https://telegram.me/empireoflies
فرمانداری شارلوتزویل اعلام کرد خشونت‌ها در جریان تجمع «سفیدپوستان ملی‌گرا» و مخالفان آن‌ها، و وقایع پیرامون آن، در این شهر آمریکا، به کشته‌شدن سه نفر انجامیده و ۳۵ زخمی برجای ‌گذاشته‌است.

۳ کشته در آشوب نژادپرستان آمریکایی؛ تلویزیون VOA سکوت کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغتجمع گروه‌های مختلف نژادپرست و راست‌گرای افراطی در شهر دانشگاهی شارلوتزویل از شامگاه جمعه (۱۱ اوت/ ۲۰ مرداد) آغاز شد.

چند صد نفر از راست‌گرایان نژادپرست جمعه شب با حمل مشعل در محوطه دانشگاه ویرجینیا جمع شدند و درگیری‌های شدیدی میان آنها و تظاهرکنندگان مخالف رخ داد.

گردهمایی نژادپرستان افراطی که برآورد می‌شود تعداد آنها به شش هزار نفر برسد زیر شعار “اتحاد راست” انجام شده است. مطابق گزارش‌ها این بزرگترین تجمع راست‌گرایان افراطی در یک دهه اخیر در آمریکاست.

گزارش BBC فارسی
بخش فارسی BBC در گزارش آشوب و تظاهرات های نژادپرستان و درگیری با مخالفان تاکید دارد که شواهد نشان می دهد «دوران برده داری در آمریکا شاید قانونی تمام شده باشد، اما ذهنیتی که برتری سفید را ایدئولوژی اصلیش می داند، زنده و سیال است».

همچنین خبرنگار BBC درباره تداوم چنین تظاهرات هایی در آمریکا از فراخوان گروه های نژادپرست برای راهپیمایی در بوستون در هفته آینده خبر می دهد.

خبرنگار BBC همچنین درباره تناقض رفتار پلیس آمریکا در برخورد با آشوب گران سفیدپوست اظهار داشت: «اگر کسانی که به این شکل با مخالفانشان برخورد می کردند، سیاه پوست می بودند، به شدت برخورد پلیس فرق می کرد و دستگیری های گسترده تری اتفاق می افتاد».

http://rasanehiran.com/images/docs/files/000041/nf00041202-1.wmv

دانلود

گزارش VOA فارسی
اگرچه BBC فارسی در بخش های مختلف خبری خود به بررسی ابعاد مختلف تظاهرات های نژادپرستی در آمریکا پرداخت، اما صدای آمریکا گزارشی از اَشوب های نژادپرستی در تلویزیون خود منتشر نکرد و فقط خبری کوتاه در سایت خود در این باره نشر داد.

صدای آمریکا در سایت خود، آشوب های شارلوتزویل را تنها به «درگیری» ساده چند گروه کوچک تعبیر می کند.

میزان تلفات
مطابق گزارش‌ها خودرویی با شیشه‌های دودی به سمت جمعی از تظاهرکنندگان که پلاکاردهایی با شعار مخالفت با نژادپرستی در دست داشتند هجوم برد.

یک شاهد عینی به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفته است که این خودرو در یک خیابان کم‌عرض با سرعت زیاد با تظاهرکنندگان برخورد کرده و چند نفر در جریان این حمله به اطراف پرتاب شده‌اند.

در این حادثه یک زن ۳۲ ساله بر اثر شدت جراحت کشته شده و تعدادی مجروح شده‌اند. راننده خودرو که جوان ۲۰ ساله‌ای اهل اوهایوست اندکی بعد توسط ماموران پلیس دستگیر شده است.

کوکلوس کلان‌ گروهی هستند که بعد از جنگ داخلی آمریکا شکل گرفتند تا مانع لغو برده داری شوند. بعد ها آنها سرکوب شدند اما در دهه های اخیر گروه هایی با شعار احیای آنها با نام اختصاری KKK شناخته می شوند و پشتیبان برتری نژاد سفید هستند.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اکثر گروه های نژادپرست، رسما از دونالد ترامپ حمایت کردند و پیروزی ترامپ باعث گسترش فعالیت این گروه های افراطی شد.

انتقاد گروه‌های سیاهپوست از واکنش ترامپ
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به خاطر عدم محکومیت اقدامات خشونت آمیز سفیدپوستان افراطی، با انتقاد و سرزنش گروه های سیاهپوست روبرو شده است.

ترامپ درگیری های نژادپرستانه بزرگ در شارلوتزویل را محکوم کرده ولی حاضر نشده است تا هیچ یک از دو طرف درگیر را بیشتر از دیگری سرزنش کند. وی تنها گفته است که «بسیاری از طرف ها» را به خاطر این درگیری های خشونت امیز سرزنش می کند.

۲ گروه بزرگ سیاهپوستان آمریکا ضمن اشاره به اظهاراتی که ترامپ در واکنش به اتفاقات شارلوتزویل داشته اعلام کردند: هر دو طرف، نظم و قانون… معادله غلط شما، واقعا تاسف برانگیز است. این سلطه طلبی کاخ سفید است که باید مورد سرزنش قرار گیرد. واقعا سخت است حامیان و طرفداران نفرت را از بین برد آن هم در شرایطی که آنها در بین استراتژیست های شما قرار دارند.

انتهای پیام/رسانه ایران

فرمانداری شارلوتزویل اعلام کرد خشونت‌ها در جریان تجمع «سفیدپوستان ملی‌گرا» و مخالفان آن‌ها، و وقایع پیرامون آن، در این شهر آمریکا، به کشته‌شدن سه نفر انجامیده و ۳۵ زخمی برجای ‌گذاشته‌است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme