https://telegram.me/empireoflies

۱۷ بهمن ماه ۵۷؛ غرش فانتوم های جنگی در آسمان تهران

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بهمن ماه ۱۳۵۷، تاریخ نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به نقطه عطف خود رسید و سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهی ۲۵۰۰ ساله و ظلم و استبداد بیش از ۵۰ ساله رژیم پهلوی در ایران، ریشه کن شد و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد.

بر همین اساس روزشمار وقایع بهمن ماه سال ۵۷ با توجه به ترک ایران از سوی شاه و وقوع حوادث مهم برای علاقه مندان به تاریخ انقلاب اسلامی دارای اهمیت است که اتاق خبر ۲۴ به بررسی حوادث اتفاق افتاده در روزهای بهمن ۵۷ می پردازد:

۱۷ بهمن ماه ۵۷؛

*صبح امروز سه شنبه، غرش فانتوم های جنگی در آسمان تهران به گوش می رسید.

*مردم در خیابان‌ها و در حمایت از دولت بازرگان تظاهرات می‌کنند. شعارها علیه بختیار است، مردم بختیار را نمی‌خواهند. بختیار سعی دارد به مردم بفهماند در انجام وعده‌های خود کوشاست.

*به همین منظور در جلسه‌ مجلس حضور می‌یابد و نمایندگان در حضور بختیار طرح‌های انحلال ساواک و دستگیری نخست‌وزیران و وزیران دولت از سال ۱۳۴۱ تا آن سال که متهم به سوء استفاده از قدرت بودند را تصویب می‌کنند.

*مجلس شورای ملی امروز [با توجه به اینکه بیش از چهل نفر ازنمایندگان استعفا داده بودند] شروع به کار کرد.

*در مجلس دولایحه یکی انحلال ساواک و دیگری تعقیب و دستگیری امرا و وزرای پیشین (از سال ۱۳۴۱) که مرتکب خلاف های غیر قانونی و مردمی شده بودند به تصویب رسید.

*بختیار به هنگام سخنرانی در مجلس شورا گفت: دولت موقت تا شوخی و حرف است، تحمل می کنم …ولی چنانچه بخواهد به حالت جدی به فعالیت ادامه دهد،آنوقت با او مقابله خواهم کرد.

* دکتر سعید، رییس مجلس شورا، در جلسه امروز مجلس اظهار داشت: بازگشت حضرت آیت الله العظمی خمینی، مرجع عالیقدر تشیع را به خاک وطن از طرف خود و عموم نمایندگان خوش آمد می گویم.
 
*با توجه به فرمایش امام مبنی بر راهپیمایی عمومی در تأیید دولت بازرگان، موج راهپیمایی مردم سراسر کشور را فرا گرفت.

*امام خمینی(ره) در سخنانی اعلام کردند: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب اسلامی، عکس العملی مثبت داشته باشند.
 
*در پاسخ به پیام های تشکر از سوی مردم و یا شخصیت ها و گروه های مختلف به مناسبت ورود حضرت امام به کشور، از سوی ایشان پیام تشکری خطاب به عموم انتشار یافت.

*جامعه روحانیت مبارز تهران در اطلاعیه ای مردم را دعوت کرد تا روز نوزدهم بهمن ماه، با شرکت در تظاهراتی گسترده حمایت خود را از مهندس بازرگان اعلام کنند.تشکل های سیاسی دیگر نیز در اطلاعیه هایی با این مضمون به ضرورت شرکت مردم در تظاهرات نوزدهم بهمن ماه تاکید کردند.

*تظاهرات مردم زاهدان، به پشتیبانی دولت مهندس بازرگان، مورد هجوم قرار گرفت. در این حادثه حدود شصت و دو نفر کشته یا زخمی شدند.

*در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشکده افسری، افسران جوان از سوگند وفاداری به شاه معاف شدند.

*بیست و هشت تن ازکادر نیروی هوایی که در خاش زندانی بودند، آزاد شدند.

*وزارت امور خارجه تصمیم گرفت که ایران را از پیمان سنتو خارج کند.

*مطبوعات شوروی از نخست وزیری بازرگان استقبال کردند.

*قیمت نفت در بازار جهان دو برابر شد.

*ژنرال هایزر ایران را ترک کرد.

*امام خمینی(ره) در جمع پرسنل نیروی دریایی درباره استقلال ارتش سخنرانی کردند.

*امام خمینی(ره) در جمع صادرکنندگان خشکبار درباره غارت سرمایه های معنوی و مادی ایران در دوره پهلوی و لزوم پشتیبانی از دولت موقت سخنرانی کردند.

*امام خمینی(ره) در جمع طلاب و کارکنان شرکت نفت درباره وحدت و همبستگی اقشار مختلف مردم، برادری شیعه و سنی و مسؤولیت روشنگری و تبلیغ سخنرانی کردند.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

صبح ۱۷ بهمن ماه ۵۷، غرش فانتوم های جنگی در آسمان تهران به گوش می رسید.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme