https://telegram.me/empireoflies

کودکان عصر دیجیتال

به گزارش «امپراتوری دروغ»، بچه‌های امروزتفاوت زیادی با بچه‌های قدیم دارند. قدیم که می‌گوییم منظورمان ١٠ سال پیش است نه بیشتر.

بچه‌های امروزی قبل از اینکه راه‌رفتن را یاد بگیرند، کارکردن با تبلت و موبایل را یاد می گیرند. درحالی‌که سنی ندارند با نام بازی از بچه مراقبت می‌کنند، ماشین می‌رانند، پازل حل می‌کنند، آن‌ها که بیشتر می‌فهمند بازی‌های استراتژیک انجام داده و برای خود در یک جزیره حکومت راه می‌اندازند.

به‌طور حتم اطراف شما نیز از این دست بچه ها یافت می‌شود که با دیدن آن‌ها تعجب و تحسین یا حسرت را در ما برمی‌انگیزند؛ که چرا دوران کودکی ما به سادگی گذشت و در حال گرگم به هوا، فوتبال و قایم باشک و بازی‌های کوچه‌ای
بودیم.

حال سوال اینجاست، کودکی ما بهتر و سالم‌تر بود یا بچه‌های امروز؟در این مجال نمی‌خواهیم بحث کارشناسی و روان‌شناسی کودک داشته باشیم اما اشاره به چند نکته کوتاه خالی از لطف نیست.

١- لازمه رشد سالم جسمی یک کودک انجام بازی‌های پرتحرک، مهیج و شاد است.

٢- بلوغ اجتماعی هر فرد ریشه در دوران کودکی دارد و هرچه فرد در کودکی بیشتر در تعامل با سایر هم‌سن‌وسالان خود باشد، قطعا در آینده از روابط اجتماعی بهتری برخوردار است.

٣- تداوم استفاده از وسایل مدرن الکترونیکی باعث انزوا، خستگی روحی، مشکلات بینایی، بی‌تحرکی که سبب افزایش وزن و بسیاری مشکلات دیگر می‌شود.

۴- بیشتر بازی‌ها و نرم‌افزارها براساس سبک زندگی غربی ساخته شده‌اند و تناسبی با زندگی کنونی و روزمره ایرانی‌ها و البته مسلمانان ندارند که این خود آسیبی به مراتب جدی است.

۵- ایجاد تشویش و دغدغه و نگرانی‌های ذهنی یکی از مشکلات بازی‌های کامپیوتری است که به‌خصوص در بازی‌های اکشن و ماجراجویی بیشتر مشاهده می‌شود.

۶- تغییر تعاملات اجتماعی کودکان از فضای واقعی به مجازی، معضلی است که علاوه بر کودکی در دوران نوجوانی، بلوغ و حتی بزرگ‌سالی مشکلات اجتماعی خود را نشان خواهد داد.

٧- صرف هزینه‌های گزاف برای خرید این لوازم، بار سنگینی است بر دوش خانواده‌ها که به مشکلات اقتصادی این دوره اضافه می‌شود.

با این‌همه معایب که فقط گوشه‌ای از آن ذکر شد، چرا بازهم باید مانند بسیاری دیگر از فناوری‌های وارداتی که بدون فرهنگ‌سازی وارد جامعه ما شده‌اند و آسیب‌های جدی وارد کرده اند، در این مورد نیز ضربه بخوریم. حال که مسئولان و تصمیم‌سازان برنامه‌ای جدی برای این موضوع ندارند، باید به نقش خانواده اشاره کرد و خواست که پدران و ‌مادران در کنترل این آسیب و برای داشتن آینده‌ای بهتر دست به کار شوند. هنوز دیر نشده است و به قول معروف «ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است.»

انتهای پیام/شهرآرا

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme