https://telegram.me/empireoflies

باید ایران را به حمله هسته‌ای تهدید کنیم!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه صهیونیستی هاآرتص (Haaretz) با انتشار گزارشی به گمانه زنی در رابطه با حرکت ایران به سوی ساخت تسلیحات هسته ای و لزوم مقابله رژیم صهیونیستی با این تهدید پرداخته است.

مقامات و رسانه های صهیونیستی در سال های گذشته تلاش کرده اند با طرح ادعاهای دروغین در رابطه با تهدید هسته ای کشورمان، دولت آمریکا را علیه ایران تحریک نمایند.

در این گزارش آمده است:
«اسرائیل و جامعه بین الملل تحت رهبری آمریکا در دهه های اخیر تلاش های گسترده ای برای بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای داشته اند و تا کنون در این رابطه موفق بوده اند.

اما در اسرائیل توجه کمی به خطرات پیش روی ما در صورت دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شده است. همچنین باید به این سناریوی کابوس وار نیز دقت کرد که با هسته ای شدن ایران دیگر کشورهای منطقه از جمله مصر، ترکیه و عربستان سعودی نیز تصمیم به هسته ای شدن خواهند گرفت.

در راستای همین بحث، مناسب است شرایطی را در نظر بگیریم که تمامی اقدامات بازدارنده در مقابل ایران با شکست مواجه شود و این کشور در آستانه عبور از آستانه هسته ای شدن قرار گیرد. در این صورت اسرائیل چند گزینه بیشتر پیش رو نخواهد داشت.

اولین گزینه، حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران است. این اقدام تنها در صورتی ممکن است که ایران از آستانه هسته ای شدن عبور نکرده باشد چرا که در صورت عبور ایران از این مرز دیگر این کشور از هر گونه حمله ای ایمن خواهد بود همان گونه کره شمالی اکنون از حملات مصون است.

اما تهدید ایران هسته ای برای اسرائیل -اگر نگوییم تهدیدی وجودی است- آنچنان بزرگ است که اسرائیل هیچ چاره ای بجز حمله به ایران در صورت نزدیک شدن این کشور به آستانه هسته ای ندارد.

البته گزینه نظامی نمی تواند مشکل را به طور کلی حل کند و در بهترین حالت تنها می تواند آن را برای چند سال به تعویق بیاندازد؛ و هزینه آن نیز آسیب های سنگینی است که از سوی ایران و حزب الله بر اسرائیل تحمیل خواهد شد.

در این زمان اضافی که از طریق گزینه نظامی به دست می آید باید اقدامات گوناگونی، از جمله اعمال تحریم های سنگین، علیه ایران صورت پذیرد.

در صورتی که دیگر کشورهای منطقه نیز  هسته ای شوند، احتمالا دیگر اسرائیل قادر نخواهد بود از آنچه در اصطلاح حمله پیش دستانه خوانده می شود استفاده کند؛ همانطور که در سال ۱۹۸۱ علیه رآکتور هسته ای عراق و همچنین -بر اساس گزارش ها- در سال ۲۰۰۷ علیه رآکتور هسته ای سوریه انجام داده است؛ چرا که اسرائیل اکنون روابط صلح آمیزی با مصر و ترکیه دارد و هر دو آن ها مانند عربستان سعودی از متحدان آمریکا بوده و از تضمین امنیتی ایالات متحده بهره مند هستند و حمله نظامی علیه پایگاه های هسته ای این کشورها تقریبا غیر قابل تصور است.

اما دومین گزینه در مقابل ایران در آستانه هسته ای شدن، آن است که اسرائیل سیاست ابهام هسته ای خود را کنار گذاشته و توانایی های هسته ای خود را به نمایش گذاشته و به روشنی ژستی هسته ای گرفته و با تهدید ایران بازدارنگی اسرائیل را بیش از پیش افزایش دهد.

سومین گزینه نیز دریافت یک ضمانت امنیتی از آمریکا، احتمالا در قالب یک معاهده دفاعی است. البته دستیابی به یک معاهده دفاعی با آمریکا احتمالا سال ها به طول خواهد انجامید و در خلال این زمان، تلاش ها باید بر تضمین آینده توافق هسته ای با ایران متمرکز شود که هنوز بهترین راه برای بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای به نظر می رسد.

باید برای اصلاح و رفع عیوب توافق هسته ای برنامه ریزی کرد و در اولین مرحله به مسئله انقضای برخی از بندهای توافق پس از ۱۰ یا ۱۵ سال رسیدگی شود. آمریکا و متحدانش اکنون در حال تلاش برای دستیابی به توافقات بیشتر با ایران هستند تا این اطمینان حاصل شود که ایران پس از انقضای توافق هسته ای نیز نخواهد توانست به تسلیحات هسته ای دست یابد. دستیابی به چنین توافقی بسیار بهتر از تلاش ها برای لغو توافق کنونی خواهد بود.»

 

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«اسرائیل باید سیاست ابهام هسته ای خود را کنار گذاشته و ضمن نمایش توانایی های هسته ای خود و تهدید ایران، بازدارنگی خود را بیش از پیش افزایش دهد…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme