https://telegram.me/empireoflies

BBC در رد اسلامی کردن علوم انسانی آب در هاون می‌کوبد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه خبری بی بی سی فارسی در مقاله ای تحلیلی اسلامی کردن علوم انسانی را زیر سوال برد. نویسنده مدعی شده با وجود این که “به درستی روشن نیست که منظور از اسلامی کردن علوم انسانی در ایران چیست. اما هر تلاشی که بخواهد که علوم انسانی را در یک قالب از پیش طراحی شده قرار دهد نهایتا به شکست خواهد انجامید. چرا؟ چون با طبیعت این شاخه از دانش بشری که بر پایه نقد و تردید در نظام‌های فکری و سیاسی موجود بنا شده در تضاد است.”

شهیر شهید ثالث روزنامه‌نگار و تحلیلگر که BBC او را به عنوان کسی که در هر دو عرصه (مهندسی و علوم انسانی) تحصیل و کار کرده، معرفی می کند البته کارکردهای مثبت علوم انسانی و ضرورت آن برای جامعه ایرانی را کتمان نکرده ولی با این حال سعی می کند با تعریفی که خود از علوم انسانی می دهد اسلامی کردن این علوم را متضاد با این تعریف توصیف کند و رای به شکست این پروژه می دهد.

او می نویسد:

«نقش مهم علوم انسانی این است که با تقویت روح نقاد در کاوشگران این رشته، در طول زمان، بشریت را از درغلتیدن به چاه جزمیت‌ها نجات داده که همین امر زمینه تئوریک تحولات اجتماعی را فراهم آورده است.»

سپس می افزاید:

«علوم انسانی به ما درس برخورد نقادانه و منطقی را با موضوعاتی که به نحوی با جامعه در ارتباط‌ اند می دهد و در عین حال قدرت تجزیه و تحلیل مسائل پیچیده اجتماعی و یافتن راه حل برای آن مسائل را در ما تقویت می کند. مطالعه علوم انسانی به ما آموزش می‌دهد که به شواهد، مدارک و نظریات تنها از یک زاویه نگاه نکنیم بلکه استدلالات و موضع مخالف را هم مد نظر قرار دهیم.»

این تحلیل گر BBC با شرح این توصیفات برداشتی را که از اسلامی کردن علوم انسانی ارائه می دهد را خلاف ” نقد و تردید” که به زعم وی مبنای نظام های فکری و سیاسی موجود است، می داند.

این تصور غلط از اسلامی کردن علوم پیشینه دارد و صاحبان فکر و اندیشه از میان مخالفان جمهوری اسلامی همواره نسبت به این مقوله با دیده شک و تردید نگریسته اند.

واقعیت آن است که به تعبیر آیت الله مصباح یزدی مجتهد و استاد فلسفه اسلامی، اسلامی کردن علوم انسانی مقوله ای ایدئولوژیک نیست؛ بلکه آکادمیک (علمی) است. به زعم وی یکی از کارهایی که در اسلامی سازی علوم باید انجام شود یک نقد کلی بر مبانی علوم است.

آنچه که تحلیل گر BBC را به اشتباه انداخته معنا و مفهوم ایدئولوژیک است. او تصور می کند فهم ایدئولوژیک از یک موضوع نمی تواند قابل نقد باشد؛ حال آنکه این گونه نیست. مثال بارزش تفسیر قرآن است که مفسران گوناگونی تفاسیر متفاوت و گاه متضادی از قرآن داشته اند.

آیت الله مصباح معتقد است “ما بحث علوم انسانی اسلامی را به عنوان یک فعالیت کاملا آکادمیک می بینیم. نه ایدئولوژیک، نه از روی تعصب دینی و نه حتی به عنوان عرصه ای برای تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب. رویکرد ما کاملا علمی است.” (اینجا)

مدیر و موسس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی اسلامی کردن علوم انسانی را این گونه شرح می دهد:

«وقتی می گوییم اسلامی سازی علوم، منظور این است که مبانی علوم را اثبات کنید، بعد ارتباط مبانی با مسائل را مشخص کنید. مبانی صحیح از نظر عقل و نقل یکی است. جایگاه عقل در معرفت شناسی است که مشخص می شود و معلوم می شود همه چیز در تجربه خلاصه نمی شود.»

انتهای پیام/روباه نیوز

این تصور غلط از اسلامی کردن علوم پیشینه دارد و صاحبان فکر و اندیشه از میان مخالفان جمهوری اسلامی همواره نسبت به این مقوله با دیده شک و تردید نگریسته اند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme