https://telegram.me/empireoflies

گاردین: با اعدام شیخ نمر اینک توپ در زمین ایران است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: یک روزنامه انگلیسی در گزارشی پیرامون اعدام روحانی برجسته شیعه عربستانی و واکنش احتمالی ایران نوشت: منافع ملی ایران سکوت و واکنش سنجیده نشان دادن به‌ آخرین رویداد رخ داده از سوی عربستان سعودی را می‌طلبد.

روزنامه انگلیسی «گاردین» در مطلبی با اشاره به اعدام «شیخ نمر» روحانی برجسته شیعه عربستان سعودی به دست این رژیم نوشت: تبعات اعدام گسترده دولت عربستان فراتر از استان شرقی این کشور، زادگاه شیخ نمر، برجسته‌ترین روحانی شیعه عربستانی که در بین اعدام شدگان قرار داشت، حس خواهد شد.

بر این اساس، برخلاف بسیاری از سنی‌های همگام با القاعده که به همین خاطر اعدام شدند، شیخ نمر از فعالان مقاومت بدون خشونت  در مخالف با دولت عربستان سعودی بود که در سال ۲۰۱۲ میلادی به خاطر انتقاد از سلطنت آل سعود دستگیر شد.

گاردین نوشت: کشورهایی چون آمریکا و بحرین که روابط نزدیک با بحرین دارند، اینک از اقدام خلاف حقوق بشر آل سعود منفعل هستند. البته انزجارهای عمومی ناراحتی آن‌ها را افزایش می‌دهد اما  آن‌ها تنها به خاطر یک روحانی شیعه اتحاد راهبردیشان را با عربستان رها نخواهند کرد.

این رسانه انگلیسی در ادامه با اشاره به اقدام‌های احتمالی ایران نوشت: ایران می‌تواند با بهره‌برداری دیپلماتیک از این موضوع تبلیغاتی را علیه عربستان شروع کرده و برحسب عادتش این حرکت ریاض را نامشروع و غیر مسئولانه خطاب نماید. حملات لفظی ایران در صورت هدفمند بودن،  احتمالا افکار عمومی در بحرین و شرق عربستان سودی را شعله‌ور کرده و منجر به بروز بی‌ثباتی و تظاهرات بزرگتر در این کشور خواهد شد.  ایران ممکن است با توجه به مریض بودن ملک سلمان در پی تشدید اختلاف‌های گزارش شده در خاندان آل سعود باشد.

گاردین در خاتمه گزارش خود نوشت: اگر تندروهای ایران مسیر خود را بروند، آنگاه ملک سلمان با کردار ناشایستش به خود آسیب رسانده است. ایران همچنین می‌تواند افزایش فشارهای اقتصادی بر ریاض را به ریختن فراوان نفت به بازار به اجرا گذارد. البته شاید این کشور تصمیم گیرد با حمایت نظامی از حوثی‌های شیعه در یمن که علیه سعودی‌ها در این کشور می‌جنگند، و  به طور تصادفی یا غیر تصادفی ریاض شنبه از پایان آتش‌بس در نبرد خود علیه آن‌ها خبر داد، دست به مقابله به مثل بزند. ایران گزینه‌های دیگری نیز دارد و آن بکار گیری حزب‌الله لبنان در سوریه علیه نیروهای ضد دولتی تحت حمایت عربستان سعودی است هرچند که این کشور با اتخاذ لفظ آشتی جویانه از تمایل خود برای همکاری با غرب برای پایان دادن به باتلاق سوریه خبر داده است. البته منافع ملی ایران سکوت و واکنش سنجیده نشان دادن به‌ آخرین رویداد رخ داده از سوی عربستان سعودی را می‌طلبد.

انتهای پیام/فارس

یک روزنامه انگلیسی در گزارشی پیرامون اعدام روحانی برجسته شیعه عربستانی و واکنش احتمالی ایران نوشت: منافع ملی ایران سکوت و واکنش سنجیده نشان دادن به‌ آخرین رویداد رخ داده از سوی عربستان سعودی را می‌طلبد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme