https://telegram.me/empireoflies
آمار مبتلایان به کرونا در دنیا دیروز به ۴,۱۲۱,۷۷۸ نفر رسید. تعداد مرگ‌ها بر اثر این بیماری هم البته بر اساس گزارش دولت‌ها به ۲۸۰,۸۶۸ نفر رسید. آمار بهبودیافتگان از این بیماری هم ۱,۴۵۱,۱۸۸ نفر شد.

کابوس آمریکایی

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغآمار مبتلایان به کرونا در دنیا دیروز به ۴,۱۲۱,۷۷۸ نفر رسید. تعداد مرگ‌ها بر اثر این بیماری هم البته بر اساس گزارش دولت‌ها به ۲۸۰,۸۶۸ نفر رسید. آمار بهبودیافتگان از این بیماری هم ۱,۴۵۱,۱۸۸ نفر شد. 

تعداد کیس‌های فعال کرونا تا عصر دیروز ۲,۳۸۹,۷۲۲ نفر شد که از این تعداد ۴۷,۶۴۸ نفر معادل ۲ درصد در شرایط وخیم این بیماری به سر می‌برند. 
ایالات متحده با ۱,۳۴۷,۴۱۱ مبتلا و ۸۰,۰۴۰ جان‌باخته همچنان درگیرترین کشور دنیا با کروناست. بعد از آمریکا کشورهای اسپانیا، ایتالیا، انگلیس و روسیه رتبه‌های دوم تا پنجم را در اختیار دارند، البته بر اساس تعداد قربانیان، آمریکا در رتبه نخست و انگلیس در رتبه دوم قرار دارد. 
در میان اخبار متفاوتی که هر روز از کرونا در دنیای غرب بویژه آمریکا منتشر می‌شود، آنچه باید بیشتر به آن پرداخته شود موضوع وجهه آمریکا در دنیا بود. برای درک بهتر ماجرا بهتر است به بازخوانی هاله توهمی که آمریکا دور خود کشیده بود اشاره کنیم. 
در بعد اقتصاد، آمریکا خود را غیرقابل آسیب می‌پنداشت و نوع برخورد این کشور با کشورهای دیگر از همین جایگاه بود. آمریکا این اواخر تقریبا برای چین و اروپا به صورت روزانه خط و نشان می‌کشید. پایین بودن آمار بیکاری در آمریکا که براساس آمار دولت این کشور یکی از پایین‌ترین آمارها در ۸۰ سال اخیر بود، بر افزایش این نگاه افزوده بود. 
در بعد سیاست خارجی و نظامی، نفوذ آمریکا بر نهادهایی مثل سازمان ملل، سازمان تجارت جهانی، ناتو، شورای امنیت، صندوق بین‌المللی پول و… سبب شده بود آمریکا اقدامات خود را بدون درنظرگرفتن حقوق بین‌الملل پیش ببرد و در عمل نیازی به همراهی با دنیا نمی‌دید. 
بحران کرونا که شروع شد اتفاقات دیگری افتاد. اقتصاد آمریکا در ۷ هفته اول به سطح بحران دهه ۱۹۳۰ این کشور رسید. ۳۰ میلیون بیکار بر اساس گزارش وزارت کار آمریکا روی دست این کشور مانده‌ است و این رقم هر روز بیشتر می‌شود. براساس برخی پیش‌بینی‌ها حتی اگر همین امروز کرونا برطرف شود یا به قول ترامپ ناپدید شود، بازگشت اقتصاد آمریکا به دوران ماقبل کرونا سال‌ها زمان خواهد برد. به تعبیر ساده‌تر، ما تا سال‌ها شاهد قدرت اقتصادی آمریکای ماقبل کرونا نخواهیم بود. 
در ابعاد دیگر هم آمریکا در ایام کرونا با یک افتضاح تمام‌عیار طرف بود. قطع بودجه سازمان جهانی بهداشت از سوی آمریکا افتضاح بزرگی بود که ضربه تمام‌عیاری به وجهه سابق آمریکا زد. این بودجه اگر چه به صورت داوطلبانه به سازمان جهانی بهداشت داده می‌شد اما چون چند دهه به صورت معمول و مداوم این اتفاق می‌افتاد، تبدیل به یک عرف نانوشته شده بود که قطع آن سبب شد آمریکا در چشم حتی همپیمانان خود به صورت کشوری بی‌توجه به سازمان‌های جهانی شناخته شود. این را اگر در کنار فشار به ناتو بگذاریم متوجه ابعاد جدی‌تر فاجعه می‌شویم. 
نوع رفتار این کشور در کسب تجهیزات پزشکی که تا دزدی از همپیمانان و میزان مرگ سیاه‌پوستان آمریکایی و… پیش رفت، مهم‌ترین چالش آمریکا در فردای کروناست. وضع امروز آمریکا در کرونا آنگونه است که فرمانداران این کشور چشم‌اندازی برای تامین کمک از طریق دولت این کشور نداشته‌اند. هرچه باشد آمریکای ماقبل کرونا از نظر وجهه‌ای که مدعی آن بودند با آمریکای امروز تفاوت زیادی کرده است. روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در تحلیلی در این باره نوشت: رفته‌رفته جهان برای مردم آمریکا که به‌ خاطر نادانی مرگبار دونالد ترامپ به زانو درآمده‌اند، احساس تأسف می‌کند.
در این یادداشت آمده است، فینتان اوتول در روزنامه آیریش‌تایمز نوشته است: کشوری که ترامپ قول داد دوباره باعظمت خواهد شد، هیچ‌گاه در طول تاریخ خود تا این حد ترحم‌برانگیز نبوده است. اوتول می‌پرسد: آیا وجهه آمریکا هیچگاه بعد از این فصل شرم‌آور، قابل بازگشت خواهد بود؟
نویسنده این یادداشت در ادامه می‌آورد: پیش از آنکه به سوال اوتول بپردازیم، بگذارید نگاهی به جایگاه خود در بزرگ‌ترین بحران جهانی پس از جنگ دوم جهانی داشته باشیم. طبق ارزیابی ترامپ، دولت او در مقابل شیوع کرونا، حیرت‌انگیز عمل کرده است. او گفت: به شما می‌گویم، تمام جهان از دیدن ما به وجد آمده است، زیرا ما در حال رهبری جهان هستیم.
نیویورک تایمز در این یادداشت می‌افزاید: ترامپ در بخش رهبری کردن جهان درست می‌گوید. از هفته اول ماه مه تاکنون هر ۴۹ ثانیه یک آمریکایی بر اثر ابتلا به کرونا می‌میرد. آمریکا که تنها ۵ درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است، ۳۳ درصد مبتلایان به ویروس کرونا را در خود اختصاص داده است. همچنین آمریکا با بیش از ۷۵ هزار جان‌باخته (این عدد عصر دیروز از ۸۰ هزارنفر فراتر رفت) بر اثر کرونا در جهان پیشتاز است. هیچ کشوری در هر یک از این ۳ مورد حتی به آمریکا نزدیک هم نیست. از سویی باید گفت که به‌ طور متوسط در جهان سرانه فوت بر اثر کرونا ۳۴ نفر به ازای هر یک میلیون نفر است که این میزان در آمریکا ۲۳۲ نفر به ازای هر یک میلیون نفر است.
این مطلب می‌افزاید: کره جنوبی و آمریکا، هردو اولین موارد ابتلا به این بیماری را در هفته سوم ژانویه اعلام کردند. کره‌جنوبی فورا اقدام به گرفتن تست در مقیاس وسیع و اعمال قوانین قرنطینه کرد. آمریکا در مقابل، انکار کرد، تعلل کرد و تا ۲ ماه تقریبا هیچ اقدامی انجام نداد. نتیجه این شد که در پایان ماه آوریل شمار ابتلای روزانه در کره‌جنوبی ۱۰ نفر و در آمریکا بیش از ۲۵ هزار نفر بود. در ادامه این یادداشت آمده است: جرج پکر در نشریه آتلانتیک نوشت، واکنش آمریکا به شیوع ویروس کرونا مشابه کشورهایی نظیر پاکستان و بلاروس بود، مانند کشوری که زیرساخت‌های متزلزل و دولتی ناکارآمد دارد که رهبران آن برای مقابله با رنج عموم مردم بیش از اندازه فاسد یا احمق بودند.
نیویورک‌تایمز افزود: نیمی از حرف‌های پکر درست است. همان‌طور که دانشمندان گفته‌اند، نمی‌توان مانع از وقوع همه‌گیری بیماری شد اما می‌توان پیش از آنکه تبدیل به فاجعه شود جلوی آن را گرفت. آمریکا بیشترین سرانه درمانی در میان کشورهای ثروتمند جهان را دارد و با این حال در فاجعه‌ای در حال انفجار و در قرنطینه‌ای در کنار رئیس‌جمهور خودشیفته به سر می‌برد.
این یادداشت می‌افزاید: برنامه تست و ردیابی که برای بازگشایی ایمن کشور لازم بود کجاست؟ برنامه‌ای ملی که آن را در نظر گرفته باشد کجاست؟ ترامپ تسلیم شده است. او هیچگاه حقیرتر و رقت‌انگیزتر از هنگامی نبود که روز یکشنبه روی صندلی کوچکی در مقابل مجسمه یادبود لینکلن نشسته بود. 
نیویورک‌تایمز می‌نویسد: کشوری که در اوج جنگ دوم جهانی در هر ساعت ۸ هواپیمای جنگی تولید می‌کرد، به جایی رسیده است که از تولید کافی ماسک‌های ۷۵ سنتی یا ابزار نمونه‌برداری برای انجام تست کرونا عاجز است.
در پایان این یادداشت آمده است: به سوال آن مرد ایرلندی برگردیم: آیا آمریکا هرگز وجهه خود را بازیابی خواهد کرد؟ تا مدتی خیر. بخش عمده‌ای از جهان اعتمادی به رهبری این رئیس‌جمهور ندارند. مردم آمریکا نیز همین احساس را دارند. به کابوس ما خوش آمدید.
 
* توفان بی‌عدالتی‌ها
در دنیا، کرونا تفاوتی بین فقیر و غنی، سیاه‌پوست و سفیدپوست قائل نشد اما در آمریکا دولت ترامپ اولویت درمان را به سفیدپوستان داد تا هزاران سیاه‌پوست رکورد تلفات کرونا در این کشور را بشکنند. 
سایت هیل در یادداشتی با اشاره به تأثیرات ویروس کرونا بر مردم با نژاد‌های مختلف در آمریکا نوشت، آمار مرگ‌و‌میر، کم شدن درآمد و مشکلات در امور آموزشی، ناشی از شیوع ویروس کرونا در جوامع آمریکایی بر مردم رنگین‌پوست در این کشور تأثیر مخربی داشته است. به نوشته هیل، آمریکایی‌ها در سراسر این کشور مجبور بوده‌اند با بی‌عدالتی و ناکافی بودن تأمین اجتماعی‌شان دست و پنجه نرم کنند. اکنون بیش از هر زمان دیگری، نقش حساس نهاد‌های دولتی آمریکا در نجات جامعه در این توفان حس می‌شود. آمریکایی‌ها در این توفان شاهد بی‌عدالتی‌هایی هستند که بیشتر شامل حال مردم با نژاد‌های مختلف در این کشور می‌شود.
هیل در این یادداشت نوشت، تمام مسائلی که قبلا از دیده مردم این کشور پنهان بوده اکنون برای آمریکایی‌ها نمایان شده است. از جمله این مشکلات، سیستم‌های مختل‌شده درمانی، کمبود مسکن ارزان، بودجه ناعادلانه برای مدارس دولتی و خانواده‌هایی است که تنها با حقوق ماهانه، زندگی خود را می‌چرخانند و اکنون بیکار شده‌اند. این مسائل با محدود شدن دسترسی دانش‌آموزان به غذا و اینترنت بد‌تر شده است.
هیل در ادامه نوشت: بیماری کرونا، کمبود فرصت‌ برای خانواده‌های کم‌‌درآمد و جوامع با نژاد‌های مختلف در آمریکا را نمایان کرد. حقیقت این است که پولدار‌ها در این کشور مراقبت‌های بیشتری دریافت می‌کنند. آنها از خانه دورکاری می‌کنند و قادرند فاصله اجتماعی خود را حفظ کنند و بابت سبد سهام خود نگرانی ندارند. در عین حال، دانش‌آموزان و خانواده‌های کم‌در‌آمد در این دوره متضرر می‌شوند.
 
***
[روایت نیویورک‌تایمز از وخامت اوضاع خانه‌های سالمندان آمریکا]
بی‌تفاوتی به سالمندان و سایر اقشاری که توان کار در جامعه آمریکا را از دست داده‌اند در اولویت‌های دولت ترامپ است. این موضوعی است که نمونه آن را با مقیاس کوچک‌تر در انگلیس و سایر کشورهای دنیا هم شاهد بوده‌ایم. روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز دیروز در گزارشی به وخامت اوضاع خانه‌های سالمندان آمریکا در دوره کرونا پرداخت. 
طبق آمار و ارقام پایگاه داده‌های روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، یک سوم از مجموع مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا به خانه‌های سالمندان این کشور مربوط می‌شود. طبق این گزارش، دست‌کم ۲۵ هزار نفر از سالمندان و کارکنان خانه‌های سالمندان و مراکز مراقبت و نگهداری طولانی‌مدت از افراد سالمند در سراسر آمریکا بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی در این‌ باره نوشت: در شرایطی که تنها ۱۰ درصد از مجموع ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا، مربوط به خانه‌های سالمندان و مراکز مراقبت‌های طولانی‌مدت از افراد سالمند مربوط می‌شود اما یک‌سوم از مرگ‌و‌میر مرتبط با این ویروس ناشناخته در این مراکز و خانه‌های سالمندان رخ می‌دهد. طبق این گزارش، ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۴۳ هزار نفر را در ۷ هزار و ۵۰۰ مرکز نگهداری از سالمندان آمریکا آلوده کرده است. چندی پیش نیز شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی به نقش کمبود تجهیزات، کوتاهی در مراقبت‌های درمانی، نبود شفافیت در ارائه اطلاعات از سوی دولت و اقدامات پیشگیرانه ناکافی برای کنترل بیماری در گسترش ویروس کرونا در آسایشگاه‌های سالمندان آمریکا اشاره کرد.
انتهای پیام/وطن امروز
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme