https://telegram.me/empireoflies

راه‌اندازی کمپین‌ اعتراضی سلفی‌ها به فیلم مجیدی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: با انتشار خبر اکران فیلم محمد(ص) مجید مجیدی در ایران، همانگونه که پیش‌بینی می‌شد بسیاری از مخالفان این فیلم سینمایی شروع به فعالیت کرده‌اند.

از آغاز انتشار خبر ساخت این فیلم، جریان‌های تندرو و میانه‌رو در جهان اسلام هر کدام به شیوه‌ای بر آن هستند که علیه این فیلم فعالیت کنند.

این بار اما در مصر، کویت و همچنین در عربستان سعودی جریان‌های مختلف صدای خود را علیه این فیلم ایرانی بلند کرده‌اند در حالی که به گفته مجیدی هیچکدام هنوز فیلم را ندیده‌اند و قضاوت پیشینی درباره آن دارند.

در نخستین اتفاق در این زمینه در هفته گذشته، «هیئت جهانی معرفی رسول اکرم(ص) و یاری او» در عربستان سعودی با اشاره به «فتوای حرمت به تصویر کشیدن انبیا» با فیلم محمد(ص) به مخالفت برخاست.

* علمای کویتی دلایل تحریم به تصویرکشیدن انبیاء را تشریح کردند

پس از آن عده‌ای از علمای اهل‌سنت در کویت به این فیلم اعتراض کردند و گفتند: علمای اسلام به تصویرکشیدن پیامبر اکرم(ص)، اعم از صوت، فیزیک و صورت را حرام می‌دانند.

دکتر عجمیل النشمی، رئیس کانون علمای شریعت کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و رئیس سابق دانشکده شریعت و مطالعات اسلامی کویت، یکی از این افراد بود که گفت: برای حفظ قدسیت پیامبر اکرم(ص) این حرمت را قائل شده‌ایم و بازی در نقش این بزرگان موجب باز شدن باب جرأت یافتن بر تاختن بیش از پیش به اعتقادات و مقدسات اسلامی می‌شود.

وی که در اظهارنظری که ناشی از ندیدن این فیلم است می‌گوید: سخن گفتن بازیگر در جایگاه پیامبر(ص) مستلزم دیالوگ‌هایی است که ممکن است آنها را آن حضرت بیان نکرده باشند.

عبدالله الشریکه از دیگر اساتید کویتی نیز با اشاره به حدیثی درباره عصمت پیامبران، گفت: نباید با بازی در حال و کلام پیامبران از جمله پیامبر اکرم(ص) سیره آنها حضرت را مشوه کنیم؛ و وقتی بازی در این نقش‌ها حرام شده دیدن و همراهی با آنها نیز حرام است که خدا می‌فرماید «در گناه و دشمنی همکاری نکنید»

دکتر محمد طاهری و دکتر مطلق الجاسر نیز از دیگر چهره‌های سنی مذهب کویتی بودند که در گفت‌وگو با پایگاه «الانباء» کویت به دلایل حرمت به تصویر کشیدن فیزیکی، صوتی و چهره انبیا و صحابه پرداختند.

* مخالفت علما و هنرمندان مصری با ورود فیلم مجیدی به مصر

در مصر نیز در برنامه «جناب شهروند» شبکه تلویزیونی LTC به این فیلم پرداخته شد؛ ابتدا دکتر محمد مهنا مشاور شیخ الازهر بر فتوای حرمت خود مبنی به تصویر کشیدن انبیا و صحابه تاکید کرد.

پس از آن برخی هنرمندان موافق و مخالف مصری به این برنامه تلویزیونی آمدند؛ از یک طرف «حسن یوسف» خواستار ممانعت از ورود فیلم مجیدی به مصر شد و گفت: سازندگان این فیلم به اشتباه افتاده‌اند و باید بیانیه‌ای صادر شود و ضمن محکومیت این اقدامات بر اساس فتوای الازهر از اکران فیلم جلوگیری شود.

وی افزود: باید ورود این فیلم به مصر ممنوع شود و هر کس این کار را کرد تنبیه کنند و حتی اگر لازم بود همکاری‌های هنری با ایران متوقف شود.

* منتقد مصری: تا زمانی که فیلم را ندیده‌ایم نباید درباره آن قضاوت کنیم

در همین حال «طارق الشناوی» منتقد مشهور مصری از همگان خواست که فیلم را پس از دیدن آن نقد و قضاوت کنند و گفت: در سال ۱۹۲۶ الازهر هنگامی که قرار بود «یوسف وهبی» نقش پیامبر اکرم(ص) را بازی کند، به تصویر کشیدن آن حضرت را حرام اعلام کرد و آن را به خلفای راشدین و صحابه گسترش داد و پس از آن عربستان شدیدتر این فتوا را صادر کرد و این در حالی بود که mbc متعلق به عربستان آثاری با به تصویرکشیدن صحابه تولید کرده است.

در طرف دیگر «احمد بها شعبان» رئیس حزب سوسیالیست مصر عنوان کرد که «ایران دولتی شیعی است و هیچ مانعی برای آنها برای به تصویر کشیدن پیامبر اکرم(ص) و صحابه ندارند و آنها در این باره چون غربی‌ها عمل می‌کنند! اما در این زیمنه نباید کار را به حدی برسانیم که در دوران بحران‌های سیاسی منطقه‌ای، بین ایران و جهان عرب اختلافات شدیدی ایجاد شود.

* شکل‌گیری کمپین‌هایی در شبکه‌های اجتماعی علیه فیلم محمد(ص) توسط جریان‌های سلفی

بنابر این گزارش، در این بین فعالیت‌های متعددی از سوی جریان‌های مختلف در کشورهای عربی کمپین‌هایی در شبکه‌های اجتماعی تشکیل شده است تا با این فیلم به مخالفت برخیزد. یکی از این کمپین‌ها را گروه «تبلیغ سلفیه» به راه انداخته است و در آن خواستار تحریم فیلم‌های ایرانی شده و با ارائه لیستی از شبکه‌های ایرانی و شیعی بر روی ماهواره نایل‌ست خواستار تحریم آنها از سوی مردم مصر شده است.

دو گروه دیگر به نام‌های «جبهه میانه‌رو» و «ائتلاف نوادگان صحابه و آل» نیز خواستار اقدامات عملی و حقوقی علیه فیلم «محمد(ص)» مجیدی شده‌اند و عده‌ای از این گروه‌ها تحت عنوان هشتگ « #ایران_تسیئ_للنبی_محمد»(ایران به پیامبر اکرم(ص) توهین کرد) کمپینی علیه فیلم مجیدی به راه انداخته‌اند.

به گزارش فارس، با توجه به تمامی اتفاقات رخ داده از سوی جریان‌های اسلامی در کشورهای عربی که غالبا از سوی گروه‌های سلفی و ضدایرانی هدایت می‌شود به نظر می‌رسد با توجه به غوغاگری آنها باید طرحی جدی برای حضور و اکران فیلم محمد(ص) مجیدی در کشورهای عربی و اسلامی تهیه شود.

اقدام اخیر مجید مجیدی در ایجاد ترتیبات لازم برای تماشای فیلم توسط علمای اسلامی می‌تواند موجبات نقش بر آب شدن طرح‌های جریان‌های مخالف فیلم شود و ضمن آگاه کردن جریان‌های میانه‌روی چون الازهر، وحدت اسلامی را نتیجه دهد.

انتهای پیام/فارس

با انتشار خبر اکران فیلم مجیدی در کشورهای عربی فعالیت‌هایی علیه آن آغاز شده اما منتقدانی داشته است.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme