https://telegram.me/empireoflies

اغلب اسناد عربستان در ویکی‌لیکس مربوط به ایران است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: هاآرتض در گزارش خود می نویسد که اغلب اسنادی که ویکی لیکس اقدام به انتشار آنها کرده مربوط به ایران است و در آنها به صراحت آمده که عربستان در پی براندازی حکومت در ایران است و در این راه از ابزارهایی همچون شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک و توئیتر استفاده می شود.

 در بخشی از اسناد محرمانه عربستان سعودی که مربوط به تلاش برای براندازی در ایران است آمده که باید از چهره های مخالف ایران که در کشورهای دیگر زندگی می کنند حمایت شود، آنها را به ریاض دعوت کرد و با حمایت از آنها این افراد را ترغیب به راه انداختن سایت های آنلاین در راستای هدف براندازی کرد.

بخش دیگری از این اسناد مربوط به همکاری های ایران با برخی از کشورهای دیگر همچون روسیه برای دور زدن تحریم هاست.

در بخش دیگری ازاین اسناد آمده که عربستان با دقت فراوان روابط ایران با دوستانش را زیر نظر دارد و بصورت مرتب در حال مکاتبه با دولت آمریکا در رابطه با فعالیت های ایران است.

به گزارش مهر، ویکی‌لیکس با انتشار بیش از ۶۰ هزار پیام دیپلماتیک و سند محرمانه، این بار وزارت امورخارجه عربستان سعودی را هدف قرار داده و اعلام کرده که به زودی نیم‌میلیون سند دیگر را هم در اینترنت منتشر خواهد کرد.

وب‌سایت ویکی‌لیکس، روز جمعه (۲۹ خرداد، ۱۹ ژوئن) بیش از ۶۰ هزار سند محرمانه دیپلماتیک و سیاسی وزارت امور خارجه عربستان سعودی را منتشر کرد. به گفته ویکی‌لیکس این نخستین گام برای انتشار حجم عظیمی از اسناد محرمانه و فوق‌محرمانه سعودی‌ها است که به بیش از نیم‌میلیون سند می‌رسد. انتشار این اسناد به صورت تدریجی در هفته‌های آتی صورت خواهد گرفت.

جولین آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس که در پی افشاگری‌های عالم‌گیرش به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده، در این‌باره گفت: «اسناد سعودی‌ها پرده از ساز و کار دیکتاتوری پنهان‌کار و پیش‌ بینی‌ ناپذیری برمی‌دارد که حالا صدمین سالگرد تاسیس‌ اش را به جشن نشسته٬ در حالی که به مخاطره‌ای جدی برای همسایگانش تبدیل شده است.»

ویکی‌لیکس اعلام کرده که گزارش‌های محرمانه سازمان‌های تحت فرمان و حمایت حکومت عربستان سعودی و ارتباطات میان سفارتخانه‌های این کشور در سراسر جهان بخشی از حجم گسترده اسنادی خواهد بود که به زودی در دنیای آنلاین منتشر خواهد شد. اسناد وزارتخانه‌های کشور و اطلاعات عربستان هم بخش بزرگی از اسناد در آستانه‌ افشا را تشکیل می‌دهند.

آنطور که در اطلاعیه مطبوعاتی ویکی‌لیکس درباره عملیات افشای اسناد سعودی آمده٬ این اسناد «امکان دریافتی دقیق و کلیدی از کارکرد پادشاهی آل سعود و تثبیت موقعیت آن به عنوان یک قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه را فراهم می‌کند؛ موقعیتی که به گواه اسناد با پرداخت رشوه و صحنه‌سازی و بهره‌گیری از اشخاص و نهادهای پرنفوذ به دست آمده است.»

انتهای پیام/مهر

https://telegram.me/empireoflies

درباره admin_ms

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme