https://telegram.me/empireoflies

۲۰۳۰، سند آموزشی که حتی آمریکا آن را اجرا نمی‌کند

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغروز گذشته بود که رهبر ایران، در هفته گرامیداشت مقام معلم، در دیدار با معلمان و فرهنگیان، به نقد پذیرش سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت پرداختند و اظهار داشتند: «این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود، و امضای این سند و اجرای بی سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاههای مسئول نیز اعلام شده است».

در همین راستا BBC فارسی در واکنش به اظهارات رهبر ایران، با معرفی سند ۲۰۳۰ یونسکو به عنوان «ستون فقرات توسعه پایدار سازمان ملل»، آن را فرصتی برای آموزش کودکان، جوانان و بزرگسالان، فارغ از هرگونه جنسیت، زنگ، نژاد و مذهب و با تاکید بر برابر جنسیتی زن و مرد معرفی کرد.

اما این رسانه در بیان دلایل مخالفت ایران با سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو، به عبارات گزیده و کلیِ غیردقیق بسنده می کند.

دانلود

سند ۲۰۳۰ یونسکو چیست؟

سند ۲۰۳۰ یونسکو در سال سال ۲۰۱۵ میلادی با عنوان و پوشش سواد و افزایش کیفیت آموزش (سبک زندگی غربی)، با ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه در سازمان ملل به تصویب رسید و کشورهای عضو ملزم به رعایت آن شدند.

اگرچه این سند دارای بخش هایی از جمله برخورداری همگان از سیستم نظام آموزشی است اما در بخش هایی دارای برنامه هایی است که با فرهنگ و رفتار ایرانیان دارای مغایرت بسیاری است.

به عنوان مثال یکی از از موارد مغایرت فرهنگی این سند، تعریف آنها از خانواده است که همجنس‌بازان هم خانواده محسوب می‌شوند و حقوقی دارند در حالی که براساس نظام مبتنی بر فطرت اسلامی و انسانی، چنین موضوعی شنیع است.

یکی از تاکیدات برنامه‌های یونسکو، واژه توسعه پایدار است. این واژه در ظاهر واژه خوبی است اما توسعه پایدار از نظر آنها تعریفی است که خودشان ارائه می‌دهند. یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار از نظر آنها، برابری جنسیتی است، این در حالی است که در تفکر وحیانی معتقدیم زن و مرد هر کدام خصوصیاتی دارند و در عین عدالت جنسیتی معتقدیم زن و مرد مکمل هستند و تفوقی ندارند اما عین هم نیستند.

آیا سند ۲۰۳۰ در آمریکا و اروپا اجرا می شود؟

حکیمه سقای بی‌ریا دکترای مطالعات آمریکا و فعال در زمینه مسائل زنان در گفتگو با فارس با اشاره به این موضوع که کشورهای اروپایی خود نیز به این سند معترض هستند، اظهار داشت: متفکران غربی به «سند ۲۰۳۰» معترض هستند، این سند در بعضی کشورها اجرا نمی‌شود و حتی اگر اجرا شود دارای بندها و تبصره‌های زیادی است که مضرات آن را بی‌اثر می‌کند و آمریکا جزء این دسته است؛ بندها و تبصره‌ها فراوان مضرات را در خاک آمریکا بی‌اثر می‌کند چون مراجع قانونی داخلی در آن دخیل هستند در حالی که این مسئله در کشور ما کاملاً برعکس در حال اجراست یعنی ما کاملاً منفعلانه اهداف حقوق بشر را می‌پذیریم.

این فعال حقوق بشر در پاسخ به این سوال که «موضع آمریکا نسبت به «سند آموزش ۲۰۳۰» چیست و آیا آمریکا خود را نسبت به تهیه گزارش‌ها از عملکرد آموزشی مسئول می‌داند یا خیر؟»، پاسخ داد: آمریکا به آن شکل گزارش‌های آموزشی خود را به یونسکو ارائه نمی‌دهد و الان اگر ایران موظف به ارائه گزارش است خود داوطلبانه ارائه گزارش‌های آموزشی را برای دستیابی به اهداف «سند ۲۰۳۰» پذیرفته است و بر اساس تعهدی که ایران قبول کرده باید در خرداد ۹۶، گزارش‌های آموزشی خود را به سازمان ملل ارائه دهد.

وی در ارتباط با نظر کشور آمریکا به این سند گفت: در آمریکا نیز کمیته توسعه پایدار شکل گرفته ولی در سطح ملی امکان اجرا شدن آن وجود ندارد. فشارها در باب آموزش ابعاد حقوق بشری در این کشور نیز زیاد است ولی کشور آمریکا با امضا کردن و به تصویب نرساندن آنها جامعه خود را مصون نگه داشته است؛ این در حالی است که کشور آمریکا از نظر آموزش همگانی از ایران نیز عقب‌تر است.

بی‌ریا ادامه داد: یکی از کنوانسیون‌های شکل گرفته در آمریکا کنوانسیون اقتصادی فرهنگی آموزشی است که کشور آمریکا آن را امضا کرده ولی به تصویب نرسانده است و خود را برای ارائه گزارش به یونسکو مسئول نمی‌داند و حتی خود را در برابر دادن همچنین حقوقی به شهروندان خود هم مسئول نمی‌داند ولی در ابعاد سیاسی از آن برای تحت فشار قرار دادن کشورهای دیگر استفاده می‌کند.

وی در پایان گفت: مشکل اینجاست که ما خود کاملاً داوطلبانه زیر بار این مسئله رفتیم در حالی که می‌توانستیم نهادهای قانونی کشور را دخیل کنیم و بخش‌هایی از «سند آموزش ۲۰۳۰» که با قانون اساسی کشور ما مغایرت دارند، تبصره زده شوند و به صورت قانونی کاملاً اهداف یونسکو را شفاف کنیم و اعلام کنیم که ما به سمت پیشرفت آموزش همگانی در حرکت هستیم و در همین گزارش‌های اختیاری و داوطلبانه هم به یونسکو هم ارائه کنیم.

انتهای پیام/رسانه ایران

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

BBC فارسی در واکنش به اظهارات رهبر ایران، با معرفی سند ۲۰۳۰ یونسکو به عنوان «ستون فقرات توسعه پایدار سازمان ملل»، آن را فرصتی برای آموزش کودکان، جوانان و بزرگسالان، فارغ از هرگونه جنسیت، زنگ، نژاد و مذهب و با تاکید بر برابر جنسیتی زن و مرد معرفی کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme