https://telegram.me/empireoflies

کودتای ۲۸مرداد؛ همراهی BBC با شعبان بی مخ

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغشعبان جعفری که در سال ۱۳۰۰ در تهران به دنیا آمد و در ۲۸ مرداد ۱۳۸۵ در سنتا مونیکا، کالیفرنیا از دنیا رفت در میان مردم مشهور به «شعبون بی‌مخ» و گاهی با لقب شعبان تاجبخش بود وی یکی از افراد جنجالی تاریخ معاصر ایران و از بازیگران اصلی کودتای ۲۸ مرداد بود. وی زورخانه دار و باستانی کار ایرانی بود که بیشتر به خاطر حضورش در حرکات سیاسی به خصوص در کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ شهرت داشت.

در سال های ابتدایی دهه سی محمد مصدق نخست وزیر قانونی ایران با ملی کردن صنعت نفت و برخی دیگر از اقدامات با همکاری آیت الله کاشانی توانست دست انگلستان را از این مرز و بوم کوتاه کند به همین دلیل آمریکا و انگلستان در پی این بر آمدند که بار دیگر به این کشور برگردند و بتوانند ذخایز آن را به تاراج ببرند. برا یاین کار دست به طراحی یک کودتای نظامی با همکاری برخی از ایادی خود در ایران زدند.

در گام اول با انجام کوتای ۲۵ مرداد و دریافت فرامین سفید امضا از محمدرضا پهلوی اقدام به صدور دستور عزل دکتر مصدق و نصب سپهبد زاهدی به نخست‌وزیری نمودند. در ۲۵ مرداد دکتر مصدق که صدور فرمان عزل را خلاف روح قانون اساسی و حکومت مشروطه و متوجه کودتای شاه گردید در برابر این کودتا مقاومت می‌نماید که منجر به فرار شاه به عراق می‌شود. در ۲۸ مرداد کودتایی که سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا طرح کرده بودند آغاز شد.صبح ۲۵ مرداد خبر اقدام نصیری در شهر منتشر شد و همه دانستند که کوششی برای برکناری مصدق صورت گرفته و ناموفق بوده و کودتای ۲۵ مرداد شکست خورده است.

اما هنگامی که مردم از نقشه دربار آگاه شدند، در روز ۲۸ مرداد به خیابان ها ریختند و نارضایتی خود را از دربار اعلام داشتند. مصدق که تظاهرات را در خدمت کودتاگران می‌دانست دستور جلوگیری از تظاهرات را به پلیس و ارتشابلاغ کرد.از ساعات اولیه صبح ۲۸ مرداد جمعیتی از سمت جنوب به سمت مرکز شهر تهران به راه افتادند. با شروع تظاهرات، گروههایی از مردم نیز تحت تأثیر این جو به صف شعاردهندگان علیه مصدق پیوستند و از سوی دیگر، نظامیانی که با دریافت پول به شرکت در کودتا رضایت داده بودند، همراه جمعیت شدند.

اما در شصتمین سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، آرشیو امنیت ملی آمریکا اسنادی را منتشر کرد که ضمن نشان دادنِ نقش سازمان سیا در رهبری اقدام فوق، آن را بخشی از فعالیت سیاست خارجی آمریکا به شمار آورد.در اسنادی که از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند ارجاعاتی به رمز آژاکس (رمز عملیات آمریکایی‌ها در کودتای ۲۸ مرداد که از نام شویندهٔ ایجکس شرکت کولگیت-پالمولیو گرفته شده است) وجود دارد.

بی‌گمان اشاره به ۲۸ مرداد، برخی اذهان را به سوی اقدامات جنون‌آمیز اراذل و اوباش وقت تهران در سرکوب مردم ودولت وقت سوق خواهد داد، اراذلی که سرکردگی آن‌ها بر عهده شخصی به نام شعبان جعفری موسوم به شعبان بی‌مخ بود. در پی کودتا، وی نقش دست اوّلی در پیروزی خیابانی طرفداران شاه و ارتش در مقابل نیروهای ملّی طرفدار مصدّق بازی کرد. در این میان برخی اسناد نشان می‌دهد که وی در کودتای ۲۸ مرداد از دولت‌های انگلیس و آمریکا برای سرنگونیدولت مصدق و حمایت از م شاه پول گرفته‌ است.در این روز اوباش وفادار به محمدرضا پهلوی به سرکردگی شعبان جعفری به خیابان‌ها آمده و با ضرب و شتم مردم و هواداران دولت مصدق زمینه ورود شاه را به تهران فراهم می‌آورند.

اما بی بی سی فارسی ارگان رسانه ای وزارت خارجه انگلستان که در کودتای ۲۸ مرداد نقش اصلی در انجام کودتا بر عهده داشت و در طول سالیان اخیر بر اساس مدارک و اسناد وزارت خارجه انگلستان عامل اصلی کودتا بوده در سالگرد این کودتا به  خیانت شعبان جعفری پرداخته و وی تلویحا اتهاماتی که در تاریخ به وی منتسب می شود را تایید می کند.

بی بی سی می نویسد:” به گفته جعفری، «تیمسار خلعتبری [و چند افسر دیگر] اومدن در زندان و گفتن: «زاهدی جعفری رو میخواد.»وقتی او را می‌برند در شهربانی «تا رسیدیم زاهدی بغل واکرد مام رفتیم تو بغل تیمسار. زاهدی گفت: «مملکت هنوز آروم نشده.»جعفری از او می‌خواهد تا تعدادی از دوستانش را در زندان آزاد کنند. به گفته افسر نگهبان آنها «چاقوکش» بودند.سپس زاهدی از او می‌خواهد که «برین نذارین مردم شلوغ کنن. این بود که به حساب راه افتادیم تو خیابونا. تو تهران بودیم اما خونه مصدق نرفتیم.» و تا صبح فردا در خیابان بودند.”

شماری از آگاهان به کودتا با ارائه اسناد و شواهدی اثبات کردند که جعفری در روز پیش از کودتا پول هنگفتی را از دولت‌های بریتانیا و ایالات متحده دریافت نموده است. در این میان البته شعبان جعفری ادعایی دیگر را مطرح کرده و با وجود عکس های متعدد، مدعی است که در روز ۲۸ مرداد تا حوالی ظهر در زندان بوده و بنابراین مداخله ای در کودتا نداشته است.

انتهای پیام/

اختصاصی – به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: شعبان جعفری که در سال ۱۳۰۰ در تهران به دنیا آمد و در ۲۸ مرداد ۱۳۸۵ در سنتا مونیکا، کالیفرنیا از دنیا رفت در میان مردم مشهور به «شعبون بی‌مخ» و گاهی با لقب شعبان تاجبخش بود وی یکی از افراد جنجالی تاریخ معاصر ایران و از بازیگران اصلی کودتای ۲۸ …

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme