https://telegram.me/empireoflies

چگونه القاعده با استفاده از «توئیتر» تروریست جذب می‌کند ؟!

به گزارش «امپراتوری دروغ» به نقل از تابناک، یکی از مهم‌ترین مباحث روز درباره گروه‌های تروریستی بین‌المللی، تحول آن‌ها همراه با شرایط روز و حتی استفاده از جدید‌ترین فناوری‌ها برای پیشبرد دستور کارهای خود است. در همین زمینه، روزنامه «الحیات» گزارشی‌ منتشر کرده که از استفاده هدفمند از شبکه‌های اجتماعی، به ویژه توئیتر از سوی القاعده برای عضوگیری از میان جوانان سعودی حکایت دارد.

روزنامه عرب زبان «الحیات»، چاپ لندن‌، در گزارشی به استفاده گسترده سازمان تروریستی القاعده از شبکه اجتماعی توئیتر پرداخته است. به نوشته این روزنامه، القاعده به بهانه حمایت از گروه‌های مخالف دولت سوریه، صفحه‌هایی را در این شبکه اجتماعی راه انداخته و از طریق آن‌ها جوانان عربستانی را به خود جذب می‌کند.

بنا بر این گزارش، در این صفحات، القاعده با برانگیختن جوانان از طریق مفاهیمی چون هویت مشترک و تعلق به یک «ملت»، جوانان را به نبرد در سوریه دعوت می‌کند.

البته باید گفت، موضوع استفاده القاعده از اینترنت برای پیشبرد فعالیت‌های خود، امر تازه‌ای نیست؛ اما در پی بسته شدن سایت‌های متعدد این گروه از سوی مقامات عربستانی، اینک آن‌ها توئیتر را ‌عرصه‌ای مناسب برای خود برگزیده‌اند.

الحیات در ادامه این مطلب به دلایل استفاده از این شبکه اجتماعی از سوی القاعده اشاره کرده و می‌نویسد، از سال ۲۰۱۱ ‌سعودی‌ها‌ این شبکه اجتماعی را کشف ‌و عضویت در آن را آغاز کردند؛ اما یک سال بعد، دیک کاستالو، مدیرعامل توئیتر در مصاحبه‌ای ضمن اعلام اینکه این شبکه اجتماعی رشد گسترده‌ای ‌در خاورمیانه شاهد بوده، بیشترین رشد عضویت را در این زمینه متعلق به کشور عربستان سعودی دانست.

اما با ‌وجود این، برای القاعده ساده نیست که یک حساب کاربری در توئیتر باز کرده و صراحتاً بنویسد: «ما برگشتیم»! غیرممکن بودن این امر بیش از هر چیز ناشی از حساسیت‌هایی است که نسبت به فعالیت آشکار این گروه، حتی در میان مقامات سعودی وجود دارد.

از سوی دیگر و مهم‌تر آنکه القاعده دریافته ‌دیگر نفوذ سابق را در میان مردم عربستان ندارد. در نتیجه، این گروه درصدد برآمده ‌با تدوین برنامه‌ای جدید، به جامعه‌ای دست پیدا کند که چندین میلیون کاربر اینترنتی عربستانی را گرد هم آورده است.

بر همین اساس، این گروه از درگیری‌های سوریه و تبلیغاتی که در این زمینه در میان جوانان عربستانی انجام شده استفاده می‌کند. در حقیقت، با توجه به اینکه خود حکومت عربستان درگیری‌ها در سوریه را ‌نبردی فرقه‌ای اعلام کرده که در آن، شیعیان در برابر اهل سنت قرار دارند، القاعده با ‌همین ابزار، جوانان سعودی را به کمک به شورشیان سوری برای برانداختن دولت اسد تشویق می‌کند.

البته القاعده در حقیقت توجه چندانی به خود سوریه نشان نمی‌دهد و هدف اصلی این گروه، چیز دیگری است. از دید سران این گروه، وضعیت کنونی در سوریه، فرصتی است که می‌توان با استفاده از آن، منابع مالی سرمایه‌داران سعودی را به سمت خود جذب کرد و افزون بر این، با جذب جوانان سعودی و فرستادن آن‌ها به میدان نبرد در سوریه، تروریست‌های آموزش دیده‌ای را تربیت کرد که پس از بازگشت، می‌توان از آن‌ها برای انجام عملیات‌های گوناگون استفاده کرد.

گفتنی است، فعالیت القاعده در توئیتر نیز پیش از فعال شدن رسمی گروه‌های وابسته به القاعده (به ویژه جبهه النصره) در سوریه، آغاز شده بود؛ اما در آن زمان، ماهیت صفحات ایجاد شده از سوی این گروه، بیشتر محلی بوده و مستقیم‌ به عضوگیری برای نبرد در سوریه ارتباط پیدا نمی‌کرد. پس از آن، این گروه با ایجاد حساب‌های کاربری جعلی در توئیتر،‌ دامنه فعالیت‌های خود را گسترش داد.

پس از اوج‌گیری بیش از پیش درگیری‌ها در سوریه، القاعده با همین حساب‌های کاربری و با بهره‌گیری از شعار «پایان دادن به رنج مردم سوریه» توانست منابع مالی چشمگیری را از کاربران عربستانی جذب کرده و از آن در راستای سازماندهی فعالیت‌های خود استفاده کند.

به هر حال، آن گونه که مشخص است، القاعده توانسته با بهره‌گیری زیرکانه از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی، دستور کار تروریستی خود را در سطح گسترده‌ای پیگیری کند که سوریه تنها بخش کوچکی از این عرصه است. می‌توان انتظار داشت که با پایان درگیری‌ها در این کشور، منابع مالی و انسانی گرد آمده از این طریق توسط القاعده، در دیگر نقاط نیز مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/

https://telegram.me/empireoflies

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme