https://telegram.me/empireoflies

الجزیره صدها کارمند خود را اخراج می‌کند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: حالتی از نگرانی و  تنش کارکنان موسسه‌ای را فرا گرفته است که در پایان قرن گذشته به شهرت فراوانی دست یافته بود و روند اخراج کارکنان و بسته شدن شبکه‌های ماهواره‌ای این موسسه همچنان ادامه دارد و پیش‌بینی‌ها حاکی از ادامه این روند است.

شبکه رسانه‌ای الجزیره قطر از مشکلات متعددی رنج می‌برد به طوری که ناظران و کسانی که اوضاع الجزیره را دنبال می‌کنند، اوضاع و آینده این شبکه را نگران‌کننده توصیف می‌کنند، زیرا موسسه الجزیره به روند اخراج کارکنان خود ادامه می‌دهد، این در حالی است که پیشتر موسسه الجزیره از باثبات‌ترین موسسات رسانه‌ای از نظر شغلی به شمار می‌رفت.

روزنامه گاردین انگلیس روز چهارشنبه گزارشی از اقدام مسئولان شبکه‌های وابسته به موسسه الجزیره قطر در لغو قراردادهای صدها نفر از کارکنان خود به سبب افزایش هزینه‌های موسسه و تمایل دوحه به کاهش هزینه‌ها با توجه به کاهش بهای نفت و گاز منتشر کرده است.

این روزنامه نوشت یکی از سخنگویان شبکه الجزیره حاضر به هیچ گونه اظهار نظر درباره این خبر نشده، اما گفته است قطعا اتفاقاتی رخ خواهد داد.

گاردین به نقل از منابعی در موسسه الجزیره قطر نوشته است که مسئولان الجزیره طی روزهای اخیر درباره کاهش هزینه‌ها و دستمزد و اینکه چه کسانی از الجزیره اخراج خواهند شد، نشست برگزار کرده اند و نامه‌های داخلی (درباره اخراج) آماده شده و پس از تعطیلات عید قربان برای تمام کارکنان الجزیره ارسال خواهد شد و آنها را در جریان کاهش هزینه‌ها که ضروری است، قرار خواهد داد.

در چارچوب فشارها برای کاهش و کنترل بودجه، موسسه الجزیره چند شبکه‌ای را که اخیرا افتتاح کرده بود، تعطیل می‌کند و از افتتاح شبکه‌هایی که قرار بود، افتتاح کند، خودداری خواهد کرد.

به همین سبب حالتی از نگرانی و تنش، کارکنان این موسسه را که در پایان قرن گذشته به شهرت گسترده‌ای رسیده بود، با ادامه روند اخراج کارکنان و بسته شدن شبکه‌های وابسته به این موسسه فرا گرفته است.

به نظر می‌رسد تعداد نهایی کارکنانی که اخراج خواهند شد، بسیار بیشتری از رقمی است که علنا اعلام می‌شود و ممکن است به بیش از هزار نفر یعنی حدود یک چهارم کارکنان موسسه برسد که تعدادشان در حال حاضر پنج هزار نفر است که بیشتر آنها در شبکه الجزیره عربی فعالیت می‌کنند.

موسسه الجزیره همچنین به کاهش شبکه‌های پرتعداد خود که در سال‌های اخیر افزایش یافته بود، از جمله شبکه‌هایی که به زبان غیر عربی ایجاد کرد بود، شبکه مستند و دیگر شبکه‌ها روی آورده است.

موسسه الجزیره سال گذشته از یک شبکه جهانی برای ارزیابی عملکرد خود و مشاوره در زمینه بهترین راه‌‌ها برای افزایش کیفیت و بهره‌وری با توجه به افزایش کسری بودجه و کاهش کیفیت محتوای برنامه‌ها کمک گرفته بود و از حدود یک ماه قبل یا شاید بیشتر، روند اخراج کارکنان خود را به توصیه این شرکت بین‌المللی آغاز کرده است.

گزارش روزنامه گاردین به هدر رفتن بیش از نیم میلیارد دلار در موسسه الجزیره اشاره و نوشته است با وجودی که قطر بالاترین میانگین درآمد سرانه در جهان را به خود اختصاص داده است، اما درآمد آن اساسا مبتنی بر فروش گاز است و کاهش بهای انرژی در نیم سال گذشته، حاکمان قطر را به کاهش هزینه‌ها در زمینه‌های مختلف وادار کرده است.

بودجه موسسه الجزیره طی سال‌های اخیر بارها افزایش یافته بوده و به چندین میلیارد دلار رسیده بود، این افزایش در حالی بود که اقبال بینندگان به آن کاهش یافته بود.

بر اساس گزارش گاردین، رهبران قطر شاید برای حمایت از طرح‌های رسانه‌ای دیگر که وابسته به عزمی بشاره عضو سابق کنیست (پارلمان) اسرائیل است، به حمایت خود از الجزیره پایان دهند. بشاره هر چند مقیم قطر است، اما بیشتر اوقات در لندن به سر می‌برد.

منابع قطری و غیر قطری از مدتی پیش از نزاع میان افراد صاحب نفوذ در قطر سخن گفته بودند که در فشار بر الجزیره و چه بسا بی توجهی مقامات قطری به مسائل مالی آن نقش داشته است.

بر اساس این گزارش، برخی از کارکنان موسسه الجزیره که هنوز حکم برکناری خود را دریافت نکرده اند، جست‌وجو برای یافتن شغل در موسسات رسانه‌ای دیگر را آغاز کرده اند.

الجزیره در کنار شبکه العربیه سعودی از همان لحظه آغاز به کار خود تا کنون همواره در راستای اجرای سیاست‌ها و توطئه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی، جوسازی علیه محور مقاومت و به طور خاص جمهوری اسلامی ایران مهمترین عامل بازدارنده در برابر رژیم اشغالگر قدس و تشدید اختلافات فرقه‌ای و مذهبی در منطقه با تکیه بر رویکرد طایفه‌ای خود عمل کرده‌اند و نقش بسزایی در گسترش ناامنی، بی‌ثباتی، کشتار و ویرانی در کشورهای اسلامی منطقه ایفا کرده‌اند که همچنان به این نقش مخرب خود در چارچوب منافع تل آویو و واشنگتن ادامه می‌دهند.
انتهای پیام/تسنیم

الجزیره قطر که به تعبیر محافل سوری و عراقی یکی از مهمترین رسانه‌های فتنه‌گر و عامل تشدید ناامنی،کشتار و ویرانی در منطقه به ویژه در سوریه و عراق به شمار می‌رود،با بحران مالی شدید روبرو شده که برای حل آن به اخراج گسترده کارکنانش متوسل شده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme