https://telegram.me/empireoflies
«محمد‌رضا پهلوی» با برگزاری مراسم تاج‌گذاری و سپس جشن هنر شیراز و جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی و در نهایت تغییر تاریخ رسمی کشور از هجری اسلامی به شاهنشاهی، عمق عناد خویش با اعتقادات مردم ایران را نشان داد.

گزارش یک جشن اسرائیلی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «محمد‌رضا پهلوی» با برگزاری مراسم تاج‌گذاری و سپس جشن هنر شیراز و جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی و در نهایت تغییر تاریخ رسمی کشور از هجری اسلامی به شاهنشاهی، عمق عناد خویش با اعتقادات مردم ایران را نشان داد. در این جشن، ۲۰ پادشاه و امیر عرب، ۵ ملکه، ۲۱ شاهزاده، ۱۶ رئیس جمهور، ۳ نخست‌وزیر، ۴ معاون رئیس جمهور و ۲ وزیر خارجه از ۶۹ کشور شرکت کردند. مراسم جشن در نهایت گشاده‌دستی و اسراف انجام گرفت و هزینه آن بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شد. اسرائیلی‌ها مبنای تبلیغات خود را برای نفوذ بیشتر در ایران بر زنده نگه‌داشتن نام «کورش» متمرکز کرده و دستگاه رژیم شاه هم هدف برگزاری جشن‌ها را زنده کردن افتخارات ایران که مبدأ اصلی آن را کورش می‌دانستند،‌ مطرح کرده بود. بنابراین، نقطه مشترک رژیم ایران و اسرائیل در زنده نگه‌داشتن نام و یاد کورش تلاقی یافت و هر ۲ رژیم از آن به عنوان وسیله‌ای برای مبارزه با فرهنگ اسلامی استفاده ‌کردند.

بر همین اساس، کنگره بین‌المللی یهود، کمیته‌ای را در اورشلیم برای اداره فعالیت جهانی یهود به منظور یادبود و بزرگداشت ۲ هزار و پانصدمین سال تأسیس شاهنشاهی ایران به دست کورش تشکیل داد که رئوس برنامه کار این کمیته عبارت بود از:

۱- تشکیل کنفرانس‌هایی در کشورهای مختلف جهان به مناسبت برگزاری یادبود
۲- تدوین تاریخ مربوط به کورش براساس منابع و مآخذ یهود از جمله تورات
۳- تدوین برنامه خاصی برای تدریس در مدارس یهود
۴- نامگذاری خیابان‌ها، میادین و مؤسسات اجتماعی در شهرهای مختلف جهان به نام کورش
۵- فعالیت‌های مطبوعاتی بین‌المللی درباره آن یادبود
۶- نامگذاری ۲ جنگل مصنوعی به اسامی کورش کبیر و محمد‌رضا شاه در اسرائیل (توضیح اینکه نامگذاری جنگل در اسرائیل بزرگ‌ترین علامت احترام است)
۷- تخصیص بورس‌هایی به نام کورش کبیر در اسرائیل برای مطالعات و تحقیقات فرهنگی.
درباره نقش اسرائیلی‌ها در جشن‌های ۲۵۰۰ ساله، روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل بر این باور است که فکر اولیه برگزاری جشن از سوی کارشناسان اسرائیلی طرح شده بود. کارشناسان اسرائیلی بودند که برای نخستین‌بار فکر برگزاری جشن را به مناسبت گذشت ۲۵۰۰ سال از تأسیس شاهنشاهی مطرح کردند. هدف‌های این جشن‌ها بویژه اسلام‌زدایی در ایران بود.

البته باید گفت این ادعا بر مبنای شواهدی انکارناپذیر استوار بود: «تدی کولک»، مدیر کل نخست‌وزیری و رئیس اتحادیه توریستی دولت اسرائیل، به ریاست هیأت اسرائیلی برنامه‌ریزی برگزیده شده بود. وی به همراه ۲ نفر دیگر بنا به دعوت «اسدالله علم»، نخست وزیر، روز ۴ مرداد ۱۳۴۱ به تهران عزیمت کردند و پس از ۱۰ روز توقف در ایران و چند بار ملاقات و مذاکره با علم، روز ۱۴ مرداد به اسرائیل بازگشتند. در این سفر، کولک با گردانندگان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله نیز همکاری زیادی داشت. وی در اورشلیم مدعی شده بود که تز اصلی برگزاری این جشن‌‌ها را او در اختیار علم قرار داده است.

«تدی کولک» که بعداً شهردار اورشلیم شد، در پاسخ به درخواست علم توصیه کرد ضمن تأسیس هتل‌ها، جاده‌‌های جدید و وسایل نقلیه مدرن در تخت‌جمشید، ایران باید واقعه مهمی برپا کند تا خارجیان را به این تسهیلات جهانگردی جلب کند. «کولک» بعدها اعتراف کرد که هرگز تصور نمی‌کرد اسراف‌‌کاری‌ای که در جشن‌‌های بیست و پنجمین قرن بنیانگذاری امپراتوری ایران پیش آمد همان است که او توصیه کرد».

هرچند بر خلاف تصور کولک ایده برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله حدود ۵-۴ سال قبل از توصیه وی توسط دیگران طرح‌ریزی شده بود، ‌اما طرح‌های عملی و راهنمایی‌های وی به علم که بعدها ریاست برگزاری این جشن‌ها را بر عهده گرفت، بدون تردید در کیفیت برگزاری این جشن‌ها اثر بخش بوده است. نُت آهنگ کورش ویژه جشن ۲ هزار و پانصدمین سال آغاز پادشاهی کورش توسط «عزرا کیا»- ‌آهنگساز مشهور اسرائیلی- ساخته شده است. کیا- مدیرکل اداری وزارت خارجه- طی نامه‌ای از ابراهیم تیموری- سفیر ایران در اسرائیل- خواسته بود که نت آهنگ کورش را به ایران ارسال کند. در پاسخ، دکتر ابراهیم تیموری طی نامه شماره ۲۳۵، مورخه ۱۰/۱۲/۱۳۴۰ به وزارت امور خارجه می‌نویسد: «سازنده آهنگ مزبور اظهار می‌‌دارد این آهنگ را که با مراجعه به اسناد تاریخی و با زحمت بسیار برای جشن ۲ هزار و پانصدمین سال پادشاهی کورش تهیه و در اینجا به ثبت رسانده است، مایل نیست قبل از موقع آن را منتشر سازد. ولی معهذا حاضر است اگر دعوتی از او و ارکستر ۶۰ نفری او بشود، با کمال میل به تهران مسافرت کرده و ‌آن را برای ایرانیان نیز اجرا نمایند».

منبع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

انتهای پیام/وطن امروز

«محمد‌رضا پهلوی» با برگزاری مراسم تاج‌گذاری و سپس جشن هنر شیراز و جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی و در نهایت تغییر تاریخ رسمی کشور از هجری اسلامی به شاهنشاهی، عمق عناد خویش با اعتقادات مردم ایران را نشان داد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme