https://telegram.me/empireoflies

BBC و VOA غیردولتی‌اند یا «من و تو ۱» و «رادیو فردا»؟

به گزارش «امپراتروی دروغ»، ر تاریخ ۱۴ تیرماه، خبرگزاری ایلنا با انجام گفت و گو با تعدادی از اهالی قلم و نویسندگان کشورمان، به بررسی انتقادی وضعیت صداوسیما پرداخت و با بازنشر نظرات این عزیزان مسائلی را پیرامون نظام مدیریتی و رویکردها و مواضع فرهنگی و سیاسی صداوسیما مطرح نمود که متاسفانه بلافاصله مورد سوءاستفادۀ سایت معاند جرس قرار گرفت و این رسانۀ خودفروخته با تغییر تیتر آن گزارش و نیز دست بردن در برخی از نقل قول ها و نظرات مطرح شده از سوی نویسندگان، ضمن بی احترامی به این عزیزان و خبرگزاری ایلنا، به مخاطبان خود نیز رسماً توهین نموده و شعور آنان را به سخره گرفت.

با این همه، در این گزارش که با رویکردی خصمانه ازسوی نویسندۀ جرس با تیتر «انتقاد نویسندگان از سیاست های رسانۀ ملی: قرار بود صداوسیما ملّی باشد ولی در حال حاضر حکومتی است» نکاتی مطرح شد که جای واکاوی و بررسی بیشتری دارد.

نکتۀ نخست شاید همان انتخاب تیتری خصمانه و غرض ورزانه ازسوی جرس باشد. نویسندۀ جرس درحالی که با استفاده از تیتری جهت دار، سعی در القای این فکر به مخاطب دارد که نویسندگان مملکت علیه صداوسیما شوریده و با رویکردی رادیکال زبان به انتقاد از رسانۀ ملّی گشوده اند، تغییراتی محسوس نیز در متن سخنان نویسندگان اعمال نموده که فارغ از غیرحرفه ای بودن، بسیار غیراخلاقی و توهین آمیز نیز هست.

نکتۀ دیگر در گزارش یک طرفه و مغرضانۀ جرس باز به تیتر این گزارش مربوط است. چنان چه در ابتدا نیز اشاره شد، نویسندۀ جرس با استفاده از تیتری خصمانه انتقادات و نظرات سیاسی خود را به نویسندگان ایرانی نسبت داده است. این درحالی است که گفت و گوی مرجعی که جرس گزارشش را برپایۀ آن تهیه نموده، صرفاً گفت و گو با ۲ نویسندۀ ایرانی یعنی «سیامک گلشیری» و «شاهرخ گیوا»ست. در حقیقت، جرس با این تیتر طوری وانمود می کند که انگار انجمن های صنفی نویسندگان و تشکل های موجود مربوط به اهالی ادبیات یا حداقل گروهی از نویسندگان، اقدام به انتشار بیانیه ای علیه صداوسیما یا تجمعی اعتراضی در مکانی مشخص نموده اند و اعلام کرده اند: صداوسیما، رسانۀ ملّی نیست!

سوالی از «جرس»: BBC و VOA غیردولتی اند یا «من و تو 1» و «رادیو فردا»؟

این درحالی است این رویکرد خصمانۀ نویسندۀ جرس به روشنی در ادامۀ گزارش تداوم یافته و تا پایان نیز ادامه می یابد.

با این حال شاید مهمترین نکته درخصوص این مدعیات این است که نویسندگان جرس درحالی از دولتی یا حکومتی بودنِ صداوسیما انتقاد می کنند که این ایراد(اگر بپذیریم که دولتی بودن یک رسانه ایراد محسوب می شود) به بسیاری دیگر از رسانه های حال حاضر جهان وارد است و درحالی که به عنوان نمونه ۴ شبکۀ تلویزیونی و رادیویی اصلی فارسی زبانی که به طور ویژه به مسائل سیاسی و … کشورمان می پردازند(«بی.بی.سی»، «من و تو۱»، «صدای آمریکا» و «رادیو فردا») همگی از منابع مالی دولتی تامین شده و نکتۀ جالب توجه این جاست که درحالی که رسانۀ ملّی طبیعتاً هیچگونه ارتباطی با بیگانگان ندارد، این ۴ رسانه علناً از منابع مالی دولت های غربی، بیگانه و دشمنان رسمی ایران ارتزاق می کنند و به این پشتوانه سرپا مانده اند.

منابع مالی شبکه های تلویزیونی و رادیویی معاند

چنانچه اشاره شد، درحالی منتقدین رسانه ای نظام برای ضربه زدن به رسانه های داخلی و به ویژه صداوسیما، انگشت بر روی منابع مالی و درآمدهای این سازمان گذاشته اند که منابع مالی خودشان به طور علنی از سرویس های جاسوسی غربی، وزارت خانه های این کشورها تامین می گردد.
سوالی از «جرس»: BBC و VOA غیردولتی اند یا «من و تو 1» و «رادیو فردا»؟
BBC

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی(در انگلیسی: BBC Persian TV) یکی از زیرمجموعه‌های بخش فارسی بی‌بی‌سی است. بودجه سالانه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی ۱۵ میلیون پوند (۲۲ میلیون دلار) برآورد شده‌است. این مبلغ از سوی وزارت خارجه بریتانیا (که به طور کلی تأمین‌کننده هزینه‌های سرویس جهانی بی‌بی‌سی است) تأمین می‌شود. البته بی‌بی‌سی همواره ادعا می‌کند از دولت استقلال دارد.

من و تو ۱

کیوان و مرجان عباسی(مالکان حقوقی این شبکه) در واقع با یکدیگر شریک تجاری هستند که علاوه بر کارهای اقتصادی به کار رسانه ای هم روی آورده اند. فعالیت این دو با شبکه تلویزیونی مرجان که در واقع شرکت اصلی می باشد در سال ۲۰۰۹ آغاز شد. ادارات و استودیوهای شبکه من و تو در وندزورث لندن می باشد و تحت عنوان «Capital studios» اداره می شود. پیش از این مرجان و کیوان عباسی مالک شبکه ماهواره ای «ببین تی وی» بودند، که در واقع اولین شبکه اینترنتی فارسی زبان بوده است.

سوالی از «جرس»: BBC و VOA غیردولتی اند یا «من و تو 1» و «رادیو فردا»؟پدر این دو تن مالک تلویزیون آزادی در واشنگتن د ی سی و شبکه پورنوی Hostlertv در کانادا می باشد این رسانه ضدانقلاب گزارش داد: بنا به گزارش های رسیده این افراد بخش عمده ای از بودجه شبکه های من و تو، یک و دو را از وزارت امور خارجه انگلیس گرفته اند.

رابط این افراد نیز فردی به نام «مک وولین» است که به عنوان مدیر و یکی از مشاورین ارشد این گروه فعالیت می کند و با همکاری وی، وزارت امور خارجه انگلیس بودجه راه اندازی این دو شبکه را تامین کرده است. اما برای سال ۲۰۱۱ با همکاری عباسی پدر، یک بودجه هنگفت ۴۰ میلیون دلاری را از محل بودجه امنیتی و هجوم رسانه ای آمریکا برای ایران (در پنتاگون) دریافت می کند. براساس گزارش ها بودجه ۴۰ میلیون دلاری این شبکه در حقیقت ۴۰ برابر بیشتر از بودجه شبکه اسطوره ای فارسی ۱ است.

VOA (صدای آمریکا)

صدای آمریکا تحت نظر هیئت مدیره بنگاه خبری آمریکا BBG قرار دارد و به رسانۀ رسمی دولت امریکا نیز معروف است.

سوالی از «جرس»: BBC و VOA غیردولتی اند یا «من و تو 1» و «رادیو فردا»؟

پوشش کامل اخبار سیاسی، بنابر مواضع سیاسی دولت امریکا و کاخ سفید و پخش مستقیم و پوشش رسانه ای جلسات کنگره و دیگر جلسات رسمی دولتی امریکا تماماً بر عهدۀ این شبکۀ دولتی است و بودجۀ آن نیز تماماً از طریق دولت آمریکا تامین می گردد.

رادیو فردا

رادیو فردا یک ایستگاه رادیویی فارسی‌زبان است که به هزینه کنگره آمریکا و تحت نظر هیئت رئیسه پخش اداره می‌شود. این رادیو شاخهٔ ایرانی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی است که مرکز آن در پراگ، پایتخت جمهوری چک قرار دارد.

سوالی از «جرس»: BBC و VOA غیردولتی اند یا «من و تو 1» و «رادیو فردا»؟

همانطور که مشاهده می کنید، دولتی بودن یک رسانه و تامین منابع مالی آن ازسوی دولت اتفاقی کاملاً طبیعی است و درحالی معاندین رسانه ای این چنین انگشت انتقادشان را به سمت رسانۀ ملی گرفته اند که خودشان نیز تماماً از طریق دولت های مختلف تامین اعتبار می شوند. بماند که آن چه موجب می شود سازمان صداوسیما به عنوان یک رسانۀ دولتی، اصطلاحاً “رسانۀ ملّی” نامیده شود، به این دلیل است که این رسانه برخلاف «بی.بی.سی»، «صدای آمریکا»، «رادیو فردا» یا «من و تو ۱» با پول یک دولت علیه دولتی دیگر کار نمی کند و با سرمایۀ ملی و بیت المال ایرانیان، برای ایرانیان برنامه سازی می کند و به دلیل این که همیشه در کنار ملت ایستاده و می ایستد، رسانه ایست ملی!

به هرتفسیر به نظر می رسد، انتقاد از صداوسیما و اتهام زنی به رسانۀ ملی، به عنوان یکی از مهمترین محورها و اقدامات رسانه ای معاندین، همچنان که پیش از این نیز بارها و بارها صورت گرفته، کماکان در صدر محورهای تخریبی و عنادورزانۀ رسانه های معاند نظام قرار دارد و این دوستان دیروز و دشمنان امروز، هنوز در برابر بصیریت و روشن بینی مردم ایران که در حمایت همیشگی و تمام قدشان از نظام نمود یافته، شکست را نپذیرفته و هر روز به شیوه و شرایطی، سعی در خدشه وارد  نمودن به ارکان نظام دارند.

سوالی از «جرس»: BBC و VOA غیردولتی اند یا «من و تو 1» و «رادیو فردا»؟

با این همه، سوال ما از نویسندگان و مسئولان «جرس» این است که آیا BBC و VOA غیردولتی اند یا «من و تو ۱» و «رادیو فردا»؟ و سوالی که شاید مسئولان «جرس» باید پیش از هر سوالی به آن پاسخ دهند، این است که خودشان از کجا تامین مالی می شوند و با پول کدام دولت بیگانه، به عنادورزی با دولت و ملّت ایران می پردازند؟

انتهای پیام/بولتن نیوز

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme