https://telegram.me/empireoflies

گلوبال ریسرچ: جنگ اقتصادی امریکا علیه ایرانِ مستقل پایان ندارد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: برجام به روز اجرایی خودش رسید و در این بین برخی از دولتمردان در حالی که تصور می‌کنند تمام تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای لغو خواهد شد و روزهای خوب اقتصادی فرا خواهد رسید، گلوبال ریسرچ با اشاره به تلاش امریکا برای از میان برداشتن استقلال ایران و کنترل بر منابع این کشور نوشت: تا زمانی که ایران تلاش دارد به عنوان یک دولت مستقل عمل کند، جنگ اقتصادی علیه این کشور ادامه خواهد یافت، بدین ترتیب شاید تحریم‌های اقتصادی دیگری علیه ایران به بهانه‌های واهی دیگر از سوی اروپا و امریکا در آینده وضع شود.

به گزارش «جوان»، تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای که علیه ایران از اوایل سال ۹۱ وضع شد و به دلیل اوج وابستگی ایران به درآمدهای نفتی و همچنین لغو یکباره بانک‌های ایرانی از سوئیفت فشار قابل ملاحظه‌ای به کشور وارد آمد، طوری که طی بیش از سه سالی که از تحریم‌ها می‌گذرد اقتصاد ایران دچار رکود عمیق شده است و کارشناسان اقتصادی براین باورند که با لغو تحریم‌ها اقتصاد ایران باز هم زمان می‌برد تا دوره نقاهت خود را طی کند.

در این بین اگرچه دولت حسن روحانی با تکیه بر مذاکرات هسته‌ای برای ازمیان برداشتن تحریم‌ها و بهبود اوضاع اقتصادی کشور روی کار آمد اما همانطور که خود دولتمردان اشاره داشتند دوران لغو تحریم‌ها بسیار به درازا کشید و به همین دلیل دولت نتوانست بسیاری از وعده‌های انتخاباتی خود را عملیاتی کند، ‌اما هم اکنون درشرایطی به استقبال لغو تحریم‌ها می‌رویم که رکود در اقتصاد عمیق شده و به دلیل توطئه غربی‌ها و برخی از کشورهای نفتی بهای نفت به زیر ۳۰دلار کاهش یافته است.  از سوی دیگر در حالی تحریم‌ها لغو می‌شود و دولتمردان خوشبین هستند که با رفع تحریم‌ها شرایط اقتصادی برای رشد اقتصاد ایران بهبود یابد که در این بین برخی از تحلیلگران نسبت به امریکا و غربی‌ها چندان خوش‌بین نیستند و براین باورند که امریکا اگر تحریم‌های هسته‌ای را لغو کند، از سوی دیگر تحریم‌های جدیدی را به بهانه‌های واهی دیگر برای ایران دست و پا خواهد کرد، به‌طور نمونه پایگاه اینترنتی گلوبال‌ریسرچ در گزارشی آورده است: تجدید و افزایش تحریم‌های امریکا و اروپا علیه روسیه و تهدید اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، سلاحی است که مدت‌هاست از سوی کشورهای غربی علیه هر کشوری که از سیاست‌های آنها تبعیت نکند، به کار گرفته می‌شود. از کوبا گرفته تا چین و زیمبابوه و ونزوئلا همگی تجربه مواجهه با این تحریم‌ها را دارند.

این پایگاه اینترنتی با اشاره به اینکه برخی به اشتباه امیدوارند که کشورهای متحد امریکا در اروپا به صورت مستقل عمل کنند و تمایل بیشتری نسبت به همکاری با ایران و روسیه از خود نشان دهند، مدعی شده است این طرز فکر خوش‌خیالانه و مبتنی بر ارزیابی‌های اشتباه است زیرا این یک واقعیت غیرقابل تردید است که بخش‌های مختلف اقتصاد کشورهایی که گرفتار تحریم هستند، با مشکل مواجهند، اما رژیم واشنگتن و رژیم‌های وابسته به آن در اروپا به دنبال دستاوردهای بیشتری هستند و تمایل دارند برای رسیدن به این هدف برخی مشکلات را نیز تحمل کنند. این دستاوردهای بیشتر طبیعتاً عبارت است از کنترل کامل منابع ایران و روسیه و کل اوراسیا.  این پایگاه اینترنتی آورده است: آنها امیدوارند با تضعیف حکومت‌هایی که تحت این تحریم‌ها قرار دارند و جایگزین کردن آنها با حکومت‌هایی کاملاً دست نشانده بتوانند از منابع این کشورها بهره ببرند. اما اگر این طرح عملی نشود، طرح‌هایی برای لشکرکشی و جنگ مطرح می‌شود.

امریکایی‌ها مدام از استراتژی «رویارویی و گفت‌و‌گو» استفاده می‌کنند و گاهی خود را به ظاهر آماده همکاری نشان می‌دهند، اما همواره از مذاکرات برای زمینه‌چینی برای مرحله بعدی یعنی تهاجم نظامی استفاده می‌کنند. آنها تاکنون چندین بار این کار را با روسیه انجام داده‌اند و موفق شده‌اند بخش‌هایی از حاکمیت ایران را برای محدود شدن برنامه هسته‌ای‌اش متقاعد سازند اما ایران باید از روسیه و کوبا بیاموزد که هرگز نمی‌توان به امریکایی‌ها اعتماد کرد و آنها همواره زیر میز مذاکره یک طرح مداخله نظامی را پنهان کرده‌اند.  مهم نیست که ایران تا چه حد برای جلوگیری از جنگ از اصول خود کوتاه بیاید. تا زمانی که ایران تلاش دارد به عنوان یک دولت مستقل عمل کند، این برای امریکایی‌ها کافی نیست. جنگ اقتصادی همچنان که ۵۵ سال است علیه کوبا ادامه دارد، علیه ایران نیز ادامه خواهد یافت.

در پایان، در شرایطی برجام اجرا می‌شود که در آستانه این رویداد، بهای نفت در بازار جهانی به دلیل آنچه تحلیلگران اصرار زنگنه بر افزایش صادرات نفت همزمان با لغو تحریم‌ها عنوان می‌کنند، به زیر ۳۰دلار سقوط کرده است، اما در این بین هستند تحلیلگرانی که می‌گویند جنگ اقتصادی امریکا با ایران تمامی ندارد و به‌زودی امریکا بهای نفت را بیش از این دستکاری خواهد کرد.

انتهای پیام/جوان

برجام به روز اجرایی خودش رسید و در این بین برخی از دولتمردان در حالی که تصور می‌کنند تمام تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای لغو خواهد شد و روزهای خوب اقتصادی فرا خواهد رسید.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme