https://telegram.me/empireoflies

دستور کار رسانه‌ای دشمن در خصوص نفوذ منطقه‌ای ایران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغهر چه به تاریخ های مورد توجه غرب برای وارد کردن فشار به ایران نزدیک تر می شویم، خطوط و سناریوهای پنهان غرب و همپیمانان منطقه ای آن نسبت به ایران در حال هویدا تر شدن است. برای مثال اخیرا خطی پیرامون ایران در حال شکل گرفتن و تقویت است که نشان میدهد در پس پرده ماجرا، یک هماهنگی وجود دارد. یکی از مهمترین این خطوط تلاش برای ایجاد تمایز بین «خواست مردم، و خواست نظام» است. این خط که خود را در حوادث دی ماه سال گذشته هم دوباره ظهور و بروز داد، تمرکز را بر این قرار داده که فعالیت های منطقه ای ایران و پیگیری علائق این کشور در سطح منطقه ­ای به معنی مباینت با خواست مردم و در جهت هزینه ­زا بودن آن ها تعریف می شود. بررسی ریشه های فکری و زمینه های رسانه ای این خط، نشان می دهد یک هماهنگی و انسجام در پیگیری این هدف برای تهدیدزایی در عرصه داخلی کشور وجود دارد.

ریشه یابی خاستگاه صدور محتوا کجاست؟

با بررسی و تحلیل محتوای مربوط این موضوع، متوجه می شویم که بیشترین میزان تولیدات رسانه ای و تحلیل ها در این خصوص به زبان عربی بر می گردد. ادبیات تولید شده در این خصوص به زبان فارسی نیز به وب سایت هایی منتهی می شود که کشورهای عربی بیشترین حمایت را از آن ها می کنند. در گام بعدی شبکه های اجتماعی که در فضای مجازی این موضوع را پیگیری می کنند نیز در کشورهای عربی و اسرائیل متمرکز ترند. یکی از این فعالیت های سازمان یافته را می توان وب سایت کمپین ایران اگزیت معرفی کرد، این کمپین مهمترین وب سایتی است که در این خصوص دست به تولید محتوا زده است. تمام مطالبی که در این وب سایت منتشر شده اند، در تلاش برای متهم کردن فعالیت های منطقه ای ایران هستند. در پس این موضوع، مجریان این وب سایت از این ایده نیز پیروی می کنند که هزینه های ایران در منطقه را در منافات با منافع مردم این کشور نشان دهند.

بیشتر تولیداتی که این وب سایت داشته است، به زبان های انگلیسی، عربی و فارسی و با محتوای ایران هراسانه و برای ترویج این ایده است که ایران در حال بی ثبات سازی منطقه است. خط تبلیغاتی که در این خصوص دنبال شده است این بوده که گفته شود، در حالی که مردم ایران مشکلات عدیده اقتصادی دارند، حضور ایران در منطقه هزینه زاست و توجه حکومت به مداخلات منطقه ای است. برخی از رسانه های آمریکایی و انگلیسی نیز پیرو این موضوع، دست به تهیه گزارش هایی زده اند که می توان دنبال آن ها را در وب سایت های منطقه ای جستجو کرد. برای مثال فارین پالیسی در مطلبی در ۲ ژانویه ۲۰۱۸ این خط خبری را دنبال کرده است. این وب سایت به اعتراضات دی ماه سال گذشته اشاره کرده و بیان داشته که مردم به دنبال این هستند که از سیاست های منطقه ای ایران حمایت نکنند چرا که معتقدند این سیاست ها هزینه زا است. نقطه تمرکز این وب سایت بر این است که فعالیت های منطقه ای ایران ثبات زدا است. این وب سایت می نویسد «مردم ایران در حال بیان این موضوع هستند که هزینه های سیاست های منطقه ای کشور در منطقه خسته کننده است.»

هدف از نشر چنین پیام هایی چیست؟

رسانه‌های رژیم صهیونیستی و رسانه‌های متعلق به عربستان و امارات در حال پمپاژ این پیام به فضای رسانه ای هستند که «مردم ایران از هزینه کرد در مسائل سیاست خارجی ناراضی هستند»، این رسانه ها در حالی این گزاره را برجسته سازی می کنند که در مقابل، گزاره تحکیم کننده دیگری را به کار می گیرند و می نویسند «دولت ایران در حال دست زدن به سیاست های توسعه طلبانه خود در منطقه است». رسانه‌هایی از جمله العربیه، عرب نیوز، و رسانه های صهیونیستی از جمله این رسانه ها هستند. بنابراین با پیگیری شبکه تولید محتوای این پیام ها و این ادبیات، متوجه می شویم که خاستگاه این محتوا در کشورهای منطقه و به طور خاص در عربستان سعودی و امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی است.

ریشه منازعه این سه رژیم با ایران، به منازعات ژئوپلیتیک و ژئوکالچر بر می گردد، موضوعی که سبب شده است این سه، هم در حوزه منطقه ای هم وارد یک فضای جنگ سخت نیابتی علیه ایران شوند، و هم در یک جنگ نرم با ایران به سر برند. جنگ نرمی که علیه ایران شروع شده با اسم رمزهایی همچون «بی ثبات سازی منطقه ای»، «هزینه زا بودن رفتار ایران در منطقه»، «حمایت از کشورهای منطقه در حالی که شرایط داخلی ایران بحرانی­تر است» و … بوده است. 

یکی از رسانه های بسیار فعال در این زمینه را می توان بی­‌بی‌­سی فارسی قلمداد کرد. بی‌­بی­‌سی فارسی در گزارشی که ۲ فوریه با عنوان «هزینه جنگ سوریه برای ایران چقدر است؟»، آمارهایی ارائه داده است که با استفاده از آن ها در صدد است بگوید که «هزینه های کلانی از حضور ایران در سوریه بر گردن مردم ایران است». در این گزارش آمده است که «فارغ از ابعاد سیاسی حمایت ایران از حکومت بشار اسد، این سوال مطرح است که حدود هفت سال دخالت تمام عیار ایران در جنگ داخلی سوریه، برای تهران چقدر خرج داشته است؟» بی بی سی ادامه می دهد «در سال‌های اخیر، این سوال بارها به خصوص در میان گروه‌های مخالف یا منتقد حکومت ایران مطرح شده است. در داخل کشور در جریان اعتراض‌های دی ماه ۱۳۹۶، خرج کردن برای سوریه در شعارهای معترضان شنیده شد. در این گزارش تلاش شده است که بعضی از ادعاهای مطرح شده درباره حجم کمک‌های مالی ایران به سوریه راستی‌آزمایی شود و برآوردی از حجم کمک‌های مالی به دمشق به دست بیاید.»
بنابراین این خط خبری در رسانه های خارجی به صورت کاملا هدف مند و هماهنگ از یک تاریخ زمانی خاص به بعد برجسته شده است که نشان دهنده وجود یک دستور کار مشخص در فضای رسانه ای علیه ایران بوده است.

نقطه شروع این خط رسانه ای از چه زمانی بود؟

اگرچه سابقه استفاده از این فضای رسانه­‌ای به سال­های پیش و در جریان فتنه ۸۸ بر می گردد، اما در ماه های اخیر نیز دوباره شاهد مطرح شدن این فضا در حوزه رسانه ای علیه ایران هستیم. پی گیری این خط که به نظر می رسد بعد از وقایع دی ماه سال گذشته پررنگ تر شده است، نشان میدهد که دشمنان کشور در پشت ماجرا در تلاش برای رسانه ای کردن این موضوع بوده اند. یکی از دستور کارهای اساسی ماه های قبل از دی ماه، این بود که مشکلات اقتصادی ایران به این دلیل به وجود آمده که هزینه های حضور منطقه ای ایران بسیار زیاد بوده است.

بنابراین دستور کار رسانه ای غرب که توسط رسانه های منطقه، خصوصا رسانه های صهیونیستی و رسانه های وابسته به عربستان سعودی و امارات پیگیری می شود، این است که میان «خواست نظام و خواست مردم» دست به تفکیک زده و اینگونه وانمود کنند که سیاست های منطقه ای ایران عامل هزینه برای مردم است و این در حالی است که مردم در ایران در شرایط سخت اقتصادی به سر می برند.

انتهای متن/فارس

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

اخیرا خطی پیرامون ایران در حال شکل گرفتن و تقویت است که نشان میدهد در پس پرده ماجرا، یک هماهنگی وجود دارد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme