https://telegram.me/empireoflies

یک‌ سوم کودکان سرزمین‌های اشغالی شب‌ها گرسنه می‌خوابند +عکس

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: بنابر تازه‌ترین گزارش‌ها، بیش از ۱٫۷ میلیون نفر در اسرایییل امروز در فقر به سر می‌برند و این حدود ۲۲ درصد جمعیت این موجودیت نامشروع را در بر می‌گیرد.

بر مبنای گزارش سالانه فقر که از سوی «مؤسسه بیمه ملی»، در روز چهارشنبه بر مبنای داده‌های «اداره مرکزی آمار اسراییل» منتشر شد، در پایان سال ۲۰۱۴، ۱٫۷۰۹٫۳۰۰ نفر شامل ۴۴۴٫۹۰۰ خانواده و ۷۷۶٫۵۰۰ کودک در سرزمین‌های اشغالی زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

پروفسور شلومو یوسف، مسؤول «موسسه بیمه ملی»، و وزیر رفاه این رژیم، «حییم کاتز»، این گزارش را روز چهارشنبه ارایه کردند که یک بار دیگر چهره سیاه فقر را در اسراییل (که رسانه‌های غربی تحت تسلط صهیونیست‌ها آن را ستاره درخشان دموکراسی منطقه می‌خوانند) نشان می‌دهد. بر مبنای این گزارش، شمار خانواده‌هایی که زیر خط فقر به سر می برند از ۱۸٫۶ در ۲۰۱۳، به ۱۸٫۸ در ۲۰۱۴  و فقر در میان سالخوردگان از ۲۲٫۱ در ۲۰۱۳ به ۲۲٫۳ در ۲۰۱۴ رسیده است.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

طبق این گزارش، سطح استاندارد زندگی بر اساس درآمد سرانه متوسط در دسترس، ۲٫۴ درصد افزایش یافته که نشان از بالا رفتن خط فقر است. یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که یک فرد با درآمد ماهیانه کم‌تر از ۳۰۷۷ شِکِل جدید (واحد پول اسراییل) و زوجی با درآمد کم تر از ۴۹۲۳ شِکِل در ماه، زیر خط فقر قرار دارند. در حالی که یک خانواده ۵ نفره باید ۹۲۳۰ شِکِل در ماه درآمد داشته باشد تا فقیر محسوب نشود.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

این داده‌ها، شکاف تکان‌دهنده‌ای را میان وضعیت مالی گروه‌های مختلف جمعیتی هم نشان می‌دهد. فقر در میان خانواده‌های فوق-متعصب یهودی، شامل ۵۴ درصد جمعیت آن‌هاست. در جمعیت عرب اسراییلی هم ۵۲٫۶ درصد جمعیت، فقیر هستند که در ۲۰۱۳ این درصد ۵۱٫۷ بود. دو سوم کودکان در این دو گروه جمعیتی در فقر به سر می‌برند.

یک سوم کودکان در اسراییل شب‌ها گرسنه می‌خوابند

خاخام «یخیل اِکشتاین»، موسس و رییس موسسه «همدلی بین‌المللی مسیحیان و یهودیان»، درباره این گزارش نوشت:

«محتوای گزارش تکان‌دهنده است، اما غافلگیرکننده نیست. فقرا در اسراییل آن قدر برای حکومت بی‌اهمیت هستند که همه انرژی و وقت خود را صرف ارتقاء وضع ثروتمندان و طبقه متوسط می‌کند. اما رنج صدها هزار سالخورده، کودک و خانواده‌های فروپاشیده زیر بار فقر، نه تنها یک لکه ننگ، که تهدیدی برای استقامت اجتماعی در اسراییل است. حکومت باید تکانی به خود بدهد و برنامه جامعی برای کاهش فقر با اهداف روشن و منابع متناسب ارایه دهد.»

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

«گیدی کروخ»، مدیرعامل بانک ملی غذا (لِکِت ایررایل) هم این گزارش را یک هشدار بزرگ می داند:

«حکومت تلاشی برای حل بحران انجام نمی‌دهد. سال به سال بیمه ملی گزارش خود را ارایه می‌دهد و هیچ کاری صورت نمی‌گیرد. اعانه دادن به کودکان، مانند گذاشتن باند کمک‌های اولیه روی یک زخم اجتماعی است. شکاف در کشور رو به گسترش است، در حالی که حکومت هیچ توجهی به این موضوع نمی‌کند.» او معتقد است که تنها سازمان‌های غیرانتفاعی در سرتاسر اسراییل هستند که خود را وقف کمک به فقراء کرده‌اند و از سوی حکومت هم هیچ کمکی دریافت نمی‌کنند. او در نهایت خطر فقر و گرسنگی را بسیار بیش‌تر از خطر دشمنان خارجی برای اسراییل خواند.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند
گیدی کروخ؛ رییس بانک ملی غذا

گفتنی است که رژیم صهیونیستی از نظر سطح فقر، در میان ۳۴ کشور عضو «سازمان همکاری و توسعه اقتصادی» تنها مکزیک را در بالای خود دارد. از نظر فقر کودکان تنها وضع ترکیه از اسراییل خراب‌تر است. در ۲۰۱۴، درصد خانواده‌های فقیر، از ۱۲٫۵ به ۱۳٫۱ رسید. نویسندگان گزارش، این امر را در وهله اول، به کاهش سطح اشتغال و افزایش خانواده‌های «تک-درآمدی» (تنها یکی از اعضای خانواده شاغل) ربط می‌دهند که درصد این خانواده‌ها از ۲۹٫۵ در ۲۰۱۳ به ۳۰٫۲ در ۲۰۱۴ رسیده است. عمق فقر (فاصله  حداقل درآمد تا خط فقر) از ۳۲٫۸ به ۳۸٫۶ بالا رفته و فقر شدید (شاخص نشان‌دهنده فقیرترین شهروندان) ۱۰ درصد افزایش داشته است.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

همزمان با انتشار گزارش، رهبر حزب اپوزیسیون «اتحاد صهیونیستی» در کنست، «اسحاق هرتسوگ»، خواستار تشکیل «کمیسیون پیگیری» علیه نخست وزیر نتانیاهو شد:

«گزارش‌های فقر، متاسفانه، مرا شگفت‌زده نکرد. من وزیر رفاه بودم، گزارش‌های زیادی دیده‌ام، ولی از آن بیشتر، خودم شخصا به اطراف کشور رفته  و این آدم‌ها را دیده‌ام که گدایی می‌کنند. ما دوست داریم درباره فقر حرف بزنیم، ولی واقعا از فقرا خوشمان نمی‌آید. فقر در اسراییل یکی از بالاترین نرخ‌ها را در غرب دارد و دلیل خوبی هم برای این مساله هست. نتانیاهو کل طبقات شهروندان را در ۲۰۰۳ به سوی فقر هل داد و همین کار را در ۲۰۱۳ تکرار کرد.»

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند
اسحاق هرتسوگ؛ رهبر حزب اپوزیسیون

وزیر رفاه این رژیم، «حییم کاتس» (از حزب لیکود) هم پنهان شدن پشت بهانه‌ها را بی‌فایده دانست. وی تنها اظهار امیدواری کرد که سال بعد موفق به کاهش سطح فقر شوند. «الی الانوف»، عضو کمیته کار، رفاه و سلامت کنست هم معتقد است که این گزارش «نیاز اسراییل را به کاهش فوری و چکشی فقر اثبات و توجیه می‌کند.»

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند
حییم کاتس؛ وزیر رفاه اسراییل

«آریه دِری»، رهبر حزب شاس و وزیر اسبق دارایی، یئیر لاپید وزیر پیشین را مسؤول فقر اشاره شده در گزارش دانست و مدعی شد که تلاش‌های خود او در کابینه نتانیاهو فقر را در سال ۲۰۱۵ کاهش داده است.

اما جالب‌ترین نظر از آن «بیزالل اسموتریچ»، عضو کنست از حزب دست راستی «خانه یهودی» (هم‌پیمان نخست وزیر) است که سعی کرده با سفسطه واقعیت فقر را توجیه کند:

«شکی نیست که فقیر امروز کم‌تر از فقیر ۲۰ سال پیش فقیر است! با رشد مستمر در اسراییل امروز، درست است که اغنیاء غنی‌تر می‌شوند، اما فقرا هم غنی‌تر از همیشه می‌شوند.»

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند
بیزالل اسموتریچ از حزب خانه یهودی

او خشم ابراز شده از انتشار گزارش را «عوام‌فریبانه» خواند: «در نهایت، ما باید گزارش را مورد نظر قرار دهیم، ولی همچنین این را هم در نظر داشته باشیم که امروز بهتر از همیشه است. امروز همه افراد نسبت به قبل غنی‌تر هستند!»

واقعیت این است که در سال ۲۰۰۸، در پی بحران اقتصادی در آمریکای شمالی و اروپا که بانک‌ها را ورشکسته و مشاغل را نابود کرد، اقتصاد اسراییل تقریبا دست نخورده باقی ماند. در دو سه سال بعد از ۲۰۰۸، رشد اقتصادی این رژیم بر عکس روند غرب ادامه داشت به نحوی که در سپتامبر ۲۰۱۲، نتانیاهو اقتصاد اسراییل را «جزیره» ثبات خواند.

اما وقتی در می ۲۰۱۳، «OECD» گزارشی منتشر کرد که در میان ۳۴ کشور عضو این سازمان، اسراییل از همه فقیرتر بود، بسیاری دچار حیرت شدند. در پایان ۲۰۱۲، اسراییل با شاخص فقر ۲۱ درصد حتی از مکزیک، ترکیه، اسپانیا و یونان هم فقیرتر بود. این گزارش صدر خبرها را در اسراییل به خود اختصاص داد ولی مقامات اسراییلی واکنشی توام با تحقیر و بی‌خیالی به آن نشان دادند. آن‌ها می‌گفتند که چطور می‌شود که کشوری که نرخ رشد ۲ برابر کشورهای توسعه یافته دارد، یک پنجم مردم آن در فقر به سر ببرند.

اما حقیقت این است که از چند سال قبل، برخی کارشناسان اقتصادی در درون این رژیم نسبت به معضلات اساسی در بازار کار این کشور هشدار داده بودند که منجر به افزایش سطح فقر می‌شود. نرخ اشتغال در اسراییل از همه کشورهای «OECD» پایین‌تر است و همان طور که گفته شد، پایین‌ترین آمار اشتغال هم مربوط به اعراب و یهودی‌های افراطی (هاردی‌ها) است.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند
یهودیان هاردی

 بر اساس تحقیق «مرکز مطالعات سیاست‌گذاری اجتماعی توب»، در سال ۲۰۱۱، نرخ اشتغال در مردان هاردی تنها ۴۸ درصد و در میان زنان عرب اسراییلی تنها ۲۸ درصد بود. این درصد در میان زنان عربی که دوران دبیرستن را تمام نکرده‌اند، تنها ۵ درصد است. با این که این شاخص در میان زنان هاردی نسبت به زنان عرب فاقد دیپلم بیشتر است، اما درصد آن تنها ۱۶ است. از آن جا که نرخ مشارکت در میان مردان هادری و زنان عرب پایین است، فقر در اقشاری متمرکز می‌شود که فرزندان بیشتری دارند و گرایش آن‌ها به به رفتن سر کار (اگر کاری باشد) هم پایین‌تر می‌آید.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

البته وضع در میان مردان هاردی همیشه به این منوال نبوده است. تا دهه ۱۹۸۰، ۹۰ درصد مردان هاردی شاغل بودند، ولی در ۳۰ سال گذشته به شدت سطح اشتغال در میان آن‌ها کاهش یافته است. «دان بن داوید»، استاد اقتصاد در دانشگاه تل آویو، معتقد است که یکی از مهم‌ترین دلایل این کاهش، افزایش نفوذ هاردی‌ها در سیاست و جذب یارانه‌ها و تسهیلات مختلف به این قشر بود تا آن‌ها بیش از پیش به مطالعات دینی خود برسند. آن‌ها حتی از خدمت سربازی هم معاف هستند در نتیجه روز به روز بیشتر از جامعه مدرن اسراییل منزوی می‌شوند.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

به علاوه، سیستم تحصیلی مستقل آن‌ها که آموزش‌های پایه زندگی مدرن مثل ریاضیات، کامپیوتر و زبان خارجی چندان جایگاهی در آن ندارد، به این انزوا و همچنین عدم جذب در موسسات دولتی عمدتا سکولار این رژیم کمک کرده است. با این حال، فقر در میان هاردی‌ها، به دلیل دریافت اعانات و تسهیلات دولتی تا سال ۲۰۰۲ چندان به چشم نمی‌آمد. در سال ۲۰۰۰، در پی انتفاضه دوم فلسطینی‌ها و ایجاد بحران عمومی در اقتصاد اسراییل، این اعانات و کمک‌های دولتی کاهش قابل ملاحظه‌ای یافت و هیچ‌گاه به سطح قبل نرسید.

اما برخی تحلیل‌گران اقتصادی در اسراییل هم برجسته کردن نقش مردان هاردی و زنان عرب را در افزایش سطح فقر اشتباه می‌دانند و آن‌ها را قربانی اقتصاد ناسالم می‌بینند. مثلا «شلومو سونیرسکی» از مرکز تحقیقات غیردولتی «آدوا» معتقد است که زمانی نرخ اشتغال زنان عرب از زنان یهودی هم بیشتر بود و آن‌ها عمدتا در کارخانجات نساجی جلیله فعال بودند، ولی به دلیل تعطیلی یا انتقال این کارخانه‌ها به اردن، بیکاری زنان عرب افزایش چشم‌گیر یافت. او مشکل را در عدم توزیع متوازن صنایع بزرگ در اسراییل به طور خاص و توسعه نامتوازن به طور عام می‌داند.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند
زنان عرب شاغل در سرزمین‌های اشغالی

حقیقت فقر در اسراییل، از اوایل دهه ۱۹۹۰ خود را نمایان ساخت. تا پیش از آن،  یک نوع سوسیالیزم خاص بر اقتصاد این رژیم حاکم بود که تمرکز آن بر عدالت در توزیع و بالا بودن هزینه‌های رفاهی دولتی قرار داشت. با حرکت اسراییل به سوی اقتصاد سرمایه‌داری و کم‌رنگ‌شدن سوسیالیزم در طول دهه ۱۹۹۰، نرخ فقر اسراییل به طور مداوم بالا رفت. شمار خانواده‌های فقیر اسراییلی در طول این دهه به ۴٫۴ درصد رسید که بیشترین رشد فقر در میان کشورهای توسعه‌یافته محسوب می‌شد. از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱، بودجه رفاهی دولت برای پوشش دادن فقر از ۵ میلیارد به ۱۰ میلیارد رسید. با این حال، بر شمار جمعیت فقیر به صورت پیوسته اضافه شد و یک شکاف اجتماعی-اقتصادی محسوس در جامعه اسراییل به وجود آمد.

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

در فاصله ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵، فقر کودکان به ناگهان ۵۰ درصد افزایش یافت و به ۳۵ درصد کل جمعیت کودکان رسید (آمار بیمه ملی و اداره مرکزی آمار). در سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴، این روند فقر به ناگهان عمق زیادی هم پیدا کرد که علت آن کاهش شدید خدمات رفاهی دولتی، توسط وزیر دارایی وقت، همین بنیامین نتانیاهو، بود. این همزمان با بحران سراسری در اقتصاد اسراییل به واسطه انتفاضه دوم  فلسطینی‌ها بود. اما مساله فقط فقر نبود. در سال ۲۰۰۴ اسراییل بزرگ‌ترین شکاف فقیر-غنی را در بین کشورهای صنعتی، بعد از تایوان، داشت. شکاف درآمدی در اسراییل دو برابر ایالات متحده بود که خود به داشتن شکاف عمیق میان دهک‌های بالا و پایین جامعه مشهور است.

یکی دیگر از عواملی که برای آمار بالای فقر در اسراییل ذکر می‌شود، نرخ بالای مالیات در این رژیم است. در سال ۲۰۱۳، فردی با پایه حقوق ماهیانه ۸۸۰ دلار، می‌بایست حدود ۴۰۰ دلار مالیات می‌پرداخت. کسر مالیات از درآمد، به راحتی می‌توانست چنین فردی را به زیر خط فقر (۴۴۵ دلار برای ۲۰۱۳) بکشاند. در سال ۲۰۱۵ پایه حقوق از طرف دولت حدود ۱۲۲۰ دلار تعیین شده است. دولت اخیرا تصویب کرده که این حداقل حقوق برای ۲۰۱۷ به ۱۳۹۰ دلار برسد. این یعنی هر خانواده معمولی اسراییلی متوسط رو به پایین، برای حفظ سطح فعلی زندگی (که به سختی در حد تامین معاش است) باید بیش از پیش تلاش کند.

«گلدی اشترنبوخ» مدیر روابط خارجی موسسه «مئیر پانیم» (سازمان غیردولتی پیشرو در مبارزه با فقر کودکان و سالخوردگان در اسراییل) چندان به سر و صداهای برخاسته از این گزارش خوش‌بین نیست:

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

«این وقت سال، حکومت‌ها درباره فقر معرکه می‌گیرند. سیاستمداران یک فستیوال رادیویی بحث درباره طرح‌ها و برنامه‌های پیشرفته خود برای مقابله با فقر راه می‌اندازند.»

سالانه ۴۰۹٫۵۰۰ وعده غذای گرم فقط توسط موسسه «مئیر پانیم»، و از طریق شبکه رستوران‌های رایگان آن، و ۱۷۴٫۰۰۰ وعده غذا از طریق ارسال به خانه‌های سالخوردگان و از کار افتادگان، و ۸۲٫۰۰۰ وعده ناهار برای کودکان (از طریق باشگاه‌ها و فروشگاه‌های مشخص مواد غذایی به مناسبت اعیاد و دیگر مناسبت‌ها) تهیه می‌شود. اشترنبوخ مشاهدات میدانی خود را بسیار تلخ می‌داند:

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

«در ۱۰ سال اخیر که من در این سازمان کار کرده‌ام، زندگی شهروندان اسراییل وخیم‌تر شده است. به طور روزافزون، زوج‌های شاغل به ۶ ناحیه تحت پوشش ما در سراسر اسراییل (سرزمین‌های اشغالی) برای دریافت غذا مراجعه می‌کنند. وقتی وضع زوج‌هایی که همه تلاش خود را برای حفظ حداقل معاش انجام می‌دهند این است، شکی نیست که وضع سالخوردگان و از کارافتادگان چگونه است.»

یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند

او معتقد است که این مساله یکی از تهدیدات بزرگ برای آینده اسراییل است، چرا که وقتی از هر ۳ کودک اسراییلی، یکی غذای کافی دریافت نمی‌کند، عملکرد او در مدرسه دچار افت می‌شود. «کودک گرسنه نمی‌تواند قابلیت‌های خود را در مدرسه نشان دهد. آیا ۱۰ یا ۱۵ سال دیگر می‌توان انتظار داشت که اسراییل یک کشور خلاق باقی بماند؟»

 یک سوم کودکان در اسراییل شب ها گرسنه می خوابند
منابع:

http://www.timesofisrael.com/for-israeli-politicians-poverty-is-someone-elses-problem/

http://www.breakingisraelnews.com/55976/shocking-poverty-report-israel-jolts-local-charity-organizations-jerusalem/#ZVz7ycJTp7vbDKdJ.97

http://www.newyorker.com/news/news-desk/israels-surprising-poverty

http://www.indexmundi.com/israel/population_below_poverty_line.html

http://www.jpost.com/Israel-News/Poverty-rate-high-relative-to-developed-countries-406416

http://www.timesofisrael.com/one-third-of-israels-children-live-in-poverty-report-says/

http://www.urielheilman.com/0901-israeli-poverty.html

http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4737047,00.html

 انتهای پیام/مشرق

فقرا در اسراییل آن قدر برای حکومت بی‌اهمیت هستند که همه انرژی و وقت خود را صرف ارتقاء وضع ثروتمندان و طبقه متوسط می‌کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme