https://telegram.me/empireoflies

BBC؛ پیرزنی در آرزوی تکرار خاطرات کودکی

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: چند روز پیش مصادف بود با هفتادو پنجمین سالگرد تاسیس رادیو بی‌بی‌سی فارسی.

«بی‌بی‌سی» واژه‌ای مخفف شده و به معنای «بنگاه خبرپراکنی بریتانیا» است. بخش رادیو فارسی این شبکه در اواخر جنگ جهانی اول، در ۸ دی ماه ۱۳۱۹ خورشیدی راه‌اندازی شد. ایران در آن روزها منطقه‌ای استراتژیک برای پیشبرد اهداف متفقین در جنگ بود. این رادیو در ابتدای فعالیتش بیشتر به پوشش اخبار جنگ جهانی اول می‌پرداخت.

بنیانگذار، مدیر و نخستین گوینده رادیو فارسی بی‌بی‌سی فردی بهائی به نام «حسن موقر بالیوزی» بود. او سال‌ها رئیس محفل بهائی‌های بریتانیا هم بود. یک سال پیش از راه‌اندازی این رادیو، ایران توسط ارتش‌های سه کشور انگلستان، شوروی و آمریکا اشغال شد و سلطنت‌ ۱۶ ساله رضا خان پایان یافت. رضاخان با اراده و دستور انگلستان استعفا داد و از کشور خارج شد. به قول برخی افراد، این نخستین کودتای بنگاه خبرپراکنی بی‌بی‌سی علیه حکومت ایران است، هرچند بسیاری معتقدند انگلستان برای حفظ حکومت دیکتاتوری پهلوی پدر را برکنار و پسر را بر سر کار آورد.

یک دهه بعد، «محمد مصدق» که شخصیتی ضد بریتانیایی بود، دست بنگاه‌های بزرگ بریتانیا را از نفت ایران کوتاه کرد. همین ماجرا کافی بود تا بی‌بی‌سی کودتا علیه ایران را کلید بزند. در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ کودتایی با حمایت کامل دستگاه‌های جاسوسی آمریکا و انگلستان و با همراهی ارتش شاهنشاهی، دولت مصدق را سرنگون کرد.

چند دهه بعد و با افول قدرت پهلوی در ایران، بی‌بی‌سی منافع انگلستان را در ایران پس از انقلاب در خطر می‌دید. بنابراین این شبکه انگلیسی برای جلب حمایت انقلابیون جهت خبرپراکنی‌اش را به سود آنها تغییر داد. اما رهبران ایران پس از انقلاب هیچ‌گاه به انگلستان و رسانه مطبوعش اطمینان نکردند. شاید برای همین بود که دوستی بی‌بی‌سی با حکومت نوپای ایران جوان‌مرگ شد.

بی‌بی‌سی فارسی در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی هم در بسیاری موارد از جمله دوران هشت ساله دفاع مقدس علیه ملت ایران اقدام کرد.

بخش فارسی این بنگاه خبری، فرزند دیگرش را در آستانه ۷۰ سالگی به دنیا آورد. تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی باز هم در دی ماه ۱۳۸۷ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ تاسیس شد تا بر روند انتخابات موثر باشد.

حکومت ایران اتاق کنترل ناآرامی‌های سال ۸۸ را جایی در انگلیس و شهر لندن و بنگاه خبرپراکنی بی‌بی‌سی می‌داند. جایی مثل تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی. این کودتای دیگر بی‌بی‌سی علیه ایران بود، کودتایی که برای اولین بار ناکام ماند.

اما مورخانی که تمام تاریخ بریتانیا را استعمار می‌دانند، بعید است بی‌خیال این طرح کودتا شود. شاید برای همین باشد که اکنون بی‌بی‌سی به‌جای به‌دنیا آوردن فرزندی دیگر، برای فرزند ارشدش جشن تولد می‌گیرد؛ برای آنکه نشان دهد هنوز زنده است. همچون پیرزنی که می‌خواهد خاطرات دوران کودکی‌اش را تکرار کند.

انتهای پیام/

چند روز پیش مصادف بود با هفتادو پنجمین سالگرد تاسیس رادیو بی‌بی‌سی فارسی.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme