https://telegram.me/empireoflies

کودتای انگلیسی علیه آرای مردمی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: شناخت و بررسی سرگذشت پیشینیان، انسان را به حدی از دانش و آگاهی می رساند که گرچه عمر آنها را نداشته، اما گویا با آنها زندگی کرده، بلکه از اول تا آخر با آنها بوده و از این دانش در ساختن زندگی خود به خوبی می تواند بهره مند شود، از این روی گفته اند عبرت پذیری از تاریخ، نقدترین اعطاء گذشتگان به آیندگان است.

تاریخ معاصر ایران که از به قدرت رسیدن سلسله قاجار توسط آقا محمدخان قاجار شروع می‌شود و تا سرنگونی سلسله پهلوی و پیروزی انقلاب ایران ادامه می‌یابد، دستخوش فراز و نشیب هایی است که کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ را می توان یکی از ۵ مقطع تاریخی برجسته این دوران دانست.

هرچند شایسته است به کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ که به سلطنت رسیدن رضاشاه پهلوی انجامید پرداخته شود، ولی به دلائلی به کودتای ۲۸ مرداد اشاره می شود، زیرا بررسی زمینه شکل‌گیری و مولفه های پیش برنده و عوامل موفقیت این کودتا، در حال حاضر که در آستانه انتخابات مهم مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی هستیم، سهم بسزایی در آگاهی‌افزائی ملت ایران دارد.

کودتای ۲۸ مرداد کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا و با همراهی ارتش شاهنشاهی ایران، بر ضدّ دولت محمد مصدق در مرداد ۱۳۳۲ به انجام رسید. در آمریکا از آن به نام عملیات آژاکس (Operation Ajax) نیز یاد می‌شود.

مهمترین بازیگر این کودتا دوست انگلیسی بود که پس از به قدرت رسیدن و نفوذ محمد مصدق در میان توده های مردم و کوتاه کردن دست بیگانگان از شاهراه های اقتصاد ایران، عرصه را بر خود تنگ دیدند و چون از قانون و مذاکره و میانجیگری های آمریکا و شورای امنیت و دیوان بین المللی لاهه، نتیجه ای عائدشان نشد، چاره ای جز استفاده از مهره های سوخته نیافتند. از همین روی به سراغ محمدرضا پهلوی که مطرود ملت گشته بود رفتند و با کمک برخی خودفروختگان داخلی، دوباره او را بر مسند پادشاهی نشاندند.

مهمترین اقدام مصدق، کوتاه کردن دست بیگانگان از غارت اموال عمومی مردم و مخصوصا صنعت نفت کشور بود. در مقابل در کودتای ۲۸ مرداد، دولت انگلیس کسی را مسلط بر مردم ساخت که در گذشته به عنوان پادشاه رسمی این کشور شناخته می شد ولی با نشان دادن بی کفایتی، مردم او را خلع کرده و بر سیاست های کشورداری او پشت کرده بودند. با کنارهم چیدن این دو برش تاریخی، فهمیده می شود سیاست سلطه گران اقتضا می کند هرگاه نفوذ و منفعت آنان از بین برود، اگر نتوانند با قانون و مذاکره به اهداف خود برسند، دست به دامن افراد سرشناسی در داخل آن کشور می شوند که اگر به نتیجه رسیدند انگ “دخالت بیگانگان” به آنها نچسبد و در صورتی که جواب نگرفتند، چون مدیریت از پشت پرده دارند، چهره آنان ناشناخته بماند و به سراغ دیگر گزینه های خود بروند.

این سیاست روباه پیر برای انتخابات پیش روی، در حال تکرار شدن است. تلویزیون بی بی سی سال هاست در اصل نقش ترمینال تجمیع ضدانقلاب را بازی کرده و مسئولیت ایجاد پروژه اپوزیسیون واحد برانداز علیه نظام اسلامی را بر عهده گرفته است. تنها مشکل بی بی سی در طول همه این سالها نداشتن ارتباط با محیط داخلی ایران بود که ظاهرا به لطف دولت اعتدال آن هم تا حدود زیادی حل شده است.

همچنین در اقدامی جالب در بی بی سی فارسی حسین باستانی تحلیلگر ارشد این شبکه در یک تحلیل ساده آماری بر اساس تعداد رای دهندگان تهرانی به این نتیجه رسیده که اگر ۴۰ درصد از طرفداران رئیس جمهور فعلی در تهران به فهرست مشترک هاشمی و روحانی رای بدهند که در آن فهرست نام این سه تن وجود ندارد آنگاه این سه نفر با قرار گرفتن در جایگاه ۱۷،۱۸،۱۹ در تهران عملا از راه یابی به مجلس خبرگان باز می مانند. این دقیقا همان چیزی است که ضدانقلاب در روزهای باقی مانده تا انتخابات آن را هم جهت با اهداف خود برای تسخیر مجلس خبرگان می دانند. این سخن کارشناس بی بی سی به سیاست نقد آنان در انتخابات پیش روی ایران تبدیل شده است.

اینکه این‌بار بی بی سی با تمرکز زیاد و با درخواست اقدام سلبی شانس خود را برای نفوذ در انتخابات امتحان کرده، به این دلیل است که اولا شاهد نشخوار بافته های آنان توسط برخی بلندگوهای داخل ایران هستیم که امید به نفوذ را در دل آنان زنده کرده و ثانیا آشکار شدن شکست اقدامات سلبی خیلی ملموس نیست، برای نمونه اگر شخصی را به عنوان کاندیدای مورد تایید خود معرفی می کردند، زمانی که آن کاندیدا رأی نمی آورد، شکست این پروژه روشن می شود، اما اگر ۳ کاندیدای مورد بحث، حتی اگر ۵۰ هزار رأی کمتر از دوره پیشین خود، به دست آورند، راه برای مصادره این کاستی رأی به نفع این شبکه باز است. در نتیجه چه رأی بیاورند و چه نیاورند، بی بی سی با داشتن رسانه، خود را پیروز معرفی می کند.

در این مقطع حساس تاریخی، بر همه ایرانیان عزیز لازم است که با هوشیاری و دقت بالا، فریب این سیاسی بازی ها را نخورند و از یاد نبرند که همین مقاطع تاریخی حساس، تغییرات نامناسبی را در طول تاریخ معاصر رقم زده است.

شاید بیان نصیحت و یادکردن سخنان رهبر کبیر انقلاب درباره حمایت دشمنان از اشخاص، برای برخی ملال آور باشد ولی جهت تلنگر باید این سخن امام خمینی را یادآور شد که اگر چنانچه آمریکا از ما تعریف کند و روزنامه‎های آمریکا از ما تعریف کنند، آن وقت است که باید مردم بگویند این چه است قضیه؟ یک قضیه‎ای است که دارند تعریف می‎کنند!

هرچند سخنان رهبر انقلاب در ضرورت بیزاری جستن از دخالت های رادیو انگلیسی، خطوط تعیین کننده ای برای اقشار مختلف مردم ایران می باشد، اما به نظر می رسد تنها کسی که می تواند جواب دندان شکنی به این دخالت ها بدهد، کسانی هستند که در لیست مورد تایید بی بی سی قرار دادند. بدون تردید هرگونه اعلام بیزاری این افراد به خصوص هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی، نهال امید را در دل بیگانگان می خشکاند و به بازگشت فداکارانه و غرورآفرین این افراد به آغوش ملت می انجامد.

انتهای پیام/جام نیوز

بدون تردید هرگونه اعلام بیزاری این افراد به خصوص هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی، نهال امید را در دل بیگانگان می خشکاند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme