https://telegram.me/empireoflies
یک روزنامه انگلیسی فاش کرد، اختلافات شاه سعودی و ولی‌عهد او هر روز و پررنگ‌تر می‌شود.

گاردین: اختلافات سلمان و پسرش افزایش یافته است

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغنشانه‌های بروز اختلاف میان «سلمان بن عبدالعزیز آل سعود» شاه عربستان سعودی و پسر و ولی‌عهدش «محمد بن سلمان» روز به روز نمایان‌تر ‌می‌شود. ملک‌سلمان در سفر به مصر تیم امنیتی خود را تغییر داد و از سوی دیگر بن‌سلمان در بازگشت پدرش از مصر به استقبال او نرفت.

روزنامه «گاردین» با ذکر مطلب فوق به نقل از یک «منبع مطلع» نوشت، مشخص شده است که طی هفته‌های اخیر، سلمان و فرزندش محمد در سیاست‌های کلان کشور، نظیر جنگ یمن به اختلاف برخورده‌اند.

این منبع گفته، این اختلافات از زمان قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی در ترکیه شدت گرفته است. «سیا» (CIA) معتقد است این قتل به دستور بن‌سلمان رخ داده است. با این حال تنش‌ها زمانی به اوج رسیده که در اواخر فوریه (اوایل اسفند) شاه سعودی به مصر رفت. در آن‌جا یکی از مشاورانش به او خبر داد، احتمال وقوع تحرکاتی علیه او وجود دارد.

طبق این گزارش، اطرافیان او به‌قدری در خصوص تهدید احتمالی مضطرب بودند که تیم امنیتی ملک سلمان را با ۳۰ محافظ دست‌چین شده در وزارت کشور تعویض کردند. این حرکت در پاسخ به نگرانی در خصوص وفاداری برخی از اعضای تیم امنیتی تعویض شده به بن‌سلمان انجام شد.

مشاوران ملک‌سلمان، کارکنان امنیتی مصری را نیز که در این کشور از وی محافظت می‌کردند مرخص کردند. به گفته این منبع، کدورت پدر و ولی‌عهد زمانی واضح‌تر شد که هنگام بازگشت ملک سلمان از مصر، بن‌سلمان به استقبالش نرفت.

ولی‌عهد که طبق آداب و رسوم، در غیاب ملک‌سلمان جانشین وی است، دو تغییر عمده در کارکنان ایجاد کرد. یکی از این تغییرات، گماشتن یک زن به‌عنوان سفیر عربستان در آمریکا و دیگری منصوب کردن (خالد) برادر تنی خود به‌عنوان معاون وزیر دفاع بود. تغییر دوم موجب تمرکز قدرت در یک شاخه از خاندان حاکم شد. این کار که بدون اطلاع ملک‌سلمان انجام شد خشم وی را برانگیخته است.

در عربستان سعودی، معمولا تمامی قراردادها با نام شاه اعلام (عمومی) می‌شود اما در ۲۳ فوریه، بر روی حکم‌های صادر شده «جانشین شاه» نوشته شده بود. به گفته فردی متخصص، عنوان جانشین شاه دهه‌ها بود که استفاده نشده بود. به گفته منبعی آگاه، شاه و همراهانش از طریق تلویزیون در جریان تغییرات انجام شده قرار گرفتند.

طبق این گزارش، ملک‌سلمان در تلاش است آسیب‌های وارده به حکومتش پس از قتل خاشقچی را ترمیم کند. حامیان شاه او را به تصمیم‌گیری بیشتر در امور کشور سوق می‌دهند تا از قدرت یافتن بیشتر ولی‌عهد جلوگیری شود.

محمد بن‌سلمان، ماه گذشته با (رفتن به مسجدالحرام و) پا گذاشتن بر روی بام خانه کعبه، خشم (برخی) مردم عربستان را برانگیخت. برخی بزرگان دینی اعتراضشان را به ملک‌سلمان اعلام کردند و گفتند این حرکت بسیار ناشایست بود.

این منبع آگاه به گاردین گفت این دو در زمینه سیاست خارجی هم اختلافات چشم‌گیری دارند. مانند رفتار با اسیران جنگ یمن و پاسخ سعودی‌ها به اعتراضات «الجزایر» و «سودان». ملک‌سلمان اظهار داشته با رویکردهای ولی‌عهد در سرکوب معترضان مخالف است.

به نظر «بروس ریدل» مدیر پروژه اطلاعاتی «بروکینگز» که ۳۰ سال سابقه کار در سازمان سیا را دارد در این‌باره گفت: «از یک ولی‌عهد سالم انتظار می‌رود از پدرش در بازگشت از سفری خارجی استقبال کند، این کار نشانه احترام و یک‌پارچگی دولت است. خانواده سلطنتی به دقت بررسی خواهد کرد که معنی این کار چه بوده است».

اما از نظر تحلیلگری دیگر به نام «نیل کویلیام» که از کارکنان برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای اندیشکده «چتم هاوس» است چیز دیگری است. از نظر او، تغییر سفیر عربستان در واشنگتن در غیاب شاه امری تأیید شده است و منافاتی با قانون و رسوم عربستان ندارد. وی معتقد است با این‌که عدم حضور بن‌سلمان در فرودگاه مصداق شکستن رسوم تشریفات است، ممکن است دلایل زیادی برای آن وجود داشته باشد.

انتهای پیام/فارس

یک روزنامه انگلیسی فاش کرد، اختلافات شاه سعودی و ولی‌عهد او هر روز و پررنگ‌تر می‌شود.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme