https://telegram.me/empireoflies

گزارش رادیو ملی آمریکا از پلیس امنیت اخلاقی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: رادیو ملی آمریکا (NPR) با انتشار گزارشی به تخریب طرح پلیس امنیت اخلاقی و ارائه راهکار برای دور زدن پلیس پرداخته است.

در این گزارش آمده است: «همچنان که دمای هوا در ایران افزایش می یابد، لباس های زمستانی به کمدها باز می گردند و گل ها پدیدار می شوند؛ البته آنچه به اصطلاح پلیس امنیت اخلاقی خوانده می شود نیز پدیدار شده است.

با وجود مخالفت حسن روحانی رئیس جمهور ایران، پلیس تهران اعلام کرده است که بیش از ۷٫۰۰۰ افسر پلیس نامحسوس، به دنبال اشخاصی خواهند بود که از قوانین پوشش و اخلاق اسلامی تبعیت نمی کنند. این گروه که گشت ارشاد خوانده می شوند، توان توبیخ و حتی بازداشت اشخاصی که “عفت عمومی را جریحه دار می کنند”، دارند.

برخی می گویند که عدم موفقیت کمپین شکل گرفته برای مخالفت با پلیس امنیت اخلاقی باعث ناامیدی است.»

رادیو ملی آمریکا در ادامه به معرفی نرم افزاری با نام “گرشاد” برای فرار از پلیس امنیت اخلاقی پرداخته و می نویسد: «اپلیکیشن “گرشاد” برای فرار از دست پلیس امنیت اخلاقی در ایران طراحی شده است. در این نرم افزار که برای گوشی های اندرویدی طراحی شده است، کاربر می تواند بر روی یک نقشه دیجیتال، محل استقرار پلیس های امنیت اخلاقی را معین نماید تا دیگر کاربران از ورود به آن محوطه خودداری کنند.

یکی از کاربران این نرم افزار می گوید بسیار خوب است که می بینیم مردم از تکنولوژی برای مقابله با چنین طرح هایی استفاده می کنند هر چند میزان کارایی چنین نرم افزاری زیاد نیست چون روشن است که گشت ارشاد در اماکنی مانند میدان های اصلی، مراکز خرید و … مستقر می شوند.»

پیش از نیز برخی پایگاه های آمریکایی به تبلیغ این نرم افزار پرداخته بودند. پایگاه آمریکایی کوارتز (Quartz)، ضمن پرداختن به این موضوع می نویسد: «جوانان ایرانی از یک اپلیکیشن پیچیده برای پیشگیری از مواجهه با گشت ارشاد استفاده می کنند. در ایران گشت ارشاد، افرادی را که لباس یا رفتار متناسب با قواعد رفتاری اسلامی کشور نداشته باشند، تهدید و ارعاب کرده و برخی اوقات زندانی می نمایند. این نرم افزار به جوانان ایرانی اجازه می دهد تا مکان هایی که گشت ارشاد بیشتر عبور و مرور دارد را علامت گذاری کنند تا دیگران از اسیر شدن در دام ماموران ارشاد در امان باشند.»

پایگاه آمریکایی “ورج” (The Verge) نیز در گزارشی تحت عنوان “این نرم افزار به شما کمک می کند با پلیس اخلاقی ایران مواجه نشوید” به معرفی این نرم افزار پرداخته و نوشت: «نرم افزار جدیدی که برای گوشی های هوشمند طراحی شده به جوانان تهرانی اجازه می دهد از مواجهه با پلیس امنیت اخلاقی جلوگیری کنند؛ پلیسی که به خاطر اذیت و آزار هر کسی که رفتار یا پوشش مناسب با قوانین سختگیرانه اسلامی نداشته باشد، بدنام شده است.»

انتهای پیام/جام نیوز

«عدم موقفیت کمپین شکل گرفته برای مخالفت با پلیس امنیت اخلاقی باعث ناامیدی است…»

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme