https://telegram.me/empireoflies

گابریل گارسیا مارکز درباره محمدرضا شاه پهلوی چه نوشت؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغبا خروج محمدرضا شاه پهلوی از ایران و پیروزی انقلاب مردمی در سال ۱۳۵۷، ایران به کشورهای اروپایی و امریکایی هشدار داد که از پذیرش شاه در کشور خود و اعطای پناهندگی به او خودداری کنند تا پس از انقلاب نیز، روابط ایران با کشورها دوستانه بماند.

پس از این هشدار هیچ یک از کشورهای اروپایی حاضر نشد به شاه اجازه ورود به کشور خود را بدهد.

امریکا نیز در ظاهر امر نشان داد که شاه را نپذیرفته اما با افشاگری رسانه ها مشخص شد که چنین نشده است. افشای ورود شاه به خاک امریکا بهانه ای شد تا انقلابیون خشمگین وارد سفارت امریکا شوند.

گابریل گارسیا مارکز، مشهورترین نویسنده تمام نیمه دوم قرن بیستم و برنده نوبل ادبیات، در کتاب مشهور «یادداشت های ۵ ساله» نوشت که سفر شاه به امریکا پوست خربزه ای بوده که جمهوری خواهان و شخص دیوید راکفلر، بانک دار سرشناس امریکایی و دوست نزدیک شاه، زیر پای جیمی کارتر گذاشتند چون می دانستند او را گرفتار می کند و همین اتفاق هم افتاد و گرفتارتر از گرفتار شد.

به نوشته سایت عصر ایران، برخی از نزدیکان رییس جمهوری وقت امریکا البته عواقب این پذیرش را به کارتر یادآور شدند ولی رییس جمهور امریکا تحت فشار قبول کرد منتها قرار شد که شاه را با نام مستعار وارد امریکا کنند تا رسانه ها با خبر نشوند و حتی او را در یک بیمارستان روانی بستری کردند تا کسی بویی نبرد. حال آن که دوستان راکفلر به سرعت روزنامه ها را مطلع کردند و یک رسوایی بزرگ پدید آمد.

در خاطرات فرح دیبا هم آمده که چون بیمارستان مخصوص بیماران روانی بود پنجره ها با آهن مسدود شده و او را کلافه کرده بود.

ادعای مارکز را تاکنون کسی تکذیب نکرده است.

اساسا بیماری شاه به گونه ای نبوده که نیز باشد حتما در امریکا درمان شود و در مکزیک هم قابل درمان بوده. حتی می شد در نهایت پزشک جراح اعزام شود.

سفر شاه به امریکا سرانجام سفر نکبت باری شد. هم باعث شد رابطه ایران و امریکا قطع شود و هم اینکه امریکایی ها شاه را بیرون انداختند تا در نهایت به مصر رفت و در آنجا عمل شد اما از دنیا رفت.

انتهای پیام/

ادعای مارکز را تاکنون کسی تکذیب نکرده است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme