https://telegram.me/empireoflies

«جان کری» سالگرد بمباران هیروشیما را به توافق هسته‌ای گره زد

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: «جان کری» وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه (امروز) در هفتادمین سالگرد انفجار بمب اتمی آمریکا در «هیروشیما» ژاپن که صدها هزار کشته و مجروح برجای گذاشت بر اهمیت توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس،‌فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) تأکید کرد.

روز پنجشنبه، مراسمی در هیروشیما برای بزرگداشت سالگرد اولین بمباران اتمی جهان برگزار شد. «کازومی ماتسوئی» شهردار شهر هیروشیما خواستار از بین رفتن سلاح‌های هسته‌ای شد و تقاضای ایجاد سامانه‌های امنیتی شد که بر قدرت نظامی متکی نباشد.

در ساعت ۸:۱۰ صبح روز ۶ آگوست ۱۹۴۵، یک بمب‌افکن «بی ۲۹» آمریکا به نام «انولا گی»، بمب اورانیومی را انداخت که در ارتفاع حدودا ۶۰۰ متری منفجر شد. در همان روز حدود ۷۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند و در روزهای بعد هزاران نفر دیگر بر اثر تشعشات ناشی اتمی جان خود را از دست دادند.

کری در آغاز نشست با «فومیو کیشیدا» وزیر خارجه ژاپن در حاشیه نشست منطقه‌ای در مالزی در خصوص اهمیت سالگرد هیروشیما گفت: غیرممکن است که به آن فکر نکرد. من مراسم را نگاه کردم….نیازی به گفتن نیست که این مراسم بسیار بسیار یادآور نه تنها تأثیر جنگ ماندگار تا امروز بر افراد و کشورها است بلکه بر اهمیت توافق هسته‌ای با ایران است و احتمال سلاح‌های هسته‌ای بیشتر را کاهش می‌دهد.

ایران و ۱+۵ در ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیرماه) بعد از روزها مذاکره در نهایت در خصوص موضوع هسته‌ای ایران به یک جمع‌بندی رسیدند.

حدود یک هفته بعد از این تاریخ، کاخ سفید متن توافق هسته‌ای را به کنگره که اکثریت آن در دست جمهوری‌خواهان است، تحویل داد تا در یک بازه ۶۰ روزه و تا ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور ماه) آن را بررسی کنند و به رأی بگذارند.

انفجار بمب اتمی آمریکا در هیروشیما به کشته شدن ۱۴۰ هزار نفر تا پایان سال ۱۹۴۵ منتهی شد و بعد از آن به فاصله سه روز در ۹ آگوست ۱۹۴۵ بمباران اتمی ناگازاکی صورت گرفت که به کشته شدن حدود ۴۰ هزار نفر منتهی شد.

جنگ جهانی دوم در ۱۵ آگوست به پایان رسید.

انتهای پیام/فارس

وزیر خارجه آمریکا در هفتادمین سالگرد انفجار بمب اتمی آمریکا در «هیروشیما» تأکید کرد که این سالگرد بر اهمیت توافق هسته‌ای با ایران تأکید می‌کند.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: 0.3 ( 1 رای)
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme