https://telegram.me/empireoflies

۱۴ بهمن ماه ۵۷؛ شهردار تهران استعفانامه خود را تسلیم امام(ره) کرد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بهمن ماه ۱۳۵۷، تاریخ نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به نقطه عطف خود رسید و سرانجام مبارزات مردم مسلمان به بار نشست و پادشاهی ۲۵۰۰ ساله و ظلم و استبداد بیش از ۵۰ ساله رژیم پهلوی در ایران، ریشه کن شد و به خواست الهی حکومت جمهوری اسلامی تأسیس شد.

بر همین اساس روزشمار وقایع بهمن ماه سال ۵۷ با توجه به ترک ایران از سوی شاه و وقوع حوادث مهم برای علاقه مندان به تاریخ انقلاب اسلامی دارای اهمیت است که اتاق خبر ۲۴ به بررسی حوادث اتفاق افتاده در روزهای بهمن ۵۷ می پردازد.

برخی از وقایع روز ۱۴ بهمن ۱۳۵۷ در ادامه می‌آید:

حضرت امام(ره) طی یک مصاحبه مطبوعاتی در مدرسه رفاه اعلام کردند: شورای انقلاب حکومت موقت تعیین خواهد شد و حکومت موقت، موظف خواهد بود که مقدمات رفراندم را تهیه کند. همچنین قانون اساسی که تدوین شد، به آراء عمومی گذاشته می‌شود.

ایشان دولت بختیار را غیرقانونی اعلام کردند و گفتند: کاری نکنید که مردم را به جهاد دعوت کنم.

در پی جلسه اعضای شورای انقلاب با حضور امام خمینی، به پیشنهاد اعضا و موافقت امام، مهندس مهدی بازرگان برای نخست وزیری دولت موقت انتخاب شد.

 مهندس بازرگان درباره انتخابش به نخست وزیری دولت موقت اظهار داشت در پی تشکیل جلسه شورای انقلاب در روز ۱۴/۱۱/۵۷، آقای (امام) خمینی ما را مخاطب قرار داده پرسیدند برای نخست وزیری چه کسی را تعیین کنیم؟ … نمی‌دانم آقای مطهری بود یا یکی دیگر از روحانیون شورای انقلاب که مرا پیشنهاد کرد. در هر حال نظر عموم روی من رفت و اگر کسی موافقت نداشت، حرفی نزد. آیت‌الله خمینی تبسم و اظهار خوشوقتی کرده، گفتند به این ترتیب خیالم از دو طرف راحت شد. ظاهرا منظور ایشان از دو طرف، ملیون و روحانیون بود.

تذکر: حضرت امام(ره) مدت‌ها پس از استعفای بازرگان چندین بار در سخنرانی‌های خود گفتند: که انتخاب بازرگان اشتباه بود و من قلبا به این امر راضی نبودم.

مشتاقان زیارت امام خمینی(ره) در مقابل محل اقامت ایشان تجمع کردند.

یونایتد پرس جمعیت مشتاق را بالغ بر چهار و نیم میلیون برآورد کرد.

خبرگزاری فرانسه: بختیار در مصاحبه با لوماتن گفت: بعضی اوقات صبر بهترین تاکتیک است و اگر آیت‌الله خمینی بخواهد در شهر مقدس قم دولت پیشنهادی خود را به وجود آورد، به او اجازه خواهم داد تا دولتی شبیه به واتیکان تأسیس کند.

دستور آزادی سیصد و پنجاه زندانی محاکم نظامی صادر شد.

تظاهرات مردم در برخی از شهرستان‌ها بدون درگیری با مأموران انجام شد.

 دانشجویان ایرانی با حمله به سفارتخانه‌های ایران در آمریکا، لبنان و استرالیا، نسبت به رژیم سلطنتی ایران ابراز انزجار کردند.

چهل تن دیگر از نمایندگان مجلس از مقام خود استعفا دادند.

روزنامه الوطن العربی نوشت: یک ژنرال ارتش به ملاقات شاه در خارج از کشور رفت.

از سوی یاسر عرفات، پیام تبریکی خطاب به حضرت امام(ره) ارسال شد.

آسوشیتد پرس گزارش داد: واکنش کشورهای اسلامی در مقابل بازگشت آیت‌الله خمینی متفاوت بوده است. سادات در مصر گفت: او هیچ آیت‌اللهی در مصر نخواهد داشت. مطبوعات سعودی در این مورد سکوت اختیار کرده‌اند و رژیم بغداد نیز تاکنون موضعی اتخاذ نکرده است تنها قذافی گفت: به محض درخواست کمک از بذل آنچه در امکان دارد، دریغ نخواهد کرد

به مناسبت ورود حضرت امام(ره) به ایران، مراسم جشنی در کشور لیبی بر پا شد.

منابع دیگری نوشتند:

روزنامه کیهان آن روز به نقل از نزدیکان امام خمینی نوشت: جواد شهرستانی شهردار تهران تقاضا کرده بود با امام ملاقات و گفت‌وگو کند. امام خمینی گفت ایشان را بعد از استعفا خواهد پذیرفت. شهردار تهران به دنبال این نظر امام از سمت خود استعفا داد. امام بعد از استعفا، شهرستانی را پذیرفت و با ایشان گفت‌وگو کرد. بعد از پایان این ملاقات شهرستانی گفت بعد از پایان گفت‌وگو، امام خمینی او را مامور اداره شهرداری کرده است.

بختیار که از انتشار این خبر و احتمال این‌که از سوی دیگران سرمشق قرار گیرد، ترسیده بود، در مصاحبه ای شروع به ناسزاگویی به شهرستانی کرد و گفت: «این شخص (شهرستانی) پرونده مفتوح در دادگستری دارد و به دادستان گفته ام آن را به جریان اندازد

شهردار تهران تنها کسی نبود که به مدرسه علوی روی آورده بود.

مسئولان اعتصابی تمام واحدهای دولتی در آنجا بودند. به نحوی که کمیته‌ استقبال از هیچ نظر کمبودی نداشت، روزی ده‏ها خط تلفن و تلکس به هر چه که خواسته می‏شد، متصل می‏گشت.

در میان خاموشی‌های طولانی شهر، کارکنان و مهندسان اداره‌ برق از خاموشی منطقه‌ مجلس که اقامتگاه امام(ره) بود به هر ترتیبی جلوگیری می ‏کردند و کارکنان اعتصابی تلویزیون سرگرم راه‏ اندازی یک فرستنده‌ موقت بودند که می‏توانست منطقه‌ وسیعی از تهران را پوشش دهد و از همان وقت به «کانال انقلاب» مشهور شده بود.

کمیته تنظیم اعتصابات به کارکنان گمرک بازرگان اعلام کرد باید هر چه زودتر کامیون‌های مواد غذایی و احتیاجات ضروری مردم را تخلیه کنند. خانواده‌ گروهی از همافران که چند روز پیش دستگیر شده بودند، بار دیگر در کاخ دادگستری تحصن کردند .از سوی دیگر، رسانه‏‌های گروهی اعلام کردند دولت آمریکا تماس خود را با شاه قطع کرده است و حتی اردشیر زاهدی سفیر شاه که به آمریکا خیلی نزدیک بود را نپذیرفته است.

انتهای پیام/اتاق خبر ۲۴

مشتاقان زیارت امام خمینی(ره) در مقابل محل اقامت ایشان تجمع کردند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme