https://telegram.me/empireoflies

چی می‌زنی؟

به گزارش جنبش مقابله با رسانه‌های بیگانه، امپراتوری دروغادعاهای متناقض ولیعهد سعودی درباره ایران در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی، بار دیگر حقیقت خام و بی‌تجربه بودن این جوان تازه به دوران رسیده در عرصه قدرت جزیره‌العرب را عریان کرد. محمد بن‌سلمان در مصاحبه با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی‌بی‌اس‌نیوز، تنها لحظاتی پس از آنکه مدعی شد ایران رقیبی برای سعودی نیست، جمهوری اسلامی ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای منطقه و رژیم ریاض برشمرد تا جایی که آن را با آلمان نازی قیاس کرد با این توجیه که پیش از تصرف اروپا در جریان جنگ دوم جهانی، آمریکا و انگلیس قدرت آلمان را نادیده گرفتند و حالا همین اتفاق درباره ایران افتاده است.

کارشناسان می‌پرسند اگر واقعا ایران نه از نظر اقتصادی و نه از نظر نظامی عددی در مقابل عربستان به حساب نمی‌آید، پس چرا سران آمریکا و اسرائیل و آل‌سعود  باید از آن هراس داشته و صبح تا شب از تهدید ایران صحبت کنند؟ بن‌سلمان که سابقه اعتیاد به کوکائین و دیگر موارد روان‌گردان را هم دارد – بویژه پس از رسوایی‌اش در نخستین دیدار از کاخ الیزه در پاریس – با چنین گسسته‌گویی‌هایی نه‌تنها ثابت کرد مغز کوچکش توانایی ورود به یک بحث منطقی و جدی را به عنوان پادشاه آتی عربستان ندارد، بلکه با این ادعای متوهمانه که ایران (همان کشوری که بزرگ‌ترین تهدید منطقه است‌!) جزو ۵ ارتش اول جهان اسلام نیست، اعتبار خود را حتی نزد مردم عربستان و حاشیه خلیج‌فارس زیر سوال برد، بویژه که صدامک این حرف را درست زمانی به زبان آورد که دونالد ترامپ، پس از برکناری رکس تیلرسون از وزارت خارجه گفته بود در خاورمیانه به هر سو می‌نگرد ایران را می‌بیند.

او با چنین تحلیل‌های متناقضی، بار دیگر افکار عمومی جهانی را متوجه کم‌خردی خود کرد و بهانه‌ای فراهم آورد که رسانه‌ها به جمله مشهور ۳ سال پیش او که گفته بود جنگ یمن ۳ هفته‌ای به پایان می‌رسد کنایه بزنند و این پرسش را مطرح کنند که او حقیقتا چه ماده روان‌گردانی مصرف می‌کند؟ او در حالی خود را فرمانده ارتش برتر جهان اسلام می‌داند که ائتلاف چندین ارتش عربی به رهبری او ۳ سال در خاک یمن که فاقد ارتشی کلاسیک است زمین‌گیر شده و حتی بخشی از مناطق جنوبی عربستان را به انقلابیون یمنی واگذار کرده است؟

موضوع دیگری که نشان از برجسته شدن توهم سران سعودی و امارات در رابطه با برکناری وزیر خارجه ایالات متحده داشت، واکنش مشاور «محمد بن‌زاید آل‌نهیان» ولیعهد امارات به عزل «رکس تیلرسون» بود. «عبدالخالق عبدالله» استاد علوم سیاسی دانشگاه امارات متحده عربی چنین توئیت کرد: «تاریخ به یاد خواهد داشت که کشوری خلیجی [اشاره به امارات] در بیرون انداختن وزیر خارجه کشوری بزرگ [اشاره به آمریکا] نقش داشته؛ این مشتی از خروار است». تردیدی نیست که وسوسه داشتن سلاح هسته‌ای ذهن متوهم حاکمان کم‌شخصیت ریاض و ابوظبی را بیش از پیش مشغول کرده باشد. بویژه بن‌سلمان به سلاح هسته‌ای مورد اشاره‌اش در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس، به شکلی غیرمسؤولانه و تنها برای تکمیل کلکسیون ارتش عربستان از پیشرفته‌ترین تسلیحات مدرن جهان نگاه می‌کند. خبرگزاری اسپوتنیک تمایل ولیعهد سعودی برای سلاح هسته‌ای را  بیشتر شبیه ذوق و شوق او و دیگر شیوخ برای جمع‌آوری کلکسیونی از صدها ماشین گران در پارکینگ کاخ‌های خود برای کشیدن به رخ دیگران دانسته است.

کارشناس امور خاورمیانه در این رسانه روسی معتقد است عربستان با چنین حاکمانی فقط سلاح اتمی کم دارد تا حاکمان خام و بلااختیار ریاض با آن نوعی کلاه شرعی برای حضور آمریکا و اسرائیل در سرزمین خود ایجاد کرده و در خاورمیانه فاجعه بیافرینند. با این همه پیش‌بینی می‌شود حتی اسرائیلی‌ها هم که مدعی اتحاد راهبردی با سعودی‌ها هستند از افتادن سلاح غیرمتعارف فوق پیشرفته به دست عربستان وحشت دارند، چرا که می‌دانند ممکن است رژیم حاکم بر عربستان به سادگی سقوط کرده و چنان سلاحی در دست یک دولت انقلابی اسلامی در حجاز بیفتد که قبل از هر جا آن را به سمت منافع صهیونیست‌ها نشانه رود. همانگونه که انقلاب اسلامی و جنگ ۸ ساله ایران و عراق ثابت کرد احتمال اینکه پاشنه در یک کشور روی یک محور بچرخد خیلی کم است و هیچ بعید نیست حکومتی در عربستان سر کار بیاید که شدیدا با اسرائیل دشمنی داشته باشد.

رفتار و گفتار متوهمانه ولیعهد سعودی و متحدان اماراتی‌اش ما را به یاد کنایه هفته گذشته وزیر خارجه قطر به حرف‌های مشابه او درباره این کشور می‌اندازد. «محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی» در واکنش  به اظهارات محمد بن‌سلمان که گفته بود موضوع قطر، موضوع کوچکی است و به همین دلیل خود را مشغول آن نمی‌کند، به او کنایه‌ای سنگین‌زده بود و به شبکه الجزیره گفته بود: «بزرگی یک کشور به مساحت آن نیست، بلکه به عقل شهروندان آن است!»

انتهای پیام/وطن امروز

امپراتوری دروغانتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

ادعاهای متناقض ولیعهد سعودی درباره ایران در گفت‌وگو با یک شبکه آمریکایی، بار دیگر حقیقت خام و بی‌تجربه بودن این جوان تازه به دوران رسیده در عرصه قدرت جزیره‌العرب را عریان کرد.

بررسی کلی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید.
0
https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme