https://telegram.me/empireoflies

جمله‌ای از رئیس‌جمهور در تیتر یک رسانه‌های فارسی زبان غرب

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از جام نیوز، بخشی از سخنان روز گذشته رئیس جمهوری در “جشن روز مددکاری” به تیتر یک رسانه های فارسی زبان غربی تبدیل شد.

بی بی سی فارسی (BBCpersian):

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران طی یک سخنرانی در تهران از منتقدان بهبود روابط بین المللی ایران انتقاد کرده است.

آقای روحانی گفته است در این کشور “عده‌ای به نام این‌که باید در برابر قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها بایستیم، جیب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند، نگذارید عده‌ای دو مرتبه با شعر و شعار ما را از راه بزرگی که ملت ما در خرداد سال گذشته برگزید و انتخاب کرد، منحرف کنند.”

آقای روحانی در این سخنرانی که یک روز پیش از آغاز دور چهارم مذاکرات جامع اتمی ایران با شش قدرت جهانی انجام شد، گفت “اگر بنا به پاسخگویی باشد و این‌که در برابر تهمت‌هایی که هر روز از گوشه‌ای زده می‌شود ما بخواهیم وقت خود را معطوف به پاسخگویی کنیم، معنی آن این است که ما به هدف خود نرسیده‌ایم.”

در روزهای اخیر گروهی از سیاستمداران اصولگرا و محافظه کار و برخی از چهره‌های تندروی سیاسی، با برگزاری جلسات و نشست‌های عمومی، رشته حملاتی را با شعار “دلواپسیم” به سیاست‌های دولت آقای روحانی در امور خارجی وارد کرده اند.

حسن روحانی ضمن انتقاد از اقدامات منتقدان، بر موضوع اشتغال تاکید کرده و گفته “بحث بر سر پول نیست، اشتغال بالاتر از پول است، بیکاری تنها بی‌پولی نیست، بلکه آغاز ده‌ها مشکل و گرفتاری است. بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، بدهکاری، جدایی، طلاق از بیکاری نشات می‌گیرد و آغاز می‌شود… باید این غول بزرگی که به نام رکود بر اقتصاد ما سایه افکنده، همه با همکاری یکدیگر از این کشور دور کنیم.”

همزمان آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در یک سخنرانی به مناسب سالروز تولد امام اول شیعیان، گفته “اگر ظرفیت های داخلی را فعال کنیم و بر توان داخلی متمرکز شویم، آمریکا و قدرت های دیگر توانایی هیچ غلطی را اعم از نظامی و غیرنظامی نخواهند داشت و نخواهند توانست ملت ایران را با فشار زمین‌گیر کنند.”

رهبر ایران دو روز پیش از این در بازدید از نمایشگاه هوافضای سپاه پاسداران گفته بود “من همواره طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم” اما هشدار داده بود “نباید نیازمندی های کشور و برخی مسایل همچون تحریم ها، به مذاکره گره زده شود.

 رادیو فردا (radiofarda):

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به انتقاد محافظه‌کاران از سیاست‌های خارجی دولت خود گفت که عده‌ای با شعار «مبارزه با ابرقدرت‌ها، جیب مردم را زدند و اموال مردم را غارت کردند».

وی اظهار داشت: «با شعر و شعار، استقلال و عزت درست نمی‌شود و با فریاد و هوچی‌بازی عظمت مملکت به وجود نمی‌آید.»

مخالفان سیاست‌های هسته‌ای دولت روحانی می‌گویند که مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی تاکنون «منافی استقلال و عزت» کشور بوده و به معنای نابودی «دستاوردهای هسته‌ای» ایران است.

این مخالفت‌ها به‌ویژه در روزهای اخیر و در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ اوج گرفته است و نمونه آن برگزاری همایشی بود با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و مقامات دولت سابق ایران که در جریان آن علیه دولت آقای روحانی شعار داده شد.

مخالفان گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران همچنین روز جمعه گذشته یک راهپیمایی در تهران ترتیب دادند که در آن بر تقابل با آمریکا و قدرت‌های جهانی تاکید شد.با این حال حسن روحانی تاکید می‌کند که در مواجهه با انتقادات «حوصله زیادی» دارد و می‌گوید: «من به عنوان یک خادم به شما می‌گویم که خداوند تا امروز به من حوصله زیادی داده است. حرف‌ها را می‌شنوم و در سایت‌ها می‌خوانم و از گوشه کنار به گوش من می‌رسد اما تا امروز کاملا بی‌اعتنا بودم. فقط یک نکته به ذهن من آمد که خدایا گویی می‌خواهی با این نیش‌ها و آزارها انشاءالله اجر ما را مضاعف کنی.»

وی در نهایت اظهار داشت: «عده‌ای پیدا می‌شوند که با زبان‌شان نیش می‌زنند و به تعبیر عامیانه، طرف را در جامعه خیط می‌کنند و بعد لذت می‌برند که خوب خرابش کردم؛ این‌ها آدم‌های بیمار در جامعه هستند. اینها نیاز به مددکاری دارند و باید دست‌شان را بگیریم.

 صدای آمریکا (VOA):

روحانی که سه شنبه در جشن بزرگداشت روز مددکاری سخنرانی می کرد، با بیان اینکه هر روز در سایت ها خبرهایی می خواند و حرفهایی می شنود گفت که قرار نیست به تهمت ها پاسخ دهد و هدفش فعلا مهار تورم در کشور است.

طی هفته های اخیر محافظه کاران تندرو انتقادات تندی را به سیاست های دولت روحانی مطرح کردند. برپایی همایشی به نام «دلواپسیم» که در آن شعارهای تندی علیه سیاست خارجی دولت داده شد، بخشی از برنامه های انتقادی این گروه بود.

روحانی روز سه شنبه گفت «غول بزرگی» به نام رکود بر اقتصاد سایه افکنده و آن را «همه با همکاری یکدیگر از این کشور دور کنیم و باید شرایط را جهت رونق اقتصادی در کشورمان فراهم کنیم.»

رئیس جمهوری ایران به نامگذاری امسال به نام فرهنگ و اقتصاد از سوی رهبر ایران اشاره کرد و گفت: «امسال سال فرهنگ است، البته برخی‌ها متاسفانه خوب شروع نکردند. می‌توانیم اصلاح کنیم وقت زیاد داریم سال فرهنگ یعنی سال ادب و احترام به یکدیگر.»

او ادامه داد: «نمی‌گویم کسی نقد و انتقاد نکند؛ نقد و انتقاد سازنده حق همه است نمی گویم کسی ننویسد و نگوید، آزادی حق همه است، اما باید همه به فکر مدد و کمک باشیم، نه مچ‌گیری. همه به فکر مدد باشیم نه تخریب. همه به فکر اصلاح امور نه انحراف باشیم.»

طی هفته های گذشته و به دنبال شدت گرفتن انتقادات به عملکرد سیاست خارجی دولت روحانی، برخی از اعضای دولت اعلام کردند که اشخاص و گروههایی در گذشته از دامن زدن به تحریم ها نفع برده اند.

دویچه وله (DeutscheWelle):

حسن روحانی با انتقاد از کسانی که با شعار ایستادگی در برابر ابرقدرت‌ها “جیب مردم را می‌زنند” تاکید کرد که صبر او در برابر شعار و تهمت زیاد است. یک عضو بنیاد “باران” از اعضای دولت خواست به سکوت خاتمه دهند.

رئیس جمهور ایران در مراسم بزرگداشت روز مددکاری گفت، گرچه در جریان تمام انتقادها و تخریب‌ها علیه دولت قرار دارد، خداوند به او حوصله زیادی داده و “تا به امروز کاملا در برابر این صحبت‌ها بی‌اعتنا” بوده است.

حسن روحانی از مردم خواست “صبر را پیشه خود کنند و نسبت به این مسائل بی‌اعتنا باشند”. او خطاب به شهروندان گفت: «نگذارید عده‌ای دو مرتبه با شعر و شعار ما را از راه بزرگی که ملت در خرداد سال گذشته برگزید و انتخاب کرد، منحرف کنند.»

رئیس دولت یازدهم می‌گوید اگر او و اعضای دولت وقت خود را صرف پاسخگویی به “تهمت‌هایی که هر روز از گوشه‌ای زده می‌شود” کنند به اهداف بلندی چون مهار تورم و ایجاد اشتغال نخواهند رسید.

بخش اصلی انتقادهایی که رئیس دولت به آن اشاره می‌کند به روند مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای موسوم به ۱+۵ و توافق ژنو مربوط می‌شود.


انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme