https://telegram.me/empireoflies
تعیین روزی در تقویم کشورمان با نام روز ملی خلیج فارس نشان دهنده اهمیت این پهنه آبی برای ایران از یک سو و کشورهای حاشیه آن از سوی دیگر است.

گزارش «نیشن» از اهمیت راهبردی خلیج فارس؛ «خلیج فارس بخشی از فرهنگ، تاریخ و هویت ایران است»

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغپایگاه «نیشن» پاکستان در یادداشتی به تعیین روز «خلیج فارس» در تقویم کشورمان و دلایل اهمیت این پهنه آبی برای ایران، منطقه و جهان پرداخته است.

«نیشن»، می‎نویسد «خلیج فارس برای ایرانیان اهمیت زیادی داشته و دارد و فراتر از یک حوزه آبی است؛ این پهنه آبی بخشی از فرهنگ، تاریخ و هویت ایران و کل منطقه است که نقش مهمی در سیاست و اقتصاد منطقه ایفا می‌کند.»
این منطقه مهم و استراتژیک و رودخانه‌هایی که به آن سرازیر می‌شوند، از نظر تاریخی مکان شکل گیری نخستین تمدن‌های بشری بوده است؛ بنابراین باید از آن به عنوان خانه اجدادی ایرانیان یاد کرد که بیگانگان قادر به مداخله در آن نیستند.
فراتر از آن، خلیج فارس سمبل تمدن، فرهنگ و تاریخی است که ملت‌های منطقه را به هم وصل می‌کند؛ همین اهمیت خلیج فارس است که افراد و سازمان‌های مختلفی را در دهه‌های گذشته به سمت جعل نام برای این پهنه آبی سوق داده است؛ تلاشی که با مخالفت محققان، حقوقدانان، مورخان و دوستداران خلیج فارس مواجه شده و ناکام مانده است.
 
ضمن اینکه اسناد و نقشه‌های جغرافیایی مختلفی به زبان‌های عربی، فارسی، اسپانیولی و … وجود دارند که نام خلیج فارس در آنها درج شده است؛ از این رو سازمان ملل از سال ۱۹۹۰ با صدور قطعنامه‌ها و بیانیه‌های مختلف برنام خلیج فارس تاکید کرده است.
از سوی دیگر در اکتبر ۲۰۱۸، سازمان جهانی مالکیت معنوی، نام خلیج فارس را در یک سند رسمی ثبت کرد.
 
بر اساس این سند که منطبق با قوانین بین المللی است، هیچ فرد، دولت یا سازمانی نمی‌تواند با استفاده از هر عنوان دیگری از خلیج فارس یاد کند.
در ادامه، یادداشت بر اهمیت ویژه اقتصادی بی نظیر این حوزه آبی یاد می‌کند و می‌نویسد «این پهنه آبی دارای منابع دریایی و گونه‌های جانوری و گیاهی با ارزش بی شماری است که حفظ آنها نیاز به تلاش کشور‌های حاشیه خلیج فارس دارد؛ این منطقه همچنین موقعیت استراتژیک اتصال سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا را داشته و یک آبراه مهم بین المللی است که سبب شده تا به بزرگراهی برای تجارت دریایی در منطقه و جهان تبدیل شود، اما از همه مهم تر، خلیج فارس منابع هیدروکربنی فراوانی از جمله نفت و گاز را در اختیار دارد.»
جنبه‌های تاریخی، فرهنگی، اقتصادی، ژئو اقتصادی و ژئوپلیتیکی خلیج فارس حفظ امنیت این خلیج را برای کل منطقه دو برابر می‌کند؛ متأسفانه در چند دهه اخیر، امنیت منطقه در پی حضور ناوگان‌های دریایی به هدایت آمریکا مختل شده و دولت‌های تولید کننده اسلحه به منظور ایجاد رقابت تسلیحاتی، اقدام به ایجاد احساس ترس و ارعاب کاذب کرده‎اند.
به نظر می‌رسد برنامه صلح جمهوری اسلامی ایران با نام «امید صلح هرمز» که به سازمان ملل ارسال شده، راهکاری موثر برای تداوم همکاری‌های کشور‌های حاشیه خلیج فارس، تامین امنیت دریای عمان و «تنگه هرمز»، احترام به حاکمیت ارضی، همزیستی مسالمت آمیز، همسایگی خوب و عدم دخالت در امور داخلی کشورها، ترویج چند جانبه گرایی و اعتماد متقابل برای حفظ صلح، آرامش و امنیت در منطقه باشد.
یادداشت در پایان تاکید دارد که پیام مهمی که امروز باید در جهان منتقل شود، این است که اجازه دهید خلیج فارس همچنان مکانی برای ارتباط مردم منطقه باشد، نه مکانی برای ترس، ابهام و نگرانی از آینده این منطقه.
انتهای پیام/میزان
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme