https://telegram.me/empireoflies

BBC فارسی در حال ساختن اپوزیسیون ورزشی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: مدتی است که bbc  فارسی بسیار آشفته حال و بیمار است . اتمام برنامه های آرشیوی آن و کاهش بودجه سالانه از طرف دولت بریتانیا سبب شده است تا این شبکه مجبور شود در بسیاری از موارد با طولانی تر کردن ساعات مربوط به بخش های خبری ؛پخش بحث های بی مورد و بی ربط به همراه میز گرد های نه چندان حرفه ای اما طولانی اقدام به پر کردن زمان های خالی در برنامه هفتگی خود نماید.

آخرین موردی که این شبکه جاسوسی ورشکسته دست به رفتار ناشیانه و غیر حرفه ای زده است موضوع مربوط به شرکت ورزشکاران ایرانی در المپیک ۲۰۱۶ برزیل می باشد ،bbc فارسی که در سال های گذشته غالبا دو یا سه خبرنگار به اینگونه مسابقات اعزام می نمود و حتی چندین گزارشگر و خبرنگار پاره وقت نیز به استخدام در می آورد ، در این این المپیک کاسه گدایی به دست گرفته و اوضاع نه چندان آبرومندانه ای را از خود به نمایش گذاشت . تحت پوشش قرار دادن اخبار المپیک به صورت دست چندم که از منابع دیگر تامین و تهیه می شد نشان از اوضاع آشفته bbc فارسی داشت . علیرغم آنکه هر شب در bbc فارسی برنامه ای ورزشی برای تفسیر وقایع روز پخش می شد اما در عمل خروجی آن جز یک برنامه ی بی نظم و غالبا جانبدارانه و البته ناشیانه ، هیچ ثمره و ارزش رسانه ای درخورتوجهی نداشت.

آنچه که این شبکه در گزارشات خبری و تفسیر های شبانه از المپیک ۲۰۱۶ برزیل بیش از هر چیزی به آن پرداخته است موضوع ورزش و ورزشکاران ایرانی بوده که البته تا اینجای کار ایرادی وارد نیست اما مشکل از آنجا شروع می شود که bbc فارسی با دعوت از کارشناسان ورزشی خاص که بسیاری از آنها تفسیرهای ورزشی را با تفسیرهای سیاسی اشتباه گرفته بودند سعی نمود تا از آب گل آلود ماهی بگیرد . نمونه ی آن خانم علیزاده عضو سابق تیم ملی قایقرانی زنان ایران بود که به آلمان پناهنده  شد یا مهدی رستم پور ، کارشناس همه فن حریف ورزشی نویس که هر شب از طریق اسکایپ روی خط می آمد و مشتی از حرف های مغرضانه و تفسیرهای جانبدارانه را به خورد بینندگان bbc فارسی می داد. تفسیر هایی که نمونه بارز تهمت و نشر اکاذیب بوده و با برنامه ریزی قبلی تدارک دیده شده بود . در این میان البته بودند کسانی که سعی می کردند تا به اصطلاح کمی دست عصا راه بروند ، اما به هر حال حرف هایی زده می شد که خلاف واقع بود و باب طبع گردانندگان bbc .

bbc فارسی در واقع تلاش نمود تا در جریان مسابقات ورزشی المپیک ۲۰۱۶ برزیل نوعی اپوزیسیون بتراشد البته  اپوزیسیونی ورزشی. عملکردی کاملا غیر حرفه ای و جانبدارانه برای اینکه به اهداف غیر رسانه ای خود دست یابد ، هر بیننده بی طرفی تایید خواهد نمود که بسیاری از مفسران ورزشی bbc که در گذشته عضو تیم ملی ایران بودند واکنون در خدمت بی بی سی در اکثر اوقات سعی داشتند ناکامی های گذشته خود را به گردن مدیران ورزشی ایران  انداخته و شکست های اخیر ورزشکاران ایرانی را نیز به ضعف مدیران و بی توجهی دولت به ورزش ایران نسبت دهند . پرسش اینجاست که bbc فارسی تا چه اندازه پست و فرومایه شده است که از موضوعی به نام ورزش که در آن سیاست نقشی ندارد در جهت ایجاد جنگ روانی بر علیه جمهوری اسلامی ایران بهره جسته و خود را در حد یک رسانه دست سوم یا چهارم  اپوزیسیون ان هم از نوع خارج نشین مفلوک جیره خوار نظیر منافقین،سلطنت طلبها و…  به پایین بکشاند .

کسر بودجه و فقر مالی از یک طرف ، فقدان برنامه های مفید از طرف دیگر ، چنان دامان bbc را گرفته است که قادر به خرید چند دقیقه فیلم از مسابقات ورزشی المپیک ۲۰۱۶ نبوده و در مورد ورزشکاران ایرانی بالاخص به ارائه چند عکس آن هم هدفدار بسنده کرده است . عکس هایی که در نگاه اول ممکن است هر بیننده ای را متاثر نماید چرا که از زوایایی این تصاویر گرفته شده بودند که اوج غم و اندوه توام با یاس را در ورزشکاران  ایرانی ناموفق به نمایش می گذاشتند .

پیامد های نمایش این تصاویر مجریان و مفسران bbc فارسی با رفتارهای کاملا جانبدارانه به این موضوع می پرداختند که از ورزشکاران ایرانی حمایت نمی شود و آن ها بدون پشتوانه ی کافی مالی و امکانات  لازم و حتی مربیان خود به این مسابقات اعزام شده اند و سپس مجری برنامه ارائه بحث را به سمتی می برد که خودش می خواست . نظیراینکه بودجه ها کجا می رود و …

به نظر می رسد اگر چه در این میان به اصطلاح دوستانی هم بودند که آب در آسیاب دشمن می ریختند اما واقعیت امر حکایت دیگری داشت مبنی بر این که bbc فارسی به قهقرای حرفه رسانه ای خود رسیده است . شبکه ای که روزی ادعای جهانی شدنش گوش فلک را کر می کرد و افتخارش در این بود که صدایش رادر اکثر نقاط دنیا می شنونداینک چنان به فلاکت و بد بختی افتاده است که اشک های یک ورزشکار که در جریان هر مسابقه ای طبیعی است را دست آویزی قرار می دهد تاضمن پر کردن بخشی از ساعتهای خالی خود  به اهداف ستیزه جویانه خود نیزدست یابد.

مشاورین و وکلای حقوقی این شبکه  می توانند به تهیه کنندگان bbc یادآوری کنند که برای یک رسانه با این هم ادعا ، مایه سر افکندگی و شرمساری است که هر شب کلی مجری و فیلمبردار و مهمان را کنار هم جمع نماید و دست آخر بخواهد بگوید جمهوری اسلامی ایران به ورزشکارانش اهمیت نمی دهد ، آنان را تحت حمایت قرار نداده است ، آن ها را وادار به حجاب اجباری نموده است و از این دست حرف های بی معنی و پوچ . یکی از این مشاورین آنقدر درک و فهم رسانه ای نداشت که به این آقایان و خانم ها بفهماند که وقتی ملتی ۸۰ میلیونی از دولت و ورزشکارانش راضی است و آنها را حمایت می کند به شما چه ربطی دارد که در هر کاری دخالت می کنید . شما اگر راست می گویید چرا از ورزشکاران مظلوم و بی دفاع فلسطین حرفی نمی زنید که حق وحقوق انسانی  آنها را رژیم اشغالگر قدس این چنین زیر پا نهاده اما صدای کسی در نمی آید ؟ چرا از تجاوز هواپیماهای عربستان به بیماران و مصدومین در بیمارستان های یمن حرفی نمی زنید و تفسیری نمی گذارید . فقط به یک خبر کوتاه بسنده می کنید ، آن هم چون ناچار هستید وگرنه آن را هم پخش نمی کردید . موضوعات زیادی وجود دارد که می توانید پخش کنید اما بسنده کرده اید به اینکه ورزش ایران چنین است و چنان است . شما به کار رسانه نمی آیید ، رسانه انسانی می خواهد که شرافت و انسانیت خود را به هیچ بهایی نفروشد نه اینکه همچون شما آن را به بهایی ناچیز به حراج بگذارد.

منبع:

مبدیان

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme