https://telegram.me/empireoflies

کفه سیاست در خاورمیانه سنگین‌تر می‌شود

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اگر این فرض را بپذیریم که گذشته چراغ راه آینده است در این صورت با بررسی تحولات غرب آسیا (خاورمیانه) در سال گذشته، شاید بتوان دورنمای تحولات این منطقه را به‌خصوص در مواردی که جنبه روندی دارد، تا حدودی مشخص و ترسیم کرد. سال گذشته در حالی به پایان رسید که روزنه‌های امید در حل سیاسی بحران‌های این منطقه مشاهده شد.

در سوریه روند اضمحلال ائتلاف برانداز که از سال‌های قبل آغاز شده بود به مرحله پایانی نزدیک شد به گونه‌ای که در پایان سال گذشته کسی جز رژیم صهیونیستی و تا حدودی عربستان در این ائتلاف باقی نماند. در ماه‌های پایانی سال گذشته بحران سوریه بعد از پنج سال به طور جدی وارد فاز سیاسی شد و در پی برگزاری نشست‌های چندگانه میان انواع بازیگران داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دخیل در بحران، نقشه راه ۱۸ ماهه برای برون‌رفت از بحران توافق و ترسیم شد. طبق این توافق قرار است جنگ ارتش سوریه و حامیان آن علیه گروه‌های تکفیری و در رأس آن داعش و جبهه النصره ادامه یابد و به موازات آن مذاکرات سیاسی نیز میان دولت سوریه و مخالفان اصلاح‌طلب (نه برانداز) برای تدوین قانون اساسی جدید این کشور صورت گیرد که در آن چارچوب و ماهیت نظام سیاسی جدید سوریه ترسیم خواهد شد. با توجه به اینکه حدود دو سوم از این زمان به سال جاری مربوط می‌شود از این رو می‌توان گفت وزن فاز سیاسی تحولات سوریه در سال جاری در مقایسه با سال‌های قبل از آن سنگین‌تر خواهد شد.
در عراق نیز روزنه‌هایی از امید برای برچیدن کامل طومار دولت خودخوانده داعش در باقیمانده مناطق تحت اشغال این گروه در استان‌های سنی‌نشین این کشور دیده می‌شود. در سال گذشته ارتش عراق با بهره‌گیری از نیروهای حشد‌الشعبی و مشاوره‌های جمهوری اسلامی ایران به موفقیت‌های بزرگی در عرصه مبارزه با تروریسم تکفیری نائل شد و توانست تقریباً تمام مناطق شیعه‌نشین و همچنین بخش‌های وسیعی از مناطق سنی‌نشین عراق را  از زیر اشغال داعش آزاد کنند. به نظر می‌رسد امسال روند آزادسازی تکمیل شده و به آزادی استان موصل خواهد انجامید. با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از وقت و انرژی دولت و ارتش عراق به مبارزه با تروریسم داخلی و تکفیری صرف می‌شود از این رو درصورتی که پرونده داعش و تروریسم تکفیری درعراق بسته شود، فرصت بیشتری برای پاسخ به مطالبات عمومی به‌خصوص در عرصه مبارزه با فساد (که از حمایت جدی مرجعیت برخوردار است) وجود خواهد داشت. براین اساس به نظر می‌رسد در سال جاری اقدامات دولت عراق برای مبارزه با فساد فراگیر در این کشور که از میراث‌های دوران اشغال است، افزایش و گسترش خواهد یافت.
در یمن، سال گذشته در حالی به پایان رسید که عربستان نه تنها نتوانست به هیچ یک از اهداف نظامی و سیاسی خود از تحمیل جنگ بر یمن دست یابد بلکه این جنگ باعث شد نیروهای مقاومت مردمی به رهبری انصار‌الله و همچنین ارتش یمن بهانه ورود مجدد به استان‌های عسیر، نجران و جیزان را پیدا کنند که تا قبل از اشغال این مناطق در جنگ سال ۱۹۳۴ به رهبری ملک عبد‌العزیز به یمن تعلق داشت. این جنگ تاکنون هیچ دستاورد ملموسی برای عربستان و نسل جدید قدرت در این کشور به همراه نداشته است مگر اینکه امکان تهیه پرونده‌ای قطور از ارتکاب جنایات جنگی را علیه آنها درست کرده است که در صورت تشکیل دولت مردمی در یمن می‌تواند در دادگاه‌های کیفری بین‌المللی مورد پیگرد قضایی قرار گیرد. ترس از پیگرد قضایی جرایم ارتکابی در کنار شکسته شدن نسبی سکوت جامعه جهانی در قبال جنایات عربستان در جنگ یمن و همچنین تأثیرپذیری بحران یمن از گشایش‌های ایجاد شده در سایر بحران‌های منطقه از جمله بحران سوریه و مبارزه با داعش و از همه مهم‌تر شکست در عرصه نظامی از جمله عواملی هستند که امکان یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران یمن در سال جاری را تقویت می‌کند.
در این میان شاید بتوان گفت متأسفانه فلسطین تنها بحرانی است که هنوز افق روشنی برای حل آن در سال جدید نیز دیده نمی‌شود. زیرا هرچند از یکسو پیشرفت‌های ملموس در مقابله با خطر تروریسم تکفیری یا ایجاد افق‌های روشن در مسیر حل بحران‌های سوریه و یمن این امکان را فراهم آورده که بحران فلسطین دوباره از حاشیه به متن بیاید و در کانون توجه جامعه جهانی قرار گیرد اما از دیگر سو با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا در آبان‌ ماه سال جاری بار دیگر احزاب رقیب امریکا را برای کسب حمایت لابی یهودی به رقابتی تنگاتنگ با یکدیگر واداشته است و ایجاد یک چنین فضایی موجب می‌شود تندروهای حاکم بر فلسطین اشغالی بیش از پیش برای اشغال باقی‌مانده مناطق فلسطینی‌نشین در کرانه باختری و شرق قدس به وسوسه بیفتند. این در حالی است که به نظر می‌رسد تأثیر رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر حل سایر بحران‌های منطقه مثبت خواهد بود چراکه حل این بحران‌ها می‌تواند موقعیت حزب حاکم دموکرات را در انتخابات تقویت کند. این بدین مفهوم است که حزب حاکم دموکرات برای حل بحران‌های منطقه به‌جز فلسطین انگیزه دارد و آن را به نفع خود می‌داند اما برای حل بحران فلسطین نه تنها انگیزه ندارد بلکه از عواقب آن به‌خصوص با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌ترسد و به همین علت دولت اوباما در اواسط سال گذشته حتی قبل از اینکه مبارزات مقدماتی انتخابات آغاز شود رسماً به فعالیت‌های خود برای حل بحران فلسطین خاتمه داد و رایزنی‌های خود را در این زمینه به حالت تعلیق در آورد. با این حال نباید از این احتمال نیز غافل شد که رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از در سیبل قرار گرفتن مجدد بحران فلسطین و ایجاد حاشیه امن جدید برای ادامه توسعه‌طلبی‌ها و اشغالگری‌های خود در سرزمین‌های اشغالی به بحران‌سازی‌های جدید دست بزند. از جمله محمل‌هایی که می‌تواند مورد استفاده ابزاری این رژیم قرار گیرد، زمینه‌های اعتراضی ناشی از کاهش بهای نفت در کشورهایی است که وابستگی تام و شدید به نفت دارند چراکه کاهش شدید بهای نفت اجرای خیلی از طرح‌های اقتصادی را متوقف کرده و موجب قطع یارانه‌ها و افزایش بهای سوخت شده است. بر این اساس می‌توان گفت به‌رغم ایجاد روزنه‌های امید درحل سیاسی برخی از بحران‌های منطقه، ادامه توسعه‌طلبی‌ها و اشغالگری‌های رژیم صهیونیستی همچنان بر خاورمیانه سایه خواهد افکند. نکته جالب در این میان این است خود عربستان که در سال‌های اخیر به این رژیم نزدیک شده، در معرض این تهدید قرار دارد. تجربه نشان داده کشورهایی که به این رژیم نزدیک می‌شوند نه تنها از خطرات آن در امان نیستند بلکه چه بسا به علت فراهم کردن امکان نفوذ و رخنه بیشتر صهیونیست‌ها بیش از دیگران در معرض آسیب‌های این رژیم قرار دارند. حتی خود کشورهای غربی که سال‌ها هزینه‌های سنگین حمایت از موجودیت این رژیم را پرداخت کرده‌اند بارها قربانی انواع فتنه‌انگیزی‌ها، جاسوسی‌ها و حملات تروریستی این رژیم و مافیای ذی نفوذ آن قرار گرفته‌اند.

 
منبع : روزنامه جوان
انتهای پیام/

اگر این فرض را بپذیریم که گذشته چراغ راه آینده است در این صورت با بررسی تحولات غرب آسیا (خاورمیانه) در سال گذشته، شاید بتوان دورنمای تحولات این منطقه را به‌خصوص در مواردی که جنبه روندی دارد، تا حدودی مشخص و ترسیم کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme