریم انقلابی شد …. ولی اگر نمیشد جنگ ایران و عراقی هم نمیشد . و اگر هم شد با مهمات در انبارها شروع کردیم و ادامه دادیم . جوانان به جنگ رفته ما همگی جوانان تربیت شده در زمان شاه بودند … بدون افسران و نخبگان نظامی به جنگ رفتیم چون روحانیون تندرو منجمله خلخالی تمام افسران و سرمایه های نظامی ما را از ترس کودتا اعدام کردند و به حتم صدام هم از این فرصت استفاده کرد .

 5. لطفا سانسور نکنید فقط مهمات را تصحیح کنید . سانسور شما یعنی ناتوانی شما در درک مطالب . و باور نداشتن به مطالب خودتان .

 6. ارتشی که شما در جنگ دیدید برای دین و برای خدا می جنگید نه برای شاه ارتش زمان شاه چون خودش را در خدمت سلطنت می دید و سلطنت را در خدمت آمریکا و انگلیس می دید برای همون در جنگ جهانی دوم کوچکترین توانایی از خود نشون نداد من در عجبم از دوستانی که نوکر بودن را با قدرتمند بودن یکی می خوانند بعد از انقلاب ایدئولوژی ارتش عوض شد که تا پای جان از کشور دفاع کرد شپا توجه کنید ایرانی زمانی از دست رفته که در دست سلطانهای خشتک پاره بوده و همیشه انسانهای مبارز چون میرزا کوچک خان جنگلی و مدرس ها کشور را نجات داده اند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme