https://telegram.me/empireoflies

۹۹ درصد شواهد انفجار در ۱۱ سپتامبر تعمداً نابود شدند

به گزارش «امپراتوری دروغ»، ساعت ۸:۴۶ دقیقه صبح ۱۳ سال پیش چنین روزی، در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، ساختمان‌های تجارت جهانی درمنطقه «منهتن» جنوبی شهر نیویورک شاهد اتفاقاتی بود که معادلات روابط بین‌المللی را دچار تحولاتی شگرف کرد. برخورد پرواز شماره ۱۱ خطوط هوایی آمریکا به ضلع شمالی برج‌های دوقلوی تجارت جهانی تنها یکی از ۴ اتفاق حیرت‌آوری بود که فصل جدیدی در سیاست خارجی آمریکا و روابط بین‌المللی کشورهای دیگر گشود که با جنگ‌های آمریکا و عراق در افغانستان آغاز شدند.

برخورد پرواز شماره ۱۷۵ شرکت «یونایتد ایرلاینز» به برج شمالی ساختمان‌های تجارت جهانی در ساعت ۹:۰۳ دقیقه، اصابت یک شی پرنده در ساعت ۹:۳۷ دقیقه به ساختمان پنتاگون (که دولت آمریکا می‌گفت هواپیمای مسافربری بوده است) و سقوط پرواز شماره ۹۳ شرکت «یونایتدایرلاینز» در ساعت ۱۰:۰۳ دقیقه در منطقه «شانکسویل» در ایالت «پنسیلوانیا» حوادث دیگری بودند که پس از حادثه اول رخ دادند.

دولت آمریکا به فاصله کوتاهی اعلام کرد هواپیماهای آمریکایی را ۱۹ هواپیماربا از گروه القاعده ربوده‌اند. این روایت، اگرچه در ابتدا مورد قبول واقع شد اما مدتی بعد در معرض چالش‌های سختی از جانب دانشمندان رشته‌های مختلف علوم قرار گرفت.

محققان ۱۱ سپتامبر طی ۱۳ سال گذشته با آنکه از لحاظ زوایه‌های نگاه تخصصی به حوادث این روز به شدت با یکدیگر متفاوت بوده و تخصص‌هایی از مهندسی عمران و معماری گرفته تا علوم تخریب، فیزیک هسته‌ای، خلبانی، علوم مخابرات و غیره داشته‌اند همواره در یک نقطه به نتایج همسانی رسیده‌اند: نهادهای فدرال مأمور برای ارائه گزارش‌های رسمی از حوادث ۱۱ سپتامبر یعنی «کمیسیون بررسی وقایع ۱۱ سپتامبر»، «سازمان مدیریت بحران فدرال»، «موسسه ملی استاندارد و فناوری» و سازمان «اف ‌بی آی» در شرح‌نگاری‌های خود از وقایع این روز، صادق نبوده‌اند.

پرفسور «استیون جونز»، فیزیکدان هسته‌ای، نظریه‌پرداز و استاد دانشگاه «بریگم یانگ» آمریکا از جمله مهم‌ترین محققان ۱۱ سپتامبر است که به خاطر انجام تحقیقات مستقل و علمی و به دور از هیاهوهای سیاسی از طرفی از طرف گروه‌های حقیقت‌یاب ۱۱ سپتامبر مورد تقدیر قرار گرفته اما از طرف دیگر به همین دلیل از تدریس در دانشگاه منع و از سال ۲۰۰۶ به دستور مقامات دانشگاه بازنشسته شده است.

 آقای «جونز» قبل از آغاز تحقیقات درباره حوادث ۱۱ سپتامبر به خاطر نظریه پردازی در حوزه «همجوشی هسته‌ای توسط کاتالیزهای میونی» فرد شناخته شده‌ای در دنیای علم فیزیک هسته‌ای بود اما در سالهای گذشته اضافه شدنش به جنبش‌های تحقیقاتی مستقل و حقیقت‌یاب ۱۱ سپتامبر  وزن خاصی به این جنبش‌ها بخشیده است تا آنجا که نهادهای دولتی آمریکا در مواردی در پاسخ به تحقیقات ایشان وادار به تجدید نظر در گزارش‌های رسمی خود شده‌اند.

شب گذشته به بهانه سالروز ۱۱ سپتامبر گفت‌وگویی اختصاصی با دکتر «جونز» انجام دادیم و نظر وی را درباره جنبه‌های مختلف بیش از ۱۰ عنوان مقاله پژوهشی که ایشان در مجله‌های معتبر علمی درباره وقایع این روز به چاپ رسانده‌اند جویا شدیم.

گفت‌وگو با این دانشمند آمریکایی را با یکی از مهم‌ترین موضوعات محل اختلاف ایشان با گزارش رسمی «موسسه ملی فناوری و استاندارد» یعنی ریزش برج‌های دوقلوی تجارت جهانی به فاصله ۵۶ و ۱۰۲ دقیقه بعد از اصابت هواپیماها آغاز می‌کنیم. آقای «جونز» و برخی از دیگر کارشناسان علم تخریب و مهندسی عمران معتقدند ساختمان‌های تجارت جهانی که از سازه‌های محکم فولادی ساخته شده بودند نمی‌توانند چنانکه در گزارش‌های رسمی عنوان شده تنها بر اثر آتش‌سوزی ناشی از اصابت هواپیماها فروریخته باشند.

آنها فرضیه «تخریب مهندسی‌شده» با بمب‌های از قبل جاسازی شده را به استناد برخی شواهد فیزیکی قابل قبول‌ترین فرضیه برای تبیین علت ریزش ساختمان‌ها مطرح کرده‌اند. در حال حاضر نکته‌ای که هم دانشمندان حقیقت‌یاب ۱۱ سپتامبر و هم دولت آمریکا بر سر آن توافق دارند این است که برج‌‌های ۱۱۰ طبقه‌ای تجارت جهانی به گونه‌ای ساخته شده بودند که توان مقاومت در برابر اصابت تصادفی و احتمالی هواپیماهای بوئینگ ۷۰۷ که قصد فرود در فرودگاهی در نزدیکی‌های منتهن داشتند را داشته باشند، اما اختلاف دو طرف در آنجاست که دولت آمریکا می‌گوید آتش‌سوزی ایجاد شده در ساختمان‌ها توانسته در نهایت منجر به ریزش آنها شود، در حالی که آقای جونز و همکاران ایشان نظر دیگری دارند.

چرا برج‌های دو قلو فرو ریختند؟

«جونز در همین ارتباط به خبرگزاری تسنیم می‌گوید: «نکته اینجاست که طبق آنچه ما و دولت آمریکا با آن توافق داریم برج‌های تجارت جهانی باید در برابر اصابت هواپیماها مقاومت می‌کردند. روایت رسمی آمریکا در حال حاضر این است که آتش‌سوزی ایجاد شده در برج‌ها برای فروپاشی کامل آنها به گونه‌ای که می‌بینیم، کافی بوده است.»
وی می‌افزاید: «علی‌رغم این، حتی موسسه ملی استاندارد و فناوری هم هماهنگ با یافته‌های تیم تحقیقاتی ما اعتراف کرده است که ” قادر نیست توضیح کاملی درباره فروپاشی کامل برج‌ها ارائه دهد.”»

دولت از بررسی شواهد مواد منفجره در بقایای برج‌های دو قلو طفره رفته است

یکی از مهم‌ترین یافته‌های تحقیقاتی آقای «جونز» در سال ۲۰۰۵  کشف یک ماده منفجره قدرتمند به نام «ترمیت» در مخروبه‌های ساختمان‌های تجارت جهانی بر اساس آزمایش بر روی چهار نمونه متفاوت از مخروبه‌های برج‌های دوقلو و ساختمان شماره ۷ بوده است. از جمله انتقادات آقای جونز به گزارش موسسه ملی استاندارد و فناوری این است که این نهاد فدرال آمریکا در گزارشی که درباره ریزش ساختمان‌های تجارت جهانی بعد از اصابت هواپیماها ارائه کرده هرگز شواهد مربوط به بقایای مواد منفجره یا ترمیت در سازه‌های فولادی بر جا مانده از ساختمان‌های تجارت جهانی را بررسی نکرده است.

از ایشان می‌پرسم چرا تأکید دارند که «موسسه ملی استاندارد و فناوری» به نمایندگی از دولت «باید» این کار را انجام می‌داد زیرا فرضیه انفجار مهندسی‌شده ممکن است آنقدر دور از ذهن باشد که اصلاً دولت نیازی به بررسی بقایای مواد منفجره در سازه‌های فولادی ندیده باشد؛ در پاسخ می‌گوید: «برای تحقیقات درباره خسارت‌های عظیم ناشی از آتش‌سوزی یک مجموعه دستور العمل مهم به نام NFPA 921 وجود دارند.»

وی در توضیح درباره لزوم پیروی موسسه مورد نظر از این دستورالعمل‌ها می‌گوید: «موسسه ملی استاندارد و فناوری باید این دستورالعمل را رعایت می‌کرد؛ در NFPA 921 به صراحت قید شده لازم است محققان هنگام تحقیق درباره خسارت‌های عظیم ناشی از آتش‌سوزی، شواهد مربوط به بقایای مواد منفجره را مورد بررسی قرار دهند و انجام بررسی برای یافتن بقایای ماده منفجره ترمیت به طور خاص ذکر شده است.»

آقای جونز می‌افزاید: «ممکن است آنها دلایلی منطقی برای انجام این کار داشته باشند، اما در این صورت هم طبق مفاد NFPA 921  لازم است آنها پرونده‌ای با عنوان “معافیت” باز کرده و دلایل مورد نظرشان برای امتناع از انجام این تحقیقات را ذکر کنند. اما آنها نه پرونده معافیت باز کرده‌اند و نه شواهد مربوط به وجود مواد منفجره یا بمب‌های آتش‌زا را بررسی کرده‌اند. بنابراین، اینکه این بررسی‌‌ها انجام نشده‌اند، خلاف دستورالعمل مورد نظر و غیرقانونی بوده است.»

۹۹ شواهد بر جا مانده از ساختمان‌های تجارت جهانی تخریب شدند

محققان علوم ساختمانی برآورد کرده‌اند برای ساختن برج‌های دوقلو از ۲۰۰ هزار تن سازه‌های فولادی استفاده شده است. پس از حوادث ۱۱ سپتامبر «موسسه ملی استاندارد و فناوری» ۲۳۶ سازه فولادی بر جای مانده از مخروبه‌های ساختمان‌های تجارت جهانی را برای انجام تحقیقات به آزمایشگاه برد و گزارش داد حرارت ناشی از سوخت هواپیما باعث ذوب سازه‌های فولادی به کار رفته شده و در نهایت باعث فروپاشی ساختمان شده است.

آقای جونز و همکاران وی اما ضمن رد این فرضیه که حرارت ناشی از سوخت هواپیما و آتش‌سوزی توانسته باشد سازه‌های فولادی را ذوب کند به اینکه دولت آمریکا بقیه سازه‌های فولادی غیر از این ۲۳۶ قطعه را به دولت چین فروخته و آنها را ذوب کرده هم اشکال وارد کرده و ادعا می‌کنند واشنگتن به عمد شواهدی که می‌تواند پرده از انفجار در ساختمان‌ها بردارد را از بین برده است.

در همین راستا این سوال از این استاد بازنشسته آمریکایی مطرح شد: «با توجه به اینکه در علم از روشهای نمونه‌گیری برای تحقیق درباره مسائل استفاده می‌شود آیا فکر نمی‌کنید می‌توان به نتایج تحلیل‌های به دست آمده از این ۲۳۶ سازه فولادی اعتماد کرد؟ فکر می‌کنید که از ما بقی سازه‌های فولادی می‌توان به چه نتایجی رسید که به دست آوردن آنها از همین ۲۳۶ قطعه امکان‌پذیر نیست؟ ضمن اینکه اگر دولت یا هر کس دیگری تلاش می‌کند در تحقیقات بر روی این سازه‌ها ممانعت ایجاد کند، چرا اصلا به موسسه ملی استاندارد و فناوری اجازه دسترسی به این ۲۳۶قطعه داده شده است».

آقای جونز در پاسخ می‌گوید: «سوال اینجاست که شما چطورمی‌توانید بگویید که محققان دولت از روشی غیرجانبدارانه برای نمونه‌گیری استفاده کرده‌اند؟ این را به خاطر داشته باشید که آنها به صراحت می‌گویند تحقیقات لازم برای یافتن شواهد مواد منفجره را انجام نداده‌اند. بنابراین، احتمال دارد که آنها نمونه‌های مشکوک و آغشته به مواد منفجره را کنار گذاشته باشند و تنها ۲۳۶ نمونه عاری از مواد منفجره را برای تحقیقات انتخاب کرده باشند.»

وی در ادامه تصریح کرد: «این را هم به خاطر داشته باشید که جمعی از مهندسان با بیان اینکه انتقال بیش از ۹۹ درصد سازه‌های فولادی با کشتی به آسیا برای ذوب کردن در حکم تخریب شواهد حادثه ۱۱ سپتامبر است با این قضیه به شدت مخالفت کردند اما صدایشان به جایی نرسید. افراد دولت، در عوض حواسشان به این بود که این شواهد ذوب شوند. از بین بردن شواهد از یک صحنه جرم، اقدامی بسیار مشکوک است.»

“سقوط آزاد” برج‌های دوقلو با جاسازی بمب در ساختمان‌ها میسر شد

موضوع بعدی گفت‌وگو با این  نظریه‌پرداز آمریکایی بحث مربوط به سقوط برج‌های دوقلو و ساختمان شماره ۷ تجارت جهانی در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ است. منتقدان سرعت سقوط این دو برج ظرف تنها ۱۱ (برج اول) و ۹ ثانیه (برج دوم) را مشکوک می‌دانند و می‌گویند این برج‌ها اصطلاحاً با سرعت «سقوط آزاد» فروریخته‌اند. به گفته آنها، در حالت عادی سرعت سقوط برج‌ها باید بسیارکندتر از این بود چرا که دخالت عواملی از جمله مقاومت هوا و یا برهم‌کنش قسمت‌های در حال فروریزی ساختمان باعث اختلال در فروپاشی ساختمان و در نتیجه آهستگی این فرایند می‌شود.

اما برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در روز ۱۱ سپتامبر با سرعتی فروریختند که گویا عاملی از داخل ساختمان در حال «شارژ» کردن حرکت رو به پایین آنهاست. پرفسور جونز و بسیاری از دیگر محققان حقیقت‌یاب ۱۱ سپتامبر می‌گویند این عامل، «بمب‌های جاسازی شده در ساختمان» بوده است.

پرفسور جونز در پاسخ به این پرسش که آیا فرضیه «انفجار مهندسی‌شده» تنها فرضیه قابل قبول برای سقوط آزاد این برج‌هاست می‌گوید: « موسسه ملی استاندارد و فناوری اعتراف کرده که برج‌ها کاملاً با سرعت سقوط آزاد فرورخته‌اند یعنی با شتابی نزدیک به سقوط آزاد. ساختمان ۴۷ طبقه‌ای شماره ۷ هم با ارتفاعی بیش از ۱۰۰ فوت با شتاب سقوط آزاد پایین آمد و موسسه ملی استاندارد و فناوری هم بالاخره بعد از تحقیقات من و دیوید چندلر که خواستار بررسی شواهد شدیم، بالاخره به این موضوع اعتراف کرده است.»

وی ادامه می‌دهد: «ریزش ساختمان شماره ۷ با شتابی برابر سقوط آزاد مستلزم این است که تمام سازه‌های فولادی و سیمانی این ساختمان از مسیر کنار زده شوند تا سقف ساختمان بتواند با این سرعت پایین بیاید. سقوط آزاد یعنی اینکه جرم مورد نظر آزادانه و بدون اینکه چیزی حرکتش را متوقف یا آهسته کند، پایین می‌آید. هنگام ریزش یک ساختمان توده‌های موجود در مسیر باید مسیر سقوط را کند کنند اما این اتفاق، طبق همان چیزی که موسسه ملی استاندارد و فناوری خودش تحلیل و اعتراف می‌کند برای این ساختمان ۱۰۰ فوتی رخ نداد.»

آقای جونز سخنانش را اینگونه ادامه می‌دهد: «آیا می‌توان سیمان و تیرهای فولادی مربوط به ساختمانی با بیش از ۸ طبقه را با آتش‌سوزی از بین برد؟ پاسخ منفی است و موسسه ملی استاندارد و فناوری حتی به این سوال که این همه مواد چطور در طول مسیر کنار زده شده‌اند، پاسخ نمی‌دهد. اما مواد منفجره می‌توانند سازه‌های سیمانی و فولادی را از مسیر کنار بزنند تا اجازه دهند سقف ساختمان با سرعت سقوط آزاد پایین بیاید.»

دادگاه‌های بین‌المللی باید درباره حوادث ۱۱ سپتامبر تحقیق کنند

در ادامه از آقای جونز می‌‌پرسم چه دلیلی دارد که دولت یا افرادی دیگر خواسته باشند داخل ساختمان بمب کار گذاشته باشند که ایشان در پاسخ می‌گوید: «سوال شما به انگیزه‌های این کار مربوط می‌شود.

من به عنوان دانشمند تنها شواهد فیزیکی را مورد بررسی قرار می‌دهم و آزمایش‌هایی انجام می‌دهم تا حقیقت را بدانم. وقتی بحث از انگیزه‌هاست این دیگر چیزی نیست که من به عنوان محقق علمی به آن پاسخ دهم.»

این استاد دانشگاه ادامه داد: «به همین خاطر است که من و سایر دانشمندان، مهندسان و معماران خواستار آن شده‌ایم که یک نهاد قضایی با اختیار صدور حکم احضار در این باره تحقیقات کیفری انجام دهند. این تنها راه مسالمت‌آمیزی است که از طریق آن می‌توان فهمید چه کسی در ساختمان‌ها بمب کار گذاشته و چه انگیزه‌ای از انجام این کار داشته است.»

آقای جونز در سال ۲۰۰۷ در مصاحبه‌ای با روزنامه گاردین بدون اشاره به نام هیچ نهاد یا سازمان دولتی گفته بودند فکر می‌کنند برخی نهادهای دولتی در حوادث ۱۱ سپتامبر دست داشته‌اند. ایشان در پاسخ به این سوال که آیا هنوز هم همین نظر را دارند می‌گویند: «به نظر من این هم چیزی است که یک نهاد قضایی باید به آن پاسخ دهد. چنین دادگاه یا تحقیقاتی می‌تواند توسط دادگاه‌های بین‌المللی انجام شود.»

مجموعه‌ای از اتفاقات عجیب و غریب در ۱۱ سپتامبر

آقای جونز با بیان اینکه فکر می‌کنند انجام این تحقیقات قضایی «ضروری» است بار دیگر تأکید کردند که شواهد زیادی نشان‌دهنده جاسازی مواد منفجره در ساختمان‌ها در روز ۱۱ سپتامبر بوده است؛ ایشان می‌گویند: «از کار انداختن پدافندهای هوایی آمریکا در همان روز و فروش سهام‌های شرکت‌های هواپیمایی یونایتدایرلاینز و امریکن‌ایرلاینز و بسیاری از حوادث عجیب و غریب دیگر در روز ۱۱ سپتامبر نمی‌توانند اتفاقی بوده باشند.»

استیون جونز در پایان با بیان اینکه او و همکارانش تحقیقات درباره جنبه‌های مختلف حوادث ۱۱ سپتامبر را ادامه می‌دهند ابراز امیدواری کرد روزی بتواند حقایق این روز معمابرانگیز آمریکا را برای همگان بازگو کند.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme