https://telegram.me/empireoflies

BBC به دنبال پلان B کوتای نافرجام در ترکیه

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: وبسایت بی بی سی فارسی به طرزی غیرمتعارف پس از اتمام واقعه کودتای نافرجام ترکیه از حوالی ساعت ۴ بعد ازظهر شنبه ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ صفحه‌ای برای پوشش خبری زنده این حادثه گشود. این رفتار غیرعادی است و ناخودآگاه این پرسش را به ذهنم متبادر می‌کند که آیا کودتای ترکیه، مانند کودتای نافرجام ۲۵ مرداد ۱۳۳۲،در ایران دارای «پلان ب» است یعنی کودتای دومی که در ۲۸ مرداد آغاز شد و با سرعت به پیروزی رسید.

در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ام. آی. سیکس (اینتلیجنس سرویس یا سرویس اطلاعاتی بریتانیا)‌ «پلان A» را با سیا (آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا) هماهنگ کرده بود ولی «پلان ‌B» را مستقل و بدون هماهنگی با دولت واشنگتن اجرا کرد.

بی‌بی‌سی-ترکیه

این اقدام مربوط به زمانی است که طرح اولیه کودتا در ۲۵ مرداد ۱۳۳۲/ ۱۶ اوت ۱۹۵۳ به شکست انجامید، نعمت‌الله نصیری و تعدادی از کودتاچیان دستگیر شدند و محمدرضا پهلوی وحشت‌زده از رامسر به بغداد گریخت. این حادثه، که دکتر دونالد ویلبر در تاریخچه خود با عنوان «شکست آشکار» به توصیف جزئیات آن پرداخته، مقامات عالی‌رتبه وزارت امور خارجه آمریکا و سیا در واشنگتن را نیز هراسان کرد و آنان دستور لغو عملیات را صادر و برای ایستگاه سیا در تهران ارسال کردند. در آن زمان ارتباطات واشنگتن با ایستگاه سیا در تهران با واسطه امکانات مخابراتی ایستگاه ام. آی. سیکس در نیکوزیا (قبرس) اداره می‌شد که، طبق مندرجات «تاریخچه» دکتر ویلبر، فردی بنام جان کالینز در رأس آن قرار داشت. در این لحظه خطیر، جرج کندی یانگ، قائم‌مقام وقت ام. آی. سیکس و فرمانده عملیات کودتا، مانع از ارسال دستور واشنگتن به ایستگاه سیا در تهران شد. در نتیجه، شبکه سیا به همکاری خود با شبکه اینتلیجنس سرویس تا پایان مرحله دوّم طرح کودتا ادامه داد و به این ترتیب پیروزی نهایی عملیات در ۲۸ مرداد تأمین شد. «نایجل وست» مورخ نیمه رسمی‌ ام. آی. سیکس می‌نویسد:

«معهذا، در یک لحظه سرنوشت‌ساز وزارت امور خارجه آمریکا کنترل اعصاب خود را از دست داد و در میانه عملیات کودتا تصمیم به ترک آن گرفت. ولی تمامی مکاتبات سیا با تهران از طریق ایستگاه اینتلیجنس سرویس در قبرس انجام می‌شد و یانگ ترتیبی داد که ارسال پیام مقامات آمریکایی به مأموران‌شان در تهران به تأخیر افتد و تنها پس از سقوط مصدق و اعاده اقتدار شاه به‌ دست ایشان رسد.»بی‌بی‌سی-ترکیهعبدالله شهبازی از تاریخ نگاران ایرانی این روز ها در کانال تلگرامی خود با توجه به سیاست های رسانه های غربی در قبال کودتا در ترکیه و البته سابقه بریتانیا در کودتا هایی که از سال های دور در خاورمیانه انجام داده تا دولت های مردمی را سرنگون سازد این گونه می نویسد :” ظاهرا از جایی به گردانندگان بی. بی. سی. فارسی  دستور می دهند که ترکیه باید سرتیتر بماند و خبرها هنوز در راه است .واقعاً پلان B در کار نیست؟ تبلیغات سنگین علیه اردوغان در رسانه‌های غربی نشانگر وجود «پلان B» است. ایجاد بهم‌ریزی و آشوب داخلی درست مثل پس از شکست «پلان آ» در ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ در ایران  و سرانجام ضربه نهایی در ۲۸ مرداد؟ فرضیه است ولی باید با دقت رصد کرد. سخت به اردوغان گیر داده‌اند. چرا؟ کانون‌های ذینفع در فروپاشی منطقه در این مرحله وجود او را لازم نمی‌دانند؟ آیا اردوغان قصد داشت در سیاست‌های گذشته تجدیدنظر کند و روابط خود را با روسیه و ایران بهبود بخشد؟”

این سخنان به همرا رصد این روز های بی بی سی فارسی نشانگر این نکته است که احتمالا بی بی سی فارسی و مدیران سیاست گذار آن از شکست کودتا در ترکیه بسیار دل چرکین شده اند و این امر را می توان از تیتر ها و گزارشاتی که از خبرنگاران این شبکه پخش می شود به راحتی تشخیص داد حتی آش این روز های بی بی سی آنقدر شور شده است که مخاطبان این رسانه انگلیسی که همواره برای اخبار و تحلیل های آن صدآفرین می گفتند از این رویه بی بی سی به ستوه آمده اند و نظرات بسیاری از آنان تخطئه این موضع گیری ها است.

هم چنین مروری بر دیگر سایت های بی بی سی مثل بی بی سی عربی و ترکی و انگلیسی نشان از حرکتی هماهنگ برای ادامه کودتا دارد و باید دید در روز های آینده این رسانه ها چگونه کودتای نافرجام در ترکیه را پوشش می دهند.

منابع:

بی بی سی فارسی

کانال تلگرامی عبدالله شهبازی

روزنامه صبح نو

انتهای پیام/

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: وبسایت بی بی سی فارسی به طرزی غیرمتعارف پس از اتمام واقعه کودتای نافرجام ترکیه از حوالی ساعت ۴ بعد ازظهر شنبه ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۶ صفحه‌ای برای پوشش خبری زنده این حادثه گشود. این رفتار غیرعادی است و ناخودآگاه این پرسش را به ذهنم متبادر می‌کند که …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme