https://telegram.me/empireoflies

جزئیات حمله به سفارت ایران در لندن

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: روز دهم اردیبهشت ۱۳۵۹، سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن به اشغال شش مرد مسلح عراقی درآمد؛ حادثه‌ای که به علت افشای همدستی گروگان‌گیران با اسکاتلندیارد و سازمان جاسوسی این کشور، به یک رسوایی بزرگ برای انگلیسی‌ها بدل شد.

این حادثه به فاصله چند روز پس از دخالت نظامی امریکا در طبس‌، به وقوع پیوست‌.

این افراد پس از اشغال سفارت‌، جمهوری اسلامی ایران را متهم به «سرکوب خلق‌های غیر فارس‌» کرده و خواستار خودمختاری خوزستان (با نام مجعول عربستان‌) شدند. آنان تهدید کردند که اگر خواسته‌های‌شان عملی نشود، دیپلمات‌های ایران را خواهند کشت‌.

افراد مسلح عراقی در این عملیات‌، ۲۶ نفر از جمله ۱۷ کارمند سفارتخانه‌، هشت نفر مراجعه‌کننده و یک مأمور نگهبان انگلیسی را به گروگان گرفته بودند.

اشغال سفارت ایران شش روز به درازا کشید. در طول این حادثه، دو تن از دیپلمات‌های ایرانی به نام‌های “سید عباس لواسانی” و دکتر “علی‌اکبر صمدزاده” به دست افراد مسلح به شهادت رسیدند. در نهایت نیز با حمله یک گروه کوماندویی حکومت انگلیس به سفارتخانه، شش مرد مسلح بازداشت شدند ولی هرگز خبری از محاکمه‌، مجازات‌، محکومیت و یا حتی اخراج آنان از انگلیس منتشر نشد.

چند روز پیش از این حادثه‌، سفارت انگلیس در تهران تخلیه شده و دیپلمات‌های انگلیسی ایران را ترک کرده بودند. در سال ۱۳۷۶ یک مأمور سابق سازمان پلیس مخفی انگلیس (MI6) فاش ساخت که در حادثه اشغال سفارت ایران‌، پلیس اسکاتلندیارد طراح و برنامه‌ریز اصلی بود‌. این مأمور انگلیسی که خود در زمان وقوع حادثه مشاور رئیس پلیس اسکاتلندیارد بود گفت‌: «اشغال سفارت و مرگ دیپلمات‌های ایرانی را رئیس MI6 طرح‌ریزی کرده و اجرای آن را به چند تروریست عراقی که دست‌پرورده سازمان اطلاعاتی انگلیس بودند واگذار نمود.»

این در حالی است که در حادثه ورود چند دانشجوی معترض به سیاست‌های دولت انگلیس به سفارت این کشور در تهران، لندن واکنش‌های عصبی و خشمگینانه غیرمتعارفی را از خود بروز داد که در مقایسه با تعلل دولت بریتانیا در قبال حادثه گروگان‌گیری در سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن و شهادت چند دیپلمات کشورمان در خاک این کشور، شگفت‌انگیز بود.

این گستاخی دولت انگلیس در شرایطی است که باغ قلهک که زمین آن اکنون متعلق به ایرانیان است، همچنان در بهترین منطقه پایتخت در اختیار انگلیسی‌ها قرار دارد.

انتهای پیام/مشرق

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme