https://telegram.me/empireoflies

احتمال تعطیلی “VOA” به دلیل بی توجهی مردم ایران به این شبکه!

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغکانال تلگرامی ژئوپلتیک رسانه در مورد احتمال تعطیلی شبکه VOA نوشت: با انزوای سیاست‌گذاران امریکا در جهان حالا رسانه‌های مرتبط با این کشورها تغییر موضع داده اند. اما صدای آمریکا برای جلب رضایت سیاستمداران این کشور و ممانعت از تعطیلی شبکه حداقل رفتار حرفه‌ای رسانه را هم قربانی کرده است.

بعد از اینکه دولت دونالد ترامپ به این نتیجه رسیده که قدرت اجرایی کردن تحریم‌ها را در سازمان ملل ندارد و متحدان اروپایی این کشور با سیاستهای آمریکا همراهی نکرده اند، روش خود را برای اعمال تحریمها تغییر داد.

از زمانی که ایالات متحده با طرح شکایتی به شورای امنیت، جمهوری اسلامی را به نقض برجام متهم کرد و خواستار فعال شدن مکانیزم ماشه علیه ایران شد، شاهد تحلیل های متفاوتی  از این رویداد بودیم و در نهایت به انزوای این کشور رسید. از همان زمان هم رسانه‌های داخلی و خارجی بیشترین زمان و انرژی را برای تحلیل زوایای مختلف این اقدام گذاشتند.

آنچه در این میان جالب توجه بود تغییر رویکردهای رسانه‌ای شبکه «صدای امریکا» با سایر رسانه های فارسی زبان بود. در واقع سایر رسانه های فارسی زبان همراه با مقامات سیاسی روسیه، چین، سه کشور اروپایی و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل سازمان ملل بر این موضوع تأکید داشتند که دست و پا زدن های آمریکا بی فایده و نتیجه تفسیر غلط از قطعنامه ۲۲۳۱ است.

اما با توجه به اینکه هزینه‌های پخش و برنامه سازی در شبکه صدای امریکا توسط این کشور تأمین می شود سیاستگذاران شبکه چاره ای جز همراهی با سیاستهای ترامپ ندارند و رفتار حرفه ای را که قبلا هم چندان در این شبکه مشهود نبود به صورت کامل کنار گذاشته اند، حتی حاضر به بازتاب سخنان مخالفان اروپایی سیاست های ترامپ نیستند.

آنچه توئیتر حذف می‌کند VOA بازتاب می‌دهد

این شبکه که از حامیان اصلی تحریمها علیه ایران است دوباره مجبور به حمایت کورکورانه دیگر از یک سیاست شده که به قیمت محدودتر شدن مخاطبانش تمام می شود.

جالب اینجاست، رسانه‌های اجتماعی بزرگی مانند توئیتر که همواره همراه سیاست های امریکا عمل کرده اقدام به برچسب گذاری توئیت های رئیس جمهور این کشور کرده و گاهی برخی توئیت های شخص ترامپ را حذف می کند اما شبکه صدای امریکا که با زبان فارسی مردم ایران را مخاطب خود قرار داده نمی تواند حتی به ظاهر کمی از سیاستهای ترامپ انتقاد کند و آنچه توئیتر حذف کرده بازتاب می دهد.

اما دولتمردان امریکا برای جذب اندک مخاطبان این شبکه گاهی اقدام به راه اندازی یک بازی زرگری در بین خود می کنند، به عنوان مثال برایان هوک، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به بهانه بی‌خاصیت بودن شبکه تلویزیونی VOA فارسی در پیگیری اهداف دولت آمریکا، اعلام کرد این شبکه «صدای آمریکا» نیست و «صدای ایران» است! هرچند که در این بازی اقرار به ضعف عملکرد این شبکه هم نمایان است.

با تمام این احوال آنچه مشخص است صدای امریکا کارکرد خود را از دست داده و منتقدان زیادی بین سیاستمداران امریکایی دارد، بخش زیادی از عملکرد اخیر این شبکه برای حمایت از سیاستهای اخیر ترامپ برای جلب رضایت دوباره سیاستمداران امریکاییست تا بودجه ۱۷ میلیون‌ دلاری خود را از دست ندهد.

 این سیاستمداران معتقدند مخاطبان ایرانی صدای امریکا به این شبکه اعتماد ندارند و بخشی از این اعترافات در یادداشت برایان هوک هم بازگو شده است.

وی در یادداشت روزنامه نیویورک‌پست اذعان و اعتراف کرده که ایرانی ها به این شبکه اعتماد ندارند و ممکن است بودجه این شبکه کم و یا حتی تعطیل شود.

برایان هوک از کاهش بینندگان این شبکه خبر داده و معتقد است این شبکه بین ایرانی ها کمترین بیننده را دارد.

 پیش از این هم پژوهشگاه کنگره آمریکا، رسانه VOA فارسی را در سال ۲۰۱۲ مورد ارزیابی قرار داده بود که با وجود بودجه ۲۳ میلیون دلاری کمتر از ۵ درصد مخاطب داشت. از سوی دیگر، در مقایسه آماری بین سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱، میزان بینندگان و مخاطبان صدای آمریکا از ۶/۱۹ به ۱/۶ درصد کاهش یافته است.

در مقایسه آماری بین سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱، میزان بینندگان و مخاطبان صدای آمریکا از ۶/۱۹ به ۱/۶ درصد کاهش یافته است.

تمام این رویکردها و گزارشات مسئولان و سیاستگذاران شبکه صدای آمریکا را بر آن داشته تا تمام تلاش خود را برای جلب نظر مسئولان آمریکایی انجام دهند، شاید به بقای این شبکه کمک کند و مانع از کاهش بودجه آن شود. حالا حداقل رفتار حرفه‌ای که از یک رسانه انتظار می رود هم قربانی منفعت طلبی‌های این شبکه شده است تا بتواند بقای خود را برای چند سال دیگر تضمین کند.

انتهای پیام/مشرق

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme