https://telegram.me/empireoflies

BBC هم مقابل علی نژاد ایستاد؛ شکست تحریم مسابقات شطرنج زنان

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: موضوع مسابقات جهانی شطرنج زنان که قرار است در بهمن ماه امسال در ایران برگزار شود این روز ها به دلیل برخی از حواشی و شیطنت ها در فضای مجازی و هم چنین اظهارات چند نفر از شطرنج بازان آمریکایی موجب شده که برخی از این افراد خواستار تحریم این مسابقات یا انتقال آن به کشوری دیگر شوند. این افراد بر این نظرند که در ایران فرهنگ حجاب باعث می شود که حقوق زنان پایمال شود.

البته این تحریم که در راس آن شخص مسیح علی نژاد مدیر کمپین آزادی های یواشکی قرار دارد مخالفان بسیار سر سختی از میان حامیان حقوق زنان دارد به عنوان مثال غنچه قوامی یکی از فعالین حقوق زنان در ایران دیروز در مصاحبه ای با روز نامه گاردین بریتانیا می گوید گرفتن میزبانی مسابقات شطرنج از ایران به بهانه حجاب ، تنها به ضرر ورزش زنان در ایران خواهد بود. این روند اگر باب شود تنها زنان ایرانی هستند که از عرصه های جهانی ورزشی حذف می شوند.

حتی کیوان حسینی یکی از همکاران مسیح علی نژاد در صدای آمریکا و رادیو فردا در خصوص دعواهای این دو گروه بر سر برگزاری این مسابقات در ایران با اشاره به این که تا کنون هیچ کدام از کمپین های مربوط به زنان در ایران و خارج از آن توفیقی نداشته و همه آنها به نوعی به شکست انجامیده اندمی گوید که این افراد یعنی موافقان تحریم و مخالفانشان باید به دنبال راه های بهتری برای رسیدن به هدف باشند نه این که مدام یکدیگر را در عرصه های مختلف بی آبرو کنند.

حتی دیروز هم روزنامه گاردین مقاله ای به قلم سعید کمالی دهقان نوشته بود و در آن از قول چند نفر از اساتید بزرگ شطرنج نوشته بود که تحریم بازی های جهانی شطرنج در ایران به دلیل فرهنگ پوشش زنان بسیار وقیحانه است و ما ایرانیان باید تلاش کنیم که به ورزش کشور خود کمک نماییم نه این که هم صدا با برخی از ورزشکاران خارجی تلاش کنیم تا بازی های ایران تحریم شوند و زنان را از حضور در ایران منع کنیم.

گاردین

اما امروز هم بی بی سی فارسی به جمع مخالفان تحریم مسابقات شطرنج در ایران پیوست. این شبکه تلویزیونی که مدتی با مسیح علی نژاد همکاری می کرد در سال های اخیر به دلایل نامعلوم به مخالف جدی وی تبدیل شده تا جایی که یک بار مدیر سابق بی بی سی فارسی علی نژاد را فردی دانست که نمی تواند در یک سیستم ساختار مند کار کند و به هیچ قانونی احترام نمی گذارد.

اما بی بی سی فارسی در خصوص برگزاری این مسابقات در ایران و حواشی قبل از برگزاری آن و تحریم برخی از مخالفان جمهوری اسلامی و استدلال هایی که این افراد برای تحریم این مسابقات ارائه می کنند از زبان سوزان پولگار استادبزرگ شطرنج و رییس کمیسیون شطرنج زنان فدراسیون جهانیکه از میزبانی ایران دفاع نموده می نویسد: “من نزدیک به ۶۰ کشور سفر کرده ام، وقتی که به کشوری می‌روم که فرهنگ متفاوتی دارد، برای احترام به آنها لباس سنتی آنجا را به تن می کنم. هیچ کس از من نمی خواهد که این کار را انجام دهم ولی من تنها به دلیل احترام این کار را می کنم.”

این استاد بزرگ شطرنج جهان هم چنین در مصاحبه با بی بی سی گفته :”با توجه به تجربه برگزاری مسابقات جایزه بزرگ در ایران، شرکت کنندگان مشکل اساسی با سر کردن روسری ندارند و من خودم مشکلی با داشتن حجاب ندارم، البته نمی توانم از جانب همه حرف بزنم ولی تا آنجایی که با برخی از شطرنج بازان حاضر در مسابقات جایزه بزرگ صحبت کردم، آنها مشکلی با حجاب نداشتند.”

این مناقشه ها هم چنان در فضای مجازی ادامه دارد ولی با توجه به این که فدراسیون جهانی شطرنج هیچ گاه اعتراضات گروهی از افراد را که به دلیل مسائل سیاسی و مخالفت با حکومت یک کشور اصرار به تحریم مسابقات ورزشی دارند را امر یغیر حرفه ای دانسته بنابراین تحریم این مسابقات در ایران از همین الان شکست خورده تلقی می شود.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

  1. همونطور که اونا نمیتونن به زنان ایرانی تو کشورهاشون بگن که بی حجاب باشن ایران هم نمیتونه زنان دنیا رو به اجبار حجاب سرشون کنه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme