https://telegram.me/empireoflies

آمریکا در آستانه انزوا/ سیلی محکم ترامپ به متحدان

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه دویچه وله آلمان (DW) با انتشار یادداشتی تحت عنوان “اول آمریکا و فقط آمریکا” به نقد موضع گیری اخیر ترامپ در رابطه با توافق هسته ای پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: «تصمیم دونالد ترامپ برای بی اعتبار ساختن توافق هسته ای ایران یک سیلی به صورت متحدان آمریکا است. پرزیدنت ترامپ به خاطر خود بزرگ پنداری و جلب نظر طرفدارانش، آمریکا را در خطر منزوی شدن قرار داده است.

دونالد ترامپ در حالی که ژست یک انسان قدرتمند را در سخنرانی تلویزیونی روز جمعه به خود گرفته بود، استراتژی جدید ایالات متحده در قبال ایران را اعلام نمود.

دانلود

گزارشگر دویچه وله از اقدام ترامپ می گوید

ترامپ خود را محافظ آمریکا در مقابل دنیای بزرگ و بد می داند و شاید بسیاری از حامی او نیز این نظر را در رابطه با او داشته باشند و به همین خاطر نیز به او رای داده باشند. سخنرانی روز جمعه ترامپ نیز بیش از هر کس دیگر، خطاب به همین حامیان بود؛ و مهم نیست که دیگران چه فکر می کنند؛ “اول آمریکا. فقط آمریکا”

ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶، توافق هسته ای که توسط باراک اوباما به دست آمده بود را یک اشتباه بزرگ و بدترین توافق به دست آمده در تاریخ آمریکا توصیف کرده بود و همین شعارهای انتخاباتی امروز ترامپ را به سوی لغو توافق هسته ای کشانیده است.

مهم ترین مشاوران سیاست خارجی و امنیت ملی ترامپ از جمله “جیم ماتیس” وزیر دفاع آمریکا، “رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه و “مک مستر” مشاور امنیت ملی ترامپ با جدیت او را از انجام چنین کاری منع کرده اند و معتقدند که بدون توافق هسته ای ایران می تواند به سوی تسلیحات هسته ای حرکت کند.

دست کم می توان گفت که هیچ دلیل برای لغو توافق هسته ای وجود ندارد؛ ایران به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای پایبند بوده است و متحدان اروپایی، آژانس بین المللی انرژی هسته ای و حتی ژنرال های ترامپ نیز این موضوع را تایید کرده اند.

اما در این میان برای ترامپ بسیار سخت است که مجبور باشد هر ۹۰ روز یکبار به کنگره و عموم مردم آمریکا گزارش دهد که میراث مهم سیاست خارجی اوباما به خوبی در حال کار کردن و بازدهی است. واقعا این خواسته بسیار بزرگی از ترامپ است!

به همین علت، پرزیدنت ترامپ نیز از یک حیله قدیمی استفاده کرد؛ همان حیله ای که با خوشحالی در دوره تجارت و ستاره بودن در برنامه های تلویزیونی از آن استفاده می کرد. او به راحتی قواعد بازی را از نو تعریف کرد؛ به همان صورتی که خودش می خواست.

از نگاه ترامپ، عامل اصلی و تعیین کننده این نیست که ایران به تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای پایبند بوده است یا خیر، بلکه مهم این است که آیا ایران به روح توافق پایبند مانده است؛ حتی اگر ایران به روح توافق هم پایبند باشد ترامپ خواهد گفت که ایران رفتار خوبی از خود نشان نداده است.

اما مسئله آن است که هر چند ایران اسرائیل را تهدید کند یا از بشار اسد و حزب الله لبنان حمایت کند و … اما این مسائل ربطی به توافق هسته ای ندارد؛ توافق هسته ای برای جلوگیری از وقوع یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه است و توافق هسته ای تا کنون به خوبی کار کرده است.

برخی می گویند که توافق هنوز از بین نرفته است و کنگره می تواند اوضاع را رو به راه کند. اما حقیقت آن است که تخریب برای آمریکا اتفاق افتاده است؛ آن نوشته ای که اکنون بزرگ بر روی دیوار نقش بسته آن است که توافق ها با ایالات متحده حتی به اندازه کاغذی که روی آن نوشته می شوند ارزش ندارند چرا که دولت کنونی آمریکا می تواند هر زمانی که می خواهد، بدون دلیل روشن، توافقات قبلی را زیر سؤال ببرد بدون آنکه حتی یک جایگزین واقعی جدید مطرح کند.»

 

انتهای پیام/جام نیوز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

«تصمیم دونالد ترامپ برای بی اعتبار ساختن توافق هسته ای ایران یک سیلی به صورت متحدان آمریکا است. پرزیدنت ترامپ به خاطر خود بزرگ پنداری و جلب نظر طرفدارانش، آمریکا را در خطر منزوی شدن قرار داده است…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme