https://telegram.me/empireoflies

کارمند اخراجی BBC: سالها در این شبکه به عنوان شهروند درجه دو کار می‌کردیم

اختصاصی  به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغ: اخیرا نشریه خبری «هافینگتون‌پست» در گزارشی از توافق سرویس جهانی بی‌بی‌سی و جمهوری اسلامی درباره ادامه کار خبرنگار این شبکه در ایران خبر داده است.

این گزارش که توسط یک خبرنگار ایرانی الاصل نگاشته شده ادعا دارد که عدم اشتراک مطالب تهیه‌شده با بخش فارسی بی‌بی‌سی و انتشار آن‌ها از سوی این سرویس شرط ادامه کار خبرنگار شبکه بی بی سی بین الملل بوده است.

این نشریه آمریکایی روز دوشنبه ۲۴ تیرماه گزارش داد که از طریق دستیابی به یک ایمیل داخلی در شبکه بی بی سی فارسی از این توافق مطلع شده است. یاشار علی خبرنگار هافینگتن پست نوشته: کارکنان بی بی سی فارسی که با من صحبت کردند از این موضوع خیلی ناامید شده و عصبانی هستند.

گزارش هافینگتون‌پست می گوید که یکی از سردبیران سرویس دیجیتال بخش فارسی بی‌بی‌سی در همین زمینه به تمامی کارمندان این بخش ایمیلی ارسال و اعلام کرده که خبرنگار خارجی این شبکه با نام «مارتین پیشنس» و تیمش در ایران بوده‌اند و «قرار است روز یکشنبه آنجا را ترک کنند».

در ادامه ایمیل، از کارمندان بخش فارسی‌زبان خواسته شده که «مطلقا ضروری است هیچ‌کدام از مطالب و گزارش‌های تهیه شده در ایران را نه اکنون و نه در آینده روی خروجی‌های فارسی این شبکه اعم تلویزیون و رادیو یا شبکه‌های اجتماعی و وبسایت قرار ندهند.»

مارتین پیشنس، خبرنگار بخش خبر بی بی سی از اعزام خود به ایران برای پوشش اخبار خبر داد. وی در توئیتر خود نوشت: «بخش خبر بی‌‌بی‌سی انگلیسی پوشش خبرهای ایران را با حضور خبرنگار از داخل این کشور از امروز آغاز می کند. هافینگتون‌پست می‌نویسد که این نخستین باری نیست که بی‌بی‌سی می‌پذیرد تا به چنین شرایطی تن بدهد.

پیش از این نیز در سالگرد پیروزی انقلاب سال ۱۳۵۷ در بهمن‌ماه،‌ خبرنگار عربی این شبکه مجوز حضور در ایران و تهیه گزارش از سالگرد این واقعه را دریافت کرده بود. در آن زمان نیز شرط مشابهی از سوی ایران برای این خبرنگار بی‌بی‌سی وضع شده بود.

در همین زمینه سخنگوی سرویس جهانی بی‌بی‌سی بیانیه‌ای را در اختیار نشریه هافینگتون‌پست قرار داده و پذیرش شروط جمهوری اسلامی را تایید کرده است.این گزارش اعلام می کند که در طول فعالیت در ایران، یک نماینده از سوی حکومت با این تیم خبری همراهی می‌کرده است. با این حال، در این مقاله اشاره‌ای به توافق با جمهوری اسلامی نشده است.

هافینگتون‌پست می‌نویسد که سایر رسانه‌های بین‌المللی نیز در گذشته محدودیت‌هایی از سوی جمهوری اسلامی در زمینه دسترسی،‌ آمدوشد، تهیه گزارش و مصاحبه با افراد در ایران داشته‌اند، اما توافق بی‌بی‌سی برای عدم انتشار مطالب توسط سرویس فارسی برای بیشتر از ۱۰۰ میلیون فارسی‌زبان در جهان امری «غیرعادی» است.

این موضوع به گفته نشریه هافینگتون پست موجب عصبانیت شدید کارکنان بی بی سی شده و به دلیل محدودیت های اعمال شده در شبکه های اجتماعی هیچ کدام از کارکنان به صراحت نمی توانند در این خصوص اعلام موضع کننند.
اما پناه فرهاد بهمن کارمند سابق بی بی سی که هم اکنون در تلویزیون ایران اینترنشنال کار می کند در این خصوص توضیحاتی داده و از فشارهایی که در طول ده سال در این شبکه به کارکنان ایرانی این شبکه وارد میشده گفته. وی در توئیت خود نوشته در طول زمانی که در بی بی سی فارسی کار میکرد همیشه منافع بخش بین الملل به منافع بخش فارسی زبان ارجحیت داشت تا جایی که وقتی ژیار گل خبرنگار این شبکه در ترکیه به دلیل حمایت از کردها و اقدامات شبه تروریستی دستگیر شده بود بی بی سی بین الملل به خاطر حفظ منافع خود در ترکیه هیچ گاه این مساله را پوشش نداد و حتی دولت ترکیه به دلیل عدم توجه این شبکه درصدد بود این خبرنگار را به ایران تحویل دهد.
فرهاد بهمن که سال گذشته از بی بی سی به نوعی اخراج شد و به ایران اینترنشنال رفت تا کنون انتقادات زیادی به رویه های موجود در شبکه بی بی سی انتقاد کرده وی در ادامه انتقاد خود از بخش بین الملل بی بی سی می گوید حتی در دستمزد ها هم بین بخش فارسی و دیگر بخش های بی بی سی اختلافات زیادی وجود دارد و همیشه سهم کارکنان ایرانی کمتر بوده است.
وی در جایی دیگر اشاره می کند که تا وقتی در بی بی سی کار می‌کردیم همیشه شهروند درجه دو بودیم!! وی همچنین اعلام کرده که با آمدن رقبای در جدید آینده نزدیک بی بی سی فارسی دیگر جزء رسانه های تاثیر گذار فارسی زبان در میان مخاطبان خود نخواهد بود چرا که این شبکه در سال های اخیر افول کرده .
پناه فرهاد بهمن تقریبا تنها کسی است که از میان دهها نفری که در طول دو سال گذشته این شبکه را ترک کرده اند این قدر صریح در خصوص مشکلات موجود در بی بی سی و درگیری های داخلی این شبکه ضد ایرانی موضع می گیرد و بدون در نظر گرفتن پرنسیپهای موجود در انگلیس نظرات خود را منعکس می کند.
انتهای پیام/
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme