https://telegram.me/empireoflies

BBC: اساسنامه جدید حماس فقط تغییر تاکتیکی داشته نه تغییر مبنایی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغدوشنبه شب بود که حماس از اساسنامه جدید ۴۲ بندی خود رو نمایی کرد. مهمترین بند از این اساسنامه که توجه رسانه ها را به خود جلب کرد، پذیرش ایجاد کشور موقت فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ است.

همین بند باعث شد تا برخی از تحلیلگران رسانه های فارسی زبان، در واکنشی شتابزده، این موضوع را نشانه ای از برسمیت شناختن اسراییل توسط حماس معرفی کنند.

اما در ادامه اساسنامه تاکید شده که حماس هیچگاه اسراییل را به رسمیت نمی شناسد و از مبارزات خود دست نمی کشد.

در همین رابطه مهرداد فرهمند، خبرنگار BBC در جهان عرب، درباره اساسنامه جدید حماس می نویسد: « دیروز هنگامی که خبر رسید قرار است حماس تغییر اساسنامه‌اش را اعلام کند، بیشتر ناظران گمان بردند که این جنبش فلسطینی در چرخشی یکصد و هشتاد درجه‌ای، می‌خواهد به پذیرش موجودیت اسرائیل اذعان کند و بپذیرد که کشور مستقل فلسطین را می‌توان در کنار اسرائیل بنا کرد نه بر ویرانه‌های آن.

اما چنین نشد. تغییراتی که حماس در اساسنامه‌اش داده عمدتا شکلی و لغوی است، نه آنگونه که انتظار می‌رفت، تاریخی و بنیادین.

حماس همچنان در اساسنامه تازه تاکید کرده که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت و مرزهای کشور فلسطین را همانی می‌داند که پیش از شکل‌گیری اسرائیل در سال ۱۹۴۸ سرزمین فلسطین را تعریف می‌کرد، یعنی از شمال به دماغه ناقورا در مرز لبنان، از شرق به رود اردن، از غرب به دریای مدیترانه و از جنوب به صحرای سینا و بندر ام‌الرشراش (ایلات) در کنار خلیج عقبه.»

فرهمند سپس در ادامه با تاکید بر عدم تغییر رویکرد حماس در اساسنامه جدید، می نویسد: «اساسنامه تازه حماس لحنی ویراسته و پیراسته و امروزی‌تر و معتدلتر دارد و از لحن خشمگین اساسنامه پیشین فاصله گرفته‌است که در هجدهم اوت ۱۹۸۸ (بیست و هفتم مرداد ۱۳۶۷) تصویب شده بود. در اساسنامه پیشین، به جای اسرائیل از یهود نام برده و بارها تاکید شده‌بود که ماموریت حماس، مبارزه با یهودیان است. چندین نقل قول از آیات قرآن و احادیث پیامبر اسلام هم علیه یهودیان در متن اساسنامه گنجانده شده بود. اما در اساسنامه تازه نه تنها این آیات و روایات حذف شده بلکه تنها جایی که از یهودیان نام برده شده، عباراتی است که تاکید می‌کند حماس مشکلی با دین یهود و پیروانش ندارد بلکه با اسرائیل به عنوان کیانی اشغالگر مبارزه می‌کند.»

دانلود

فرهمند همچین درباره واکنش ایران و حزب الله لبنان نسبت به اساسنامه جدید می نویسد: «از ایران هیچ واکنش رسمی به رونمایی اساسنامه تازه حماس داده نشد اما رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی نزدیک به نظام، این اساسنامه تازه را هم در چارچوب “مقاومت و ادامه مبارزه با اسرائیل” ارزیابی کردند. سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان هم که حزب تحت رهبری‌اش سابقه سه دهه همکاری نزدیک نظامی و سیاسی با حماس دارد، امروز در سخنرانی‌اش به مناسبت روز جانباز، هیچ اشاره‌ای به حماس و اساسنامه تازه‌اش نکرد.»

افشین شاهی، پژوهشگر خاورمیانه، در گفتگو با BBC فارسی معتقد است که به دلیل آنکه تغییرات در اساسنامه، تاکیتکی بوده و نه استراتژیک، و هیچ تغییر بنیادی در آن دیده نمی شود، بنابراین ایران و حزب الله لبنان نیز به آن واکنش نشان ندادند.

انتهای پیام/رسانه ایران

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

حماس همچنان در اساسنامه تازه تاکید کرده که موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت و مرزهای کشور فلسطین را همانی می‌داند که پیش از شکل‌گیری اسرائیل در سال ۱۹۴۸ سرزمین فلسطین را تعریف می‌کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme