https://telegram.me/empireoflies

​سکوت مرگبار رادیو فردا پس از شکست نشست ورشو

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغنشست ورشو که در ابتدا اعلام شد هدف از برگزاری آن تشکیل ائتلاف جهانی علیه ایران و تغییر مواضع کشورهای اروپایی نسبت به تهران و یا به عبارتی تخریب مناسبات این کشورها با ایران بود اما به دلیل عدم حضور موثر کشورهای اروپایی، ترکیه، روسیه، سوریه و عراق در آن، میزبانان به ویژه ایالات متحده از مواضع خود عقب نشینی کرده و اساسا موضوع ایران از دستور کار خارج شد و در نهایت این نشست با موضوع «برنامه پیشبرد آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» در ورشو برگزار گردید. در نهایت هم بدون حضور کشورهای تاثیر گزار و حتی بیانیه ای درست و حسابی گورشان را گم کردند اما آنچه مهم است این است که آمریکا و هم پیمانان فهمیده اند راه حل مبارزه با ایران جنگ نیست و یا حداقل اگر جنگ باشد هم باید ابتدا کلی فضا سازی و فرهنگ سازی انجام شود. کاش این مطلب را برخی مسئولان هم بفهمند.

تبلیغات وسیع برای کنفرانس ورشو
نشست ورشو روز گذشته به میزبانی مشترک آمریکا و لهستان آغاز شد، نشستی که در ابتدا به تعبیر برخی از مقامات کشورمان، هدف از تشکیل آن ایجاد ائتلاف ضد ایرانی و تخریب مناسبات تهران و اتحادیه اروپا بود اما به دلیل عدم حضور موثر بسیاری از کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای اثرگذار منطقه ای در این نشست از مسیر اصلی خود خارج گردید و به موضوع « برنامه‌ پیشبرد آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» تغییر جهت داد. زیرا با توجه به اینکه در نشست مشترک آمریکا و لهستان، ایران به این کنفرانس دعوت نشده بود، بسیاری این نشست را یک کنفرانس ضد ایرانی خواندند. در واقع به همین دلیل هم با اعتراض تند تهران روبرو شد. بر این اساس، مایک پامپئو وزیر خارجه ایالات متحده و جاکیچ کژاپوتوویژ وزیر امور خارجه لهستان در بیانیه مشترک، موضوع کنفرانس لهستان را «برنامه‌ پیشبرد آینده صلح و امنیت در خاورمیانه» اعلام کرده و هدف از آن را مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، توسعه و تکثیر موشک‌ها خواندند. اما نکته جالب این است که تبلیغات وسیع ایالات متحده در رابطه با این نشست، بلافاصله پس از تثبیت ساز وکار مالی ویژه اتحادیه اروپا آغاز شد به همین دلیل نیز برخی هدف از برگزاری این نشست و عدم دعوت از تهران را، نخست تشکیل یک ائتلاف ضد ایرانی و سپس تخریب مناسبات کشورهای اروپایی با تهران خواندند. چراکه با تثبیت «اینس تکس » و اجرای احتمالی آن، ایران و اتحادیه اروپا وارد فاز تازه ای از مناسبات خواهند شد که این مهم به هیچ روی برای آمریکا خوشایند نیست. گفتنی است که بخش تحقیقات رسانه‌ای «بی. بی. سی» در توییتی اعلام کرد: ۱۴۰۰۰ توییت حمایت از نشست لهستان علیه ایران را بررسی کردیم. اکثر توییت‌ها ابتدا توسط تنها ۸ کاربر تهیه و منتشر شده است. به نظر می‌رسد گروه‌های برانداز می‌خواهند به شکل مصنوعی این ذهنیت را ایجاد کنند که ایرانیان از این نشست حمایت می‌کنند. بر این اساس، این خود بیانگر ابعاد وسیع این تبلیغات با هدف جنگ روانی علیه ایران است.

عقب نشینی‌ها یکی پس از دیگری
به هر روی، علیرغم تلاش بسیار زیاد کاخ سفید برای ترغیب جامعه جهانی جهت حضور در این نشست ضدایرانی از همان روزهای نخست با تحریم روبرو گردید. زیرا برخی از کشورهای اروپایی، ترکیه، روسیه، لبنان، عراق، سوریه و … عدم حضورشان را در این نشست اعلام کردند. در واقع اگرچه برخی از کشورهای عربی از جمله عربستان برای حضور در این نشست اعلام آمادگی کرده بودند اما در مقابل شماری از کشورهای اروپایی و منطقه ای در خاورمیانه علاقه ای به حضور در این نشست نشان نداده اند. در این میان روسیه از جمله کشورهایی بودکه از همان ابتدا گفت که در این نشست شرکت نخواهد کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز عدم حضور خود را در نشست ورشو اعلام کرد. به همین دلیل باید اذعان داشت که این نشست در همان بدو راه با تحریم روبرو گردید.

عدم حضور کشورهای تاثیرگذار در ورشو
مرتضی مکی تحلیلگر مسائل بین الملل درباره نشست ورشو و عقب نشینی آمریکا از مواضع ضد ایرانی اش در این کنفرانس به آفتاب یزد گفت: نشست ورشو آنطور که آمریکا و متحدانش انتظار داشتند، پیش نرفت. چراکه از همان ابتدا به خوبی روشن شد که آمریکا تا چه اندازه در اهداف و موضوعات موردنظر خود موفق عمل کرد. او افزود: کنفرانس ورشو برخلاف سایر نشست‌ها، عملا از همان آغاز نشانه‌های شکست در آن مشخص بود. این خود ناشی از همان تغییری است که در موضوع کنفرانس به وجود آمد. به هر روی آمریکا در انتظار بیانیه ای نبود که در آن نشانه ای از شکست و ناکامی‌نمایان باشد. مکی ادامه داد: سطح حضور و عدم شرکت برخی از کشورها و موضوعات مطرح شده در این نشست بیانگر شکست بسیار بد آمریکاست. این تحلیلگر مسائل بین الملل اظهار کرد: زیرا ایالات متحده آن طور که می‌خواست موفق نشد همه کشورها را به دور خود جمع و ائتلافی علیه جمهوری اسلامی‌ایجاد کند. او اضافه کرد: کشورهایی که وزیر خارجه خود را به نشست ورشو فرستادند، عمدتا همان کشورهایی بودند که هیچ نقشی در روند تحولات منطقه خاورمیانه نداشتند و به هیچ روی نمی‌توانند نقشی در روند صلح و ثبات منطقه خاورمیانه ایفا کنند. این تحلیلگر مسائل بین الملل اظهار کرد: زیرا از ایران به عنوان یکی از بازیگران اصلی منطقه ای در این نشست دعوت به عمل نیامد. ترکیه، روسیه، عراق و سوریه که در کانون بحران منطقه ای هستند و نقش تعیین کننده در تحولات منطقه ای دارند هیچ نماینده ای در کنفرانس ورشو نداشتند. مکی در پایان گفت: کنفرانسی که تغییر جهت داده و با موضوع صلح و ثبات در خاورمیانه برگزار شد اما بازیگران و نقش آفرینان منطقه ای در این نشست حضور نداشتند به همین دلیل نشست ورشو را باید یک نشست شکست خورده نامید. زیرا به اهداف خود دست نیافت. شکست آمریکا و لهستان در ورشو برگ برنده خوبی برای ایران در کنفرانس مونیخ است که در هفته آینده برگزار خواهد شد.

شکست نشان از عملکرد مطلوب ایران
عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم درباره نشست ورشو و عقب نشینی آمریکا از مواضع ضد ایرانی اش در این کنفرانس به آفتاب یزد گفت: در نشستی که روزگذشته شاهد آغاز آن بودیم عقب نشینی آمریکا از مواضعش نسبت به ایران با تغییر موضوع نشست به خوبی محسوس بود. به همین دلیل هم باید اذعان داشت که این کنفرانس فاصله بسیاری با اهداف طراحان نشست ورشو داشت. او ادامه داد: این اقدام در سایه فعالیت‌های مطلوب ایران در مسائل سیاست خارجه و اقتدار تهران در صحنه منطقه ای و بین المللی صورت گرفت و خوشبختانه قبل از اتمام با شکست روبرو شد. این شکست زودهنگام به خوبی نشان می‌دهد که ایران در صحنه سیاست خارجه عملکرد بسیار مطلوبی داشت. این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس افزود: لهستان کشوری بود که قبلا روابط بسیار مطلوبی با ایران داشت و مدیون تاریخی ایران در جنگ جهانی دوم است. اما شریک امریکا در طراحی این نشست بود که این مسئله به هیچ روی از این کشور که ایران در گذشته از او حمایت می‌کرد، انتظار نمی‌رفت. منصوری آرانی در پایان گفت: حضور ضعیف شرکت کنندگان در نشست ورشو به خوبی بیانگر این واقعیت است که آمریکا و لهستان در اهداف مورد تعقیب شان در نشست ورشو شکست خوردند.

رادیو فردا در این میان فقط خفه شده و ظاهرا وقتی اسم ایران را می شنود جیغ بکشد در این روزها…

انتهای پیام/رادیو دیروز

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: نشست ورشو که در ابتدا اعلام شد هدف از برگزاری آن تشکیل ائتلاف جهانی علیه ایران و تغییر مواضع کشورهای اروپایی نسبت به تهران و یا به عبارتی تخریب مناسبات این کشورها با ایران بود اما به دلیل عدم حضور موثر کشورهای اروپایی، ترکیه، روسیه، سوریه و عراق …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme