https://telegram.me/empireoflies

تحریم‌های آمریکایی، اشک‌های دانشجوی ایرانی اخراجی را درآورد

به گزارش «امپراتوری دروغ»، حمیده کفاش ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) باید نروژ را ترک کند. این حکم دادگاهی در نروژ است. او دانشجوی دکترای مهندسی مواد در دانشگاه علوم و فن‌آوری نروژ است. مقامات نروژ این دانشجوی ایرانی را به دلیل آنکه احتمال می‌رود پروژه دکترای وی ارتباطی با صنعت هسته‌ای ایران داشته باشد؛ از تحصیل منع کرده و برای وی مجوز اقامت صادر نکرده‌اند.

این درحالی است که پروژه کفاش یک پروژه محیط زیستی است و اساتید دانشگاه وی نیز از چنین ادعایی ابراز شگفتی کرده‌اند. درخواست کفاش برای تجدید نظر برای این حکم هم به جایی نرسید. حالا حمیده کفاش کمتر از ۱۰ روز دیگر باید ترونهایم، شهری که ساکن آنجاست را ترک کند. این دستور اداره مهاجرت و پلیس نروژ است.

طی این مدت تنها این دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های نروژ بوده‌اند که با راه‌اندازی کمپین‌هایی از کفاش و ۲ دانشجوی دیگر ایرانی که قربانی سیاست‌بازی نروژی‌ها شده‌اند؛ حمایت کرده‌اند. در این میان حمیده کفاش از عدم همراهی‌ها در ایران بشدت ناراضی است.

حمیده-کفاش-نروژ

حمیده کفاش

ماجرای اخراج این دختر دانشجوی ایرانی اما در نروژ همچنان خبرساز است. پنجشنبه شب تلویزیون ملی نروژ برنامه‌ای کوتاه درباره سرنوشت حمیده کفاش منتشر کرد که همه را در این کشور تحت تاثیر قرار داد.

در این برنامه حمیده کفاش که داشت درباره وضعیت خود و ظلمی که بر او رفته توضیحاتی ارائه می‌کرد؛ نتوانست جلوی اشک‌های خود را بگیرد. او در ابتدای این برنامه گفت: «همه این روزها من سردرد داشتم. این واقعا سخت است ولی من سعی می‌کنم قوی باشم. من هرکاری تونستم انجام دادم تا خودم را حفظ کنم و بتوانم پروژه‌ام را هم حفظ کنم.» در ادامه این برنامه، آنها به آپارتمان حمیده کفاش می‌روند.

درحالی که آپارتمان تقریبا خالی است البته او چندی پیش در گفت‌وگویی از اتمام بودجه خود و فروش وسایل خانه برای پرداخت اجاره آپارتمان گفته بود. این دختر دانشجوی ایرانی در ادامه این برنامه تلویزیونی با اشاره به وضعیت آپارتمان خود گفت: من تقریبا همه چیز را فروختم. وی با اشاره به رفتار سیاسی که با او شده، افزود: من نماینده دولت نیستم و نباید مسؤول هر عملی قلمداد شوم که دولتم انجام می‌دهد. همانطور که شما هم می‌دانید به نظر می‌رسد من یک قربانی‌ام در حالی که من یک آدم عادی هستم. من هیچ عمل اشتباهی انجام نداده‌ام. برای همین نمی‌دانم چرا باید در این کشور آزاد اینچنین مورد تهدید قرار گیرم.

کفاش در پاسخ به این سوال که آیا در مورد این حکم کوتاه می‌آیی و به ایران بازمی‌گردی؟ نیز جواب داد: ما می‌ایستیم و تسلیم نمی‌شویم چون فکر می‌کنیم این تصمیم اشتباه و غیرقابل قبول است. ما یک وکیل استخدام کردیم و از او خواسته‌ایم این پرونده را به دادگاه ببرد. این دانشجوی ایرانی در حالی این اظهارات را بیان می‌کرد که بشدت تحت تاثیر قرار گرفته بود و اشک می‌ریخت.

در این مستند همچنین به اینکه این دختر دانشجوی ایرانی قربانی سیاست‌بازی مقامات نروژ ناشی از فشارهای کشورهای غربی به ویژه آمریکا گشته، اشاره شده است. همچنین با بابک خلاقی، دیگر دانشجوی ایرانی که پروژه او نیز همانند پروژه حمیده کفاش است، گفت‌وگو شده. وی گفت: پروژه ما ۲ نفر خیلی به هم نزدیک است ولی واقعا نمی‌دانم چرا من پذیرفته شدم و او رد شد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme